Yorkshire terrier biewer – opieka i hodowla

yorkshire terrier biewer

Rasa yorkshire terrier biewer zyskuje na popularności. Niestety biewery często padają ofiarą nieprawidłowej opieki, która doprowadza je do chorób zębów, czy też całego układu kostnego! Zatem co zrobić, aby Twój york terrier biewer nie stał się jednym z nich?

York biewer – pół yorkshire terrier i pół maltańczyk

Pierwszy biewer narodził się w latach osiemdziesiątych w Niemczech, jako przypadkowa krzyżówka yorka terriera i maltańczyka. Właściciele psa po czasie dołożyli starań, aby dać życie całej hodowli biewerów. Od tego czasu minęło około czterdziestu lat, a, mimo licznych starań ze strony miłośników terrierów biewerów, Międzynarodowa Federacja Kynologiczna odmówiła uznania ich odrębności rasowej – za to stworzyli oni Amerykański Klub Biewera. Jedynym co udało się do tej pory wywalczyć to dopuszczanie yorków biewerów do konkursów i możliwość hodowli pod patronatem Związku Kynologicznego w Polsce.

Zobacz też:  Jak powinien wyglądać rasowy york?
york biewer - pół yorkshire terrier i pół maltańczyk

Po czym rozpoznać, że nasz York Terrier jest tak naprawdę Biewerem?

Przede wszystkim kształt jakim wykazuje się biewer jest krótki, zwarty, a przy tym niezwykle proporcjonalny. Poza tym charakteryzuje go głęboka klatka piersiowa, proste kończyny i zaokrąglone łapy zakończone pazurami. Kolejną cechą charakterystyczną yorków terrierów biewerów jest intensywne owłosienie ogona. Jednak uwagę przede wszystkim należy zwrócić na głowę psa – mała czaszka, najczęściej o nożycowym zgryzie jest podstawą dla czarnego noska, głębokiej i inteligentnej pary oczu, oraz uroczo stojących, symetrycznych uszu w kształcie litery V. Całe ciało pupila pokrywa gładkie, eleganckie włosie w barwach czarno-biało-złotych, lub stalowo-biało-złotych.

York Biewer – charakter psa

Malutcy przedstawiciele yorkshire’ów, mimo niepozornego wyglądu, są dzikie i niezależne. Mają tendencję do samowoli, buntu, a nawet agresji, dlatego już od najmłodszego okresu życia trzeba przyzwyczajać naszego pupila do obecności ludzi, oraz niezbyt surowo, lecz konsekwentnie go tresować. Odpowiednio wychowany biewer jest skłonny do solidnej współpracy z człowiekiem, budowaniu z nim głębokiej więzi, czy uczestniczeniu z nim w codziennych aktywnościach fizycznych. To ostatnie nawet trzeba mu zapewnić, bowiem terrier biewer jest bardzo żywiołowy i ma potrzebę ruchu – bez obaw, jego właściciel nie musi być wielkim sportowcem i wystarczy, że będzie się z nim bawił i chodził na regularne spacery. Niestety, nawet najlepiej wychowane, dorosłe york biewery bywają nieufne w stosunku do ludzi i rzucają się w pościg za zwierzętami, dlatego trzeba ich uważnie pilnować.

Zobacz też:  Norfolk terrier, czyli mały wulkan energii

Yorkshire Biewer i jego zdrowie

yorkshire biewer i jego zdrowie

Zarówno york biewer dorosły, jak i szczeniak, wymagają wiele troski od swoich właścicieli. Przede wszystkim należy zadbać o higienę jamy ustnej psiaka, bowiem jego zęby mają tendencję do odkładania wielkich ilości kamienia nazębnego, co prowadzi do masy chorób i zniszczeń. Nierzadko roczne czy dwuletnie biewery są pozbawione połowy uzębienia. Jeśli chcemy tego uniknąć, musimy zadbać o to, aby zęby naszego pupila były czyszczone regularnie specjalną szczoteczką do zębów i pastą. Kolejnym problemem jest słaby i wrażliwy układ kostny, który może skutkować całą listą poważnych chorób, dlatego naszego terriera biewera należy zabierać do specjalistów na regularne badania i szczepienia. Ostatnim z najpoważniejszych problemów jest jego dieta, ma on bowiem niezwykle delikatny żołądek, jak i malutkie zapotrzebowanie kaloryczne. Sugeruje się stosowanie wysokobiałkowej karmy, aby zapobiec zniszczeniu żołądka psa. Warto też wspomnieć o potrzebie dbania o jego owłosienie. Biewery, ze względu na ich gęste włosy na całym ciele należy regularnie strzyc i od najmłodszych lat czesać z precyzją i delikatnością.

York Biewer – hodowla i kupno pieska

Ostatnią rzeczą, o jakiej musi wiedzieć przyszły właściciel psa rasy york terrier biewer jest samo dokonanie zakupu w odpowiedni sposób. Pamiętaj, żeby trafić na rasowego, zdrowego i zadbanego yorka biewera musisz dokonać zakupu w sprawdzonej hodowli. Wskazane jest też, aby domagać się o pokazanie wszelkiej dokumentacji, jak i warunków życia psów. Biewery nie należą do tanich, wycenia się je średnio na 1500-4000 złotych, więc jeśli spotkasz się z podejrzanie niską ceną, nie dokonuj zakupu!

Zobacz też:  Sealyham terrier - czym się wyróżnia?

Sprawdź też: https://cryptoline.pl/



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też