Terier australijski – opis rasy

terier australijski

Terier australijski jest jednym z najmniejszych z rodziny terierów. Był on wykorzystywany jako pomoc w polowaniach na trudnym terenie, a dziś to raczej pupil domowy. Co warto wiedzieć o tej rasie?

Podstawowe informacje o rasie terier australijski

Rasa ta została wyhodowana na początku 19 wieku. Jej przeznaczeniem była pomoc w polowaniu na gryzonie i węże w kopalniach złota, czy ranczach. Sama w sobie krzyżówka powstała w wyniku skrzyżowania psów rasy terier z północnej Anglii i Szkocji.

Australijski terier różni się od innych terierów. Pies tej rasy ma długą szyję, tułów oraz specyficzne krótkie łapki. Jego sierść jest miękka w okolicach brzucha, a dość szorstka na grzbiecie.

Psy tej rasy żyją średnio od 12 do 14 lat. Zarówno suczki, jak i psy, osiągają wysokość pomiędzy 23 a 25 cm, a ważą pomiędzy 6 a 7 kg. Posiadają typowe ciemnobrązowe oczy oraz półdługą, twardą, szatę, która wymaga stałej pielęgnacji.

Ten rodzaj teriera, w przeciwieństwie do innych terierów, nie przejawia szczególnego instynktu łowieckiego i jest raczej domowym pupilem do zabawy. Pies, przynajmniej z natury, nie jest agresywny w stosunku do innych zwierząt, oraz nie jest hałaśliwy.

Zobacz też:  Irish glen of imaal terrier – charakterystyka rasy

Terier australijski hodowla

Hodowla teriera tej rasy jest hodowlą amatorską, a zajmują się tym zwykle pasjonaci. Oznacza to, że pies żyje w domowych warunkach, a gdy pojawią się szczeniaki w większej ilości, to część z nich jest sprzedawana.

Psy te są bardzo tanie w utrzymaniu, ponieważ miesięczny koszt utrzymania wynosi zaledwie między 80 a 100 złotych. Natomiast cena sprzedaży jest dość wysoka i dlatego są bardzo popularne w hodowli.

Terier australijski szczeniaki – ile kosztują?

Cena szczenięcia tej rasy jest ustalana indywidualnie w zależności od stanu zdrowia i wieku – im młodszy pies tym z reguły wyższa cena. Dlatego też szczenięcia gotowe do opuszczenia hodowli, a więc opiekującej się nimi matki, które mają rodowód i pełnie dokumentów świadczących o dobrym stanie zdrowia mogą kosztować nawet 2000 złotych. Jest to dość wysoka cena jak za tak małego pieska, jednak ich przyszła pielęgnacja i utrzymanie są już dość tanie. Psy tej rasy są mało chorowite, więc raczej nie przysporzą nam dodatkowych kosztów u weterynarza.

Terier australijski – dla kogo?

Ta odmiana teriera, w odróżnieniu od innych z tej rodziny, jest bardzo mała i właśnie dlatego pieski te mogą mieszkać nawet w małych mieszkaniach w centrum miasta. Jest to niewątpliwa zaleta dla osób pracujących i szukających domowego pupila, który jest w stanie przeczekać na kanapie do powrotu właściciela. Z tego samego powodu pies tej rasy jest odpowiedni również dla starszych osób, o ile zachowały zdolność do aktywności fizycznej, a więc nawet powolnego spaceru.

Zobacz też:  Norwich terrier - opis rasy, hodowla, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze norwich terriera?

Pies nie posiada tak silnego instynktu łowieckiego, jak inne teriery, jednak nadal go posiada. Dlatego też mogą pojawić się problemy w kontakcie z innymi zwierzętami, a szczególnie innej rasy, czy gatunku. Najlepszym rozwiązaniem jest oswajanie zwierząt od najmłodszych lat, ponieważ starszy terier może mieć problemy z zaakceptowaniem nowego domownika.

Jest to również odpowiedni pupil dla rodzin z dziećmi, ponieważ pies bardzo je lubi. Oczywiście o ile nauczymy dzieci jak obchodzić się z psem, ponieważ jeśli będą go niepotrzebnie zaczepiać, to, jak każde zwierzę może stać się agresywny.

Mimo wszystko jest to typowy pupil kanapowy, który jeśli czegoś wymaga, to dużej ilości zabawy i pieszczot. Warto dodać, że pies potrzebuje dość dużej uwagi, bo nie powinien być zostawiany sam na dłużej niż 3-4 godziny, dlatego najlepiej sprawdzi się w domach, gdzie mieszkają duże rodziny.

Jak opiekować się psem?

Pies powinien jeść raz dziennie, najlepiej o stałej godzinie, a ilość pożywienia powinna być dostosowana do ilości ruchu. Ma on skłonność do tycia, więc lepiej unikać dodatkowych przekąsek, chyba że w postaci kontrolowanych nagród za dobre zachowanie, czy dodatek do zabawy.

Zobacz też:  Manchester Terrier - opis i charakterystyka rasy

Pies wymaga częstego czesania, co najmniej raz w tygodniu, z uwagi na dłuższą sierść w okolicach brzuszka. Ma on nieco większe skłonności do tracenia sierści, linienia, niż inne teriery.

Wymaga on co najmniej godziny ruchu dziennie w dowolnej postaci – spaceru, czy zabawy.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też