Foksterier krótkowłosy – mały, acz waleczny

foksterier krótkowłosy

Foksterier krótkowłosy to niezbyt duży, energiczny pies mający dynamiczny charakter. Odmiana mająca krótką sierść jest mniej popularna od szorstkowłosej. Foksterier jest zwinny, szybki i czujny.

Terrier krótkowłosy to spory pies w małym ciele. Ma temperament typowego terriera. To zwierzę pełne energii i do tego żywiołowe. Foksterier gładkowłosy jest zainteresowany wszystkim, co się wokół niego dzieje, ciągle jest gotowy do działania. Jest to rasa oddana członkom swojej rodziny, również w stosunku do obcych osób odnosi się po przyjacielsku. 

Foksterier krótkowłosy opis rasy i jej historia 

Foksteriery to stara angielska rasa. Pochodzą one od staroangielskich terrierów, w tym od teriera czarnego podpalanego i teriera białego. Mają również domieszkę krwi beagel’i, greyhoundów i bulterierów. 

Hodowla foksterierów krótkowłosych została rozpoczęta celem pomocy myśliwym w czasie polowań parfors (pościg konny za zwierzyną łowną, aż padnie ona ze zmęczenia) z gończymi foxhoundami na lisy. Psy te miały za zadanie lokalizować rudzielce, które ukrywały się w norach i wskazywać miejsce poprzez szczekanie. Polowano wraz z nimi również na średnie i małe ssaki. 

Jeszcze pod koniec XIX w. foksteriery krótkowłose i szorstkowłose były jedną i tą samą rasą. Z czasem zaprzestano ich krzyżowania i mogły powstać dwie różne odmiany. Klub Foksteriera rozpoczął swoje działanie w 1876 roku w Anglii. W tym samym roku został również opublikowany wzorzec rasy. W 1883 roku została przeprowadzona wystawa, na której to po raz pierwszy foksteriery krótkowłose i szorstkowłose poddawano osobnej ocenie. 

Zobacz też:  Amerykański pitbulterier – czy to groźny pies? Wygląd i charakter rasy

Foksterier krótkowłosy charakter

Foksteriery to ucieleśnienie żywiołowości i energii. Zawsze i wszędzie jest ich pełno, zaś w najbliższym otoczeniu roztaczają wire radości i optymizmu. 

Psy te są bardzo ciekawskie i w poszukiwaniu atrakcji, mogą wcisnąć swój nos dosłownie wszędzie. Są niezwykle kontaktowe, towarzyskie, nie ma w nich choćby niewielkiej agresji i potrafią bardzo dobrze dogadywać się z innymi zwierzętami. 

W stosunku do dzieci są raczej cierpliwe i z pewnością będą świetnymi kompanami do wspólnej zabawy. Ale, żeby nie było zbyt łatwo, musimy zdawać sobie sprawę, iż rasa ta ma swój charakterek i może być uparta i niezależna. 

Pies foksterier krótkowłosy poddany właściwej socjalizacji i szkoleniu, będzie traktować członków rodziny jak kumpli, nie zaś zło konieczne. Dobrze traktowany odwdzięczy się nam uczuciem i będziemy mieć wesołego kompana w każdym dniu. 

Z uwagi na to, iż jest to rasa bardzo aktywna, wymaga sporo ruchu w różnej postaci. Mogą to być zabawy na wybiegu dla psów, aportowanie piłki i patyków, jak również dłuższe spacery, które z pewnością pokocha foksterier krótkowłosy. Szczeniaki powinny od początku otrzymywać wysokoenergetyczną karmę, dzięki której będą mogły szybko się regenerować. 

Zobacz też:  Angielski toy terrier

Foksów lepiej będzie nie spuszczać ze smyczy na nieogrodzonym, a tym bardziej nieznanym terenie, ponieważ ich instynktowne zachowanie łowieckie może sprawić, iż nie zważając na nic, pobiegną za zdobyczą. 

Umaszczenie

U tej rasy dominujący kolor to biel. Foksterier krótkowłosy może być cały biały albo biały w czarno podpalane, czarne i rude łaty. Szata jest zupełnie prosta, obfita, gęsta, krótka, ale przy tym też twarda. 

Foksterier krótkowłosy hodowla

Pielęgnacja 

Pielęgnacja foksteriera krótkowłosego, nie jest tak uciążliwa jak szorstkowłosego. Szczotkowanie raz na tydzień, będzie wystarczające celem zachowania właściwości i piękna ochronnej szaty tej rasy. O ile pies nie nie przebywa często w miejscach, gdzie mógłby się po prostu ubrudzić, wystarczy go wykąpać ok. 4 razy do roku. 

Linienie

Foksteriery tracą niewielkie ilości sierści, linienie nie jest nazbyt intensywne, tym bardziej w przypadku właściwej pielęgnacji. 

Żywienie 

Koniecznie trzeba zadbać o właściwą dietę foksteriera, żeby możliwie było utrzymanie jego prawidłowej masy ciała. Dzienne porcję winny zostać dobrane do wieku psa, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Wystarczające będą dwa posiłki na dzień. Trzeba mieć na uwadze możliwość wystąpienia u aktywnych ras skrętu żołądka. Dobrze, jeśli pies minimum na godzinę przed, jak i godzinę po posiłku pies był spokojny. 

Zobacz też:  Poznaj "króla terrierów" - Airedale Terrier'a

Foksteriery są bardzo żarłoczne, dlatego warto rozkładać niektóre porcje w ogrodzie albo na macie węchowej. Dzięki temu psiak będzie jeść wolniej. Zapewni to także stymulowanie jego węchu i aktywność zaspokajającą potrzeby. Możemy również zakupić specjalistyczną miskę, która spowalnia jedzenie. W czasie, kiedy pies rośnie konieczne są kontrole weterynaryjne. 

Długość życia

Foksteriery żyją ok. 13 lat.

Wychowanie i szkolenie 

Pomimo tego, iż foksteriery są bardzo inteligentne, nie zawsze ich wyszkolenie będzie łatwe – bywają po prostu uparte. Jeżeli jednak znajdziemy właściwą motywację, wychowanie może być mało uciążliwe. Podczas nauki bardzo dobrze sprawdzi się kliker. Kluczem do sukcesu w tresurze teriera, będzie umiejętne połączenie motywacji i konsekwencji w działaniu. Należy przy tym mieć na uwadze, iż zdecydowane podejście nie oznacza wcale prowadzenia twardą ręką.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też