Terier szkocki – charakterystyka rasy, opis wyglądu, pielęgnacja

Terier szkocki to niewielki pies, który pierwotnie mieszkał na wyspach Szkocji. Służył głównie do polowania i tępienia szkodników. Dziś, z uwagi na wygląd, uznawany jest za eleganckiego towarzysza. Czy aby na pewno?
terier szkocki

Wśród wielu ras terierów to właśnie terier szkocki wygląda na zadziornego, a przy tym eleganckiego. Wymaga jednak wiele czasu poświęconego nie tylko na pielęgnację, ale również wychowanie. Sprawdź, jak zachowuje się ten pies i do jakiego domu będzie odpowiedni!

Terier szkocki – historia rasy

Uważa się, że terier szkocki pochodzi od terierów mieszkających w hrabstwach Perthshire i Rannoch. Stamtąd też wywodzi się west highland white terrier, który jest krewniakiem szkotów. Pierwsza nazwa rasy brzmiała aberdeen terrier, od terenów, na którym psy te pojawiały się najczęściej w Szkocji. Pies ten wykorzystywany był od samego początku do polowania. Sprawdzał się zarówno jako norowiec na borsuki, jak i pies to tępienia gryzoni i innych szkodników. Jego popularność stała się znacznie większa dopiero w latach 30. XX wieku.

Terier szkockie znanych osób

Wśród znanych osób nie brakuje opiekunów terierów szkockich. Psy tej rasy mieli m.in. George W. Bush, Humphrey Bogart czy Ronald Reagan. W Polsce terier szkocki mieszkał z Marią i Lechem Kaczyńskimi.

Terier szkocki – opis rasy

To pies raczej przysadzisty, długi, na krótkich, mocnych łapach. Jak na taką rasę psa terier ten wyróżnia się aktywnością i zwinnością. Ma długą głowę na mocnej, średniej długości szyi, z niewielkim stopem, mocną kufą i spiczastymi uszami osadzonymi na szczycie głowy. Zarówno jego szyja, jak i tułów są mocne, umięśnione. Ogon ma średnią długość, jest wysoko osadzony i noszony z końcem skierowanym ku górze lub lekko zakręconym nad grzbietem.

Zobacz też:  Jack russell terrier - niewielki pies o mocnym charakterze

Rozmiar psa

Wzorzec rasy podaje, że wysokość w kłębie teriera szkockiego wynosi od 25 do 28 cm. Jednocześnie jest to pies mały, bo waży od 8,5 do 10,5 kg. Takie wymiary były utrzymane praktycznie od pierwszego wzorca tej rasy, który ukazał się w trzy lata po prezentacji psów na wystawie z 1879 r.

Umaszczenie i szata

Przedstawiciel rasy terier szkocki ma zwykle dwuwarstwową sierść, która miała chronić całego psa przed niekorzystnymi warunkami w trakcie polowania. Włos okrywowy jest zwykle gęsty, twardy, szczeciniasty. Pod spodem znajduje się miękki i krótki podszerstek, na tyle obfity, aby psu było ciepło przy niskich temperaturach.

Czworonogi tej rasy mogą mieć kilka umaszczeń. Szkocki terier występuje w wersjach:

  • czarnej;
  • pręgowanej;
  • pszenicznej.

Terier szkocki – charakter

Terier szkocki to pies o silnym instynkcie łowieckim. Jest to pierwszy aspekt, o którym musisz pomyśleć przed wzięciem do domu psa tej rasy. Hodowcy często zwracają uwagę na pierwotne wykorzystanie tych psów, które w przypadku rasy jest szczególnie widoczne po wielu wiekach.

Stosunek do psów

Bez prawidłowej socjalizacji terier szkocki będzie psem zadziornym. Wychowany terier raczej dogada się z psami, również przedstawicielami tej samej płci. Silny instynkt myśliwski sprawia, że nie jest to pies dobry do domu z kotami czy innymi małymi zwierzętami. Nie oznacza to jednak, że nie da się go nauczyć koegzystencji z nimi, o ile były razem wychowywane od szczeniaka.

Stosunek do ludzi

Wychowanie teriera szkockiego może być trudne dla osoby, która nie ma doświadczenia jako opiekun psów, zwłaszcza z przedstawicielami ras myśliwskich. Terier szkocki posiada silny instynkt myśliwski, który sprawia, że chętnie poluje na zwierzynę, gdy jest spuszczony ze smyczy. Jest to również czworonóg bardzo uparty, choć nie jest prawdą, że nie da się go wychować. Wystarczy znaleźć odpowiednią metodę, która spodoba się psu.

Zobacz też:  Terier tybetański – kuzyn shih tzu. Poznaj bliżej tę rasę!

Jednocześnie terier szkocki to świetny towarzysz rodziny. Jest łagodny i przywiązany do bliskich mu osób. Ma wesołe usposobienie i dogaduje się ze starszymi dziećmi. Nie ma skłonności do agresji, choć może być cięty na małe zwierzęta. Sprawdzi się zarówno w bloku, jak i w domu z ogrodem. W obu przypadkach musisz zapewnić psu regularne spacery i zajęcie. Inaczej może uciekać albo przekopać cały ogród.

Terier szkocki – pielęgnacja, żywienie, zdrowie

Ten myśliwski czworonogów potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i troski o zdrowie. Jakie dokładnie zabiegi są pożądane? Sprawdź!

Pielęgnacja okrywy

Charakterystyczna sierść teriera szkockiego sprawia, że potrzebuje on regularnej pielęgnacji. Podstawą jest oczywiście czesanie. Dla utrzymania wyjątkowego, charakterystycznego wyglądu, zwłaszcza na głowie, warto psa regularnie trymować. O ile szczotkować powinieneś go codziennie sam, o tyle trymowanie może wykonywać co kilka tygodni groomer. Uwaga, sierści z zasady nie należy przycinać! Szczególnie niewskazane jest skracanie jej maszynką, co pogarsza znacznie jakość włosa.

Zdrowie szkota

Pies tej rasy jest w stanie żyć nawet do 15 lat. Terier szkocki jest psem z natury wytrzymałym, pomimo niewielkich rozmiarów. Może chorować jednak na kilka schorzeń typowych dla rasy. Jednym z nich jest scotty cramp, choroba objawiająca się napadami neurologicznymi. Spotkać można też przypadki osteopatii czaszkowo-żuchwowej zwane CMO. Obie choroby da się wyeliminować poprzez odpowiedzialne krzyżowanie psów i wykonywanie badań genetycznych.

Żywienie teriera ze Szkocji

Nie da się ukryć, że terier szkocki miewa niepohamowany apetyt. To sprawia, że niektóre psy mogą nadmiernie przybierać na wadze. Bez względu na to, czy karmisz psa gotowym pokarmem, czy też gotowanym albo surowym pożywieniem z suplementami, zadbaj o dostarczanie mu właściwej dawki jedzenia. Pamiętaj, że zbyt wysoka waga wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie serca i stawów, ale również skraca długość życia psa.

Zobacz też:  Yorkshire terrier miniaturka - wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej rasie yorków

Ile kosztuje terier szkocki? Cena szczeniaka

Średnia cena szczenięcia teriera szkockiego wynosi 4000 zł. Warto jednak wiedzieć, że hodowli tej rasy w Polsce jest niewiele. Z tego powodu trudno trafić na miot i lepiej zaplanować zakup szczeniaka, wpisując się na listę osób zainteresowanych w hodowli.

Dla kogo terier szkocki?

Jak widać po powyższym opisie, popularność rasy nie oznacza, że nadaje się ona dla każdego. Jak większość psów szorstkowłosych, terier szkocki wymaga regularnej pielęgnacji. Jeśli nie masz na nią czasu, pomyśl nad inną rasą. To pies, któremu potrzeba zajęcia i ruchu. Jego opiekun powinien być spokojny, zrównoważony i cierpliwy. W ten sposób można zyskać czworonożnego przyjaciela, który nie będzie sprawiał większych kłopotów na żadnym z etapów wspólnego życia.

Terier szkocki to niewielki terier o bardzo charakterystycznym, zadziornym, mocnym wyglądzie. To właśnie ta jego cecha przyciąga wielu miłośników psów, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak energiczny i zwinny jest to pies. Jeśli chcesz zdecydować się na tego teriera, zadbaj o to, aby mieć czas zarówno an jego wychowanie, jak i wymagającą pielęgnację. sierści.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też