Terier australijski – opis rasy

terier australijski

Terier australijski jest jednym z najmniejszych z rodziny terierów. Był on wykorzystywany jako pomoc w polowaniach na trudnym terenie, a dziś to raczej pupil domowy. Co warto wiedzieć o tej rasie?

Podstawowe informacje o rasie terier australijski

Rasa ta została wyhodowana na początku 19 wieku. Jej przeznaczeniem była pomoc w polowaniu na gryzonie i węże w kopalniach złota, czy ranczach. Sama w sobie krzyżówka powstała w wyniku skrzyżowania psów rasy terier z północnej Anglii i Szkocji.

Australijski terier różni się od innych terierów. Pies tej rasy ma długą szyję, tułów oraz specyficzne krótkie łapki. Jego sierść jest miękka w okolicach brzucha, a dość szorstka na grzbiecie.

Psy tej rasy żyją średnio od 12 do 14 lat. Zarówno suczki, jak i psy, osiągają wysokość pomiędzy 23 a 25 cm, a ważą pomiędzy 6 a 7 kg. Posiadają typowe ciemnobrązowe oczy oraz półdługą, twardą, szatę, która wymaga stałej pielęgnacji.

Ten rodzaj teriera, w przeciwieństwie do innych terierów, nie przejawia szczególnego instynktu łowieckiego i jest raczej domowym pupilem do zabawy. Pies, przynajmniej z natury, nie jest agresywny w stosunku do innych zwierząt, oraz nie jest hałaśliwy.

Zobacz też:  Terier tybetański – kuzyn shih tzu. Poznaj bliżej tę rasę!

Terier australijski hodowla

Hodowla teriera tej rasy jest hodowlą amatorską, a zajmują się tym zwykle pasjonaci. Oznacza to, że pies żyje w domowych warunkach, a gdy pojawią się szczeniaki w większej ilości, to część z nich jest sprzedawana.

Psy te są bardzo tanie w utrzymaniu, ponieważ miesięczny koszt utrzymania wynosi zaledwie między 80 a 100 złotych. Natomiast cena sprzedaży jest dość wysoka i dlatego są bardzo popularne w hodowli.

Terier australijski szczeniaki – ile kosztują?

Cena szczenięcia tej rasy jest ustalana indywidualnie w zależności od stanu zdrowia i wieku – im młodszy pies tym z reguły wyższa cena. Dlatego też szczenięcia gotowe do opuszczenia hodowli, a więc opiekującej się nimi matki, które mają rodowód i pełnie dokumentów świadczących o dobrym stanie zdrowia mogą kosztować nawet 2000 złotych. Jest to dość wysoka cena jak za tak małego pieska, jednak ich przyszła pielęgnacja i utrzymanie są już dość tanie. Psy tej rasy są mało chorowite, więc raczej nie przysporzą nam dodatkowych kosztów u weterynarza.

Terier australijski – dla kogo?

Ta odmiana teriera, w odróżnieniu od innych z tej rodziny, jest bardzo mała i właśnie dlatego pieski te mogą mieszkać nawet w małych mieszkaniach w centrum miasta. Jest to niewątpliwa zaleta dla osób pracujących i szukających domowego pupila, który jest w stanie przeczekać na kanapie do powrotu właściciela. Z tego samego powodu pies tej rasy jest odpowiedni również dla starszych osób, o ile zachowały zdolność do aktywności fizycznej, a więc nawet powolnego spaceru.

Zobacz też:  Angielski toy terrier

Pies nie posiada tak silnego instynktu łowieckiego, jak inne teriery, jednak nadal go posiada. Dlatego też mogą pojawić się problemy w kontakcie z innymi zwierzętami, a szczególnie innej rasy, czy gatunku. Najlepszym rozwiązaniem jest oswajanie zwierząt od najmłodszych lat, ponieważ starszy terier może mieć problemy z zaakceptowaniem nowego domownika.

Jest to również odpowiedni pupil dla rodzin z dziećmi, ponieważ pies bardzo je lubi. Oczywiście o ile nauczymy dzieci jak obchodzić się z psem, ponieważ jeśli będą go niepotrzebnie zaczepiać, to, jak każde zwierzę może stać się agresywny.

Mimo wszystko jest to typowy pupil kanapowy, który jeśli czegoś wymaga, to dużej ilości zabawy i pieszczot. Warto dodać, że pies potrzebuje dość dużej uwagi, bo nie powinien być zostawiany sam na dłużej niż 3-4 godziny, dlatego najlepiej sprawdzi się w domach, gdzie mieszkają duże rodziny.

Jak opiekować się psem?

Pies powinien jeść raz dziennie, najlepiej o stałej godzinie, a ilość pożywienia powinna być dostosowana do ilości ruchu. Ma on skłonność do tycia, więc lepiej unikać dodatkowych przekąsek, chyba że w postaci kontrolowanych nagród za dobre zachowanie, czy dodatek do zabawy.

Zobacz też:  Border terrier - pies z "głową wydry"

Pies wymaga częstego czesania, co najmniej raz w tygodniu, z uwagi na dłuższą sierść w okolicach brzuszka. Ma on nieco większe skłonności do tracenia sierści, linienia, niż inne teriery.

Wymaga on co najmniej godziny ruchu dziennie w dowolnej postaci – spaceru, czy zabawy.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też