Terier walijski – strzyżenie. Jak powinno wyglądać trymowanie zwierzęcia?

terier walijski strzyżenie

Terier walijski to pies o krótkiej, dwuwarstwowej sierści, która składa się z bardzo twardego i szorstkiego włosa. Podpowiadamy jak pielęgnować sierść teriera walijskiego, a konkretnie jak strzyc i trymować, aby nasz pies wyglądał jak gwiazda.

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z

Terier walijski strzyżenie

Sierść teriera walijskiego jest wymagająca. By pies miał charakterystyczny dla swojej rasy wygląd, sierść należy regularnie pielęgnować i trymować. Należy umiejętnie pozbawiać psa martwej sierści i podszerstka, aby na skórze nie powstał filc, który uniemożliwia prawidłowe oddychanie skóry i może prowadzić do jej stanów zapalnych.

Należy zaznaczyć, że teriera walijskiego nie można poddawać zabiegowi strzyżenia. To szczotkowanie jest jego główną i podstawową pielęgnacją. Szczotkowanie sierści należy wykonywać na bieżąco, ponieważ usuwasz wtedy martwy włos i przyśpieszasz odnawianie nowego, zdrowego włosa. Taki zabieg pielęgnacyjny powinieneś wykonać przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej kilka razy w tygodniu, ale dokładnie i subtelnie, aby w porę zahamować szczotkę przy natrafieniu na sfilcowaną sierść.

Zobacz też:  Jack Russel Terrier - ile kosztuje pies z certyfikowanej hodowli?

Narzędzia, które pomogą ci podczas pielęgnacji:

  • Szczotka włosiana do rozczesywania i modelowania sierści;
  • Szczotka metalowa do usuwania podszerstka;
  • Szczotka druciana do rozczesywania dłuższych partii owłosienia;
  • Grzebień o średnim rozstawieniu do wyczesania resztek martwego włosia;
  • Grzebień rzadszy, do rozczesywania kończyn.

Ponadto pamiętaj, aby nie szczotkować suchej sierści, która się elektryzuje i łamie. Przed pielęgnacją spryskaj sierść odpowiednią odżywką. Sierść na tułowiu szczotkuj z włosem, na nogach pod włos, a potem z włosem. Miejsca szczególnie wrażliwe jak za uszami, w pachwinach i na brzuchu należy szczotkować delikatnie, a w razie konieczności wyciąć filc nożyczkami.

Terier walijski trymowanie

Terier walijski nie linieje, nie gubi włosów, więc aby włos się odnawiał, musisz go systematycznie usunąć. Dlatego regularne usuwanie martwej sierści poprzez trymowanie umożliwi oddychanie skóry oraz zapobiega problemom skórnym. Trymowanie powinno się odbywać bez względu na to czy twój pies jest psem wystawowym, czy pełni rolę tylko rodzinną. Jeżeli pies jest domowy, wystarczy trymować go trzy razy do roku. Taki okres będzie wystarczający do zachowania włosia w dobrej kondycji. Natomiast pielęgnacja wystawowego psa jest bardziej pracochłonna.

Zobacz też:  Jak wychować yorka? Poznaj nasze rady!

Trymowanie teriera walijskiego – jak robić to poprawnie?

By odpowiednio zadbać o pielęgnację sierści, trymowanie powinieneś rozpocząć w wieku 3-4 miesięcy. Włos, który jest martwy i wymaga usunięcia, jest charakterystyczny – odstający, suchy, matowy, bez problemu możesz go usunąć nawet palcami. Pierwszym krokiem przed trymowaniem jest dokładne wyszczotkowanie sierści. W wieku 8-9 miesięcy pies zmienia sierść ze szczenięcej na dorosłą. W tym okresie musisz dokładnie usunąć cały młodzieńczy włos, który jest jaśniejszy i łatwo go wyciągnąć. Dorosła sierść jest silniejsza, szorstka i łatwiejsza do utrzymania przy systematycznym trymowaniu.

Po dogłębnym wyszczotkowaniu sierści musisz zweryfikować, który włos nadaje się do usunięcia. Do trymowania nadaje się tylko długi włos, który wyraźnie odstaje od reszty. Prawidłowe trymowanie jest bezbolesne, bez wyrywania włosa. Musisz to robić delikatnie, nie wyrywać włosów, które trzymają się mocno i nie powinny być usunięte. Najlepiej jedną ręką przytrzymaj pasmo sierści pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, w takim miejscu, aby powyżej palców wystawały tylko pasma do trymowania. Drugą ręką pociągamy wystający włos, zgonie z kierunkiem jego wzrostu – od szyi do ogona, od góry do dołu.  Co jest ważne, teriera walijskiego nie można trymować maszynką, tylko odpowiednimi trymerami.

Zobacz też:  Ile kosztują yorki? Poznaj cenę psów z włosami zamiast sierści!

Higiena i pielęgnacja psiej sierści jest bardzo ważna. Dzięki regularnym zabiegom sierść będzie zadbana i błyszcząca a skóra odżywiona i nie wystąpią na niej problemy skórne. Pamiętaj również, że regularnego czyszczenia wymagają również oczy, uszy, zęby, pazury, łapy i gruczoły około odbytowe.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też