Niemiecki terier myśliwski – instynkt łowcy

niemiecki terier myśliwski

Niemiecki terier myśliwski to rasa wykorzystywana do polowań i wypłaszania zwierzyny. Pies o silnym charakterze a jednocześnie łagodnym usposobieniu będzie idealnym towarzyszem w życiu codziennym jak i podczas wypraw do lasu.

Niemiecki terier myśliwski – wygląd

Niemiecki terier myśliwski żyje od 14 do około 16 lat. Maść jest ciemnobrązowa, czarna lub szaroczarna. Posiada wyraźne podpalane znaczenia. Szata krótka, prosta i gęsta a jednocześnie szorstka. Nieduży pies ważący około 8 do 10 kilogramów. Posiada małe ciemne mocno osadzone oczy. Kufa teriera myśliwskiego jest trochę krótsza od mózgoczaszki. Uszy są umiejscowione wysoko w kształcie litery V, średniej wielkości, przylegają do policzków. Ogon noszony poziomo a kończyny są dobrze umięśnione i proste. Zęby mocne.

Niemiecki terier myśliwski i jego cechy charakteru

Niemiecki terier myśliwski żyje około 15 lat. Jest to pies stworzony do polowań na zwierzynę leśną. Jako pupil domowy wyłącznie do towarzystwa będzie się po prostu męczył. Może to doprowadzić do zaburzeń fizycznych i psychicznych. Rasa ta wymaga ciągłej stymulacji węchowej i umysłowej, ze względu na silny instynkt myśliwski. Bardzo dobrze sprawdza się podczas polowań na jelenie, dziki, zające i inną zwierzynę leśną. Odnajdzie każdy trop i wykurzy lisa z nory. Doskonale sprawdzi się też jako pies stróżujący. Jest bezlitosny dla wroga i rzuci się na niego bez wahania. Terier niemiecki myśliwski jest bardzo nieufny w stosunku do obcych ludzi jak i zwierząt. Błąkający się kot na posesji bez wątpienia będzie przepędzony w mgnieniu oka. Przywiązuje się do swoich właścicieli i o ile jest dobrze ułożony jest im posłuszny. Charakter teriera niemieckiego cechuje się niezależnością i samodzielnością, dlatego też ma tendencje do ucieczek. Gdy tylko poczuje interesujący trop, rusza za nim bez namysłu. Zwierzę jest bardzo odważne i nie wykazuje strachu.

Zobacz też:  Angielski toy terrier

Niemiecki terier myśliwski – odporność na choroby

Niemiecki pies myśliwski jest bardzo odporny na wszelkiego rodzaju choroby. Mówi się, że jest długowieczny. Jednak trzeba pamiętać o dobrze zbilansowanym odżywianiu, co jest kluczowe dla zdrowego i długiego życia. Pies jest również bardzo odporny na ból oraz na wysokie temperatury.

Niemiecki terier myśliwski – kontakty z dziećmi

Niemiecki terier myśliwski mimo swojego podstawowego przeznaczenia, jest bardzo czuły i przyjaźnie nastawiony do dzieci. Charakter teriera niemieckiego jest bardzo wszechstronny. Na pewno nie zrobi krzywdy dziecku i będzie jego kompanem podczas zabaw. Uwielbia ruch na świeżym powietrzu. Aportowanie to jedna z jego ulubionych zabaw.

Niemiecki terier myśliwski – dla kogo rasa?

Niemiecki terier myśliwski to odpowiednia rasa dla osób chodzących na polowania, czyli jak sama nazwa wskazuje dla myśliwych. Pies jest doskonałym tropicielem i wywęszy każdą zwierzynę. Trzymany w domu jako pupil domowy może przysporzyć sporo problemów, jeśli nie zapewni mu się dużej dawki ruchu. Pozostawiony sam w mieszkaniu musi mieć zapewnione zajęcie. Jednak zbyt długa samotność wprawi go w nudę. Będzie szukał ciekawej rozrywki. W takim wypadku może zniszczyć swoje otoczenie i wywołać mnóstwo szkód. Na przykład zniszczyć meble. Siedzący tryb życia nie jest odpowiedni dla tej rasy, dlatego też nie jest polecany jako pupil domowy. Terier myśliwski niemiecki cechuje się upartością i zaciętością. Potrzebuje odpowiedniej i konsekwentnej tresury, którą należy rozpocząć odpowiednio wcześnie. Tylko wtedy będzie dobrze ułożony i posłuszny swojemu właścicielowi. Najlepiej czuje się w klimacie wiejskim. W takich warunkach będzie mieć dużo przestrzeni do wybiegania się. Systematyczne polowania są najlepszym rozwiązaniem do zaspokojenia jego potrzeb fizycznych i psychicznych.

Zobacz też:  Terier czeski – opis rasy i hodowla

Niemiecki terier myśliwski – hodowla

Hodowla niemieckiego teriera myśliwskiego przeznaczona jest do polowań. Jest to typowy pies wiejski. Zatem nie potrzebuje szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy regularnie sprawdzać mu skórę oraz sierść po polowaniach. Jeśli chodzi o linienie, to jest ono umiarkowane. Żywienie psa jest bardzo ważnym aspektem w przypadku każdej rasy. Szczeniaki myśliwskiego teriera niemieckiego powinny mieć odpowiednio zbilansowaną karmę, zarówno mokrą jak i suchą. Można wprowadzić jedzenie naturalne, jednak przy jednoczesnym podawaniu witamin przeznaczonych dla tej razy. Trzeba pamiętać, iż jest to pies o sporej aktywności fizycznej. I dlatego trzeba zapewnić mu posiłki wysokoenergetyczne z duża zawartością mięsa. Terier myśliwski nie powinien pracować z pełnym żołądkiem. Wyruszając na polowanie najlepiej jest mu podać bardziej obfity posiłek wieczorem dnia poprzedniego. Może przejawiać skłonność do tycia, więc trzeba uważać by go nie przekarmić.

Niemiecki terier myśliwski – cena

Cena niemieckiego teriera myśliwskiego może sięgać od 2000 do około 3000 złotych. Jest ona uzależniona od hodowli i pochodzenia szczeniaka. Utrzymanie jednego psa nie jest dużym kosztem. Wynosi około sto złotych na miesiąc.

Zobacz też:  Terier walijski - dowiedz się wszystkiego na temat tej rasy

Czy terier niemiecki jest agresywny?

Niemiecki terier myśliwski jest psem myśliwskim, pełniącym funkcję psa tropiącego i aportującego. Wyjątkowo aktywny, inteligentny, zwinny i bystry, dodatkowo jest pewny siebie, uparty. To pies pracujący, wszechstronny, godny zaufania. Ma silny instynkt łowiecki, zatem bez odpowiedniego ułożenia, ruszy tropem gdy tylko poczuje zwierzynę lub kota z sąsiedztwa czy małego pieska.

Zatem, czy terier niemiecki jest agresywny? Instynkt myśliwski psa jest tak silny, że w zasadzie uniemożliwia współżycie z innym gatunkiem zwierząt. Nie jest najlepszym kandydatem do życia w stadzie z innymi zwierzętami. Silny temperament powoduje liczne konflikty na poziomie gatunkowym, szczególnie u osobników tej samej płci. Warto tutaj wspomnieć, że posiada silne przywiązanie do człowieka. Nie przeszkadza mu również obecność małych dzieci, jednak należy uważać, by nie naruszały jego strefy komfortu. Chociaż jest mały, jest bezlitosnym stróżem, który może zaatakować intruza.

Wywodzi się z terierów, a więc jest uparty, lekkomyślny i zacięty. Pamiętajmy więc o odpowiednim szkoleniu, które pomoże w ułożeniu bystrego psa, a dzięki niemu terier nie nabędzie złych nawyków.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też