West highland white terrier – wygląd, cena i charakter rasy

West highland white terrier jest jednym z bardziej rozpoznawanych psów. Ten przedstawiciel małej rasy jest niezwykle energiczny. Cechuje go duży upór, a mimo tego uznawany jest za rasę psów rodzinnych. Sprawdź, jak jest w rzeczywistości.
west highland white terrier

West highland white terrier to niewielki terier, którego historia owiana jest wieloma legendami. Rasa ta powstała najpierw w swoim naturalnym celu, czyli do pomocy przy polowaniach. Obecnie uznawana jest za psa rodzinnego. Dowiedz się więcej na temat tego czworonoga i sprawdź, do jakiego domu westie nadaje się najlepiej!

West highland white terrier – historia rasy

West highland white terrier powstał na kanwie innych ras, czyli cairn terriera i teriera szkockiego. Niewielki, bardzo bystry i ruchliwy, był selekcjonowany początkowo w taki sposób, że białe osobniki odrzucano. Były uznawane bowiem za słabsze, mniej sprawne i niezdatne do użytku podczas polowania.

Sprawa, przynajmniej według legendy, przybrała inny obrót w momencie, gdy jeden z myśliwych zastrzelił przypadkowo swojego psa. Uważa się, że pułkownik Edward Donald Malcolm zastrzelił własnego czworonoga, myląc go z lisem właśnie z uwagi na dziczo-rude ubarwienie. Od tamtej pory uznał, że biały terrier sprawdzi się o wiele lepiej, bo ryzyko pomylenia go z dziką zwierzyną będzie o wiele niższe.

W efekcie rasa hodowana od praktycznie XVII wieku pod koniec XIX wieku zmieniła całkowicie swój wygląd. Pierwszy west highland white terrier został zaprezentowany na wystawie z sukcesami w 1907 roku. Od tamtej pory rasa stawała się coraz popularniejsza.

West highland white terrier – wygląd psa westie

West highland white terrier to pies o niewielkich rozmiarach. W kłębie zarówno psy, jak i suki osiągają ok. 28 cm. Masa ich ciała nie powinna przekraczać 10 kg, co czyni psa niskopodłogowym, ale za to wyśmienitym w pracy norowca czy podczas polowania na wydry.

Zobacz też:  Rosyjski toy terier – informacje o rasie, pielęgnacja, charakter

Budowa ciała

Pies tej rasy jest mocno zbudowany, z głęboką klatką piersiową i prosty, grzbietem. Ma silne, dobrze umięśnione łapy. Stop jest wyraźny, ze zwężającą się kufą i mocnymi szczękami. Zęby ułożone w zgryz nożycowy. West white terrier ma małe, stojące, spiczaste uszy pokryte krótkim włosem. Głowa jest osadzona na umięśnionej szyi, która przechodzi w zwarty tułów. West highland white terrier ma ogon długi na ok. 15 cm. Nie powinien być on cięty; musi być prosty, porośnięty gęstą, sztywną szczeciną.

Umaszczenie i sierść białego teriera

Wzorzec rasy jasno określa, że west highland white terrier może być wyłącznie biały. Pies ten ma dwuwarstwową okrywę. Składa się ona z włosa okrywowego, który ma ok. 5 cm długości. Jest dość twardy, prosty i zwarty. Pod spodem znajduje się gęsty, ale miękki podszerstek.

West highland white terrier – charakter i temperament

Usposobienie west highland white terriera sprawia, że to pies stawiający wyzwania swoim opiekunom. Jest bardzo aktywny, ruchliwy i szybko reaguje na wszystkie sytuacje. Jego odwaga sprawia, że jest nieustraszony w obliczu zagrożenia. To może jednak oceniać na wyrost, jeśli zostanie zaniedbana jego socjalizacja. Biały terier to pies pełen wigoru, przyjacielski, ale przy tym uparty, dlatego jego ułożenie może być niekiedy trudne.

West highland white terrier – zdrowie i pielęgnacja

West highland white terrier uznawany jest za rasę raczej zdrową. Niemniej cierpi na pewne schorzenia, o których warto wiedzieć.

West highland white terrier – długość życia i choroby

Psy te żyją nawet do 15 lat, więc uznawane są za rasę długowieczną. Mogą cierpieć na choroby skórne, np. alergie, co wymaga dopasowania karmy dla psów z odpowiednim składem. Upewnij się, że hodowca psa wykonał jego rodzicom badania genetyczne na przenoszoną rodzinnie chorobę zwaną osteopatią czaszkowo-żuchwową, powodującą bolesny obrzęk żuchwy. Innymi schorzeniami mogą być np. martwica główki kości udowej czy idiopatyczne włóknienie płuc.

Zobacz też:  Kerry blue terrier - elegancki przedstawiciel terrierów

West highland white terrier – żywienie

Nie da się ukryć, że dorosłe psy rasy west highland white terrier lubią jeść. To z kolei wpływa na ich nadwagę. Przekarmianie psa prowadzi do poważnych chorób, zarówno związanych z obciążeniem samego układu ruchu, jak i serca czy płuc. Pamiętaj, że pies jest zależny od swojego właściciela. Nadwaga czy otyłość zagrażają bezpośrednio życiu twojego czworonoga i mogą prowadzić do rozwoju np. cukrzycy. Co więcej, psy z nadmierną masą ciała żyją nawet do 2 lat krócej! Sylwetka westa powinna być muskularna, a sam pies – aktywny i zwinny.

West highland white terrier – pielęgnacja

Charakterystyczna sierść, którą ma west highland white terrier, wymaga regularnej pielęgnacji. Podstawowym zabiegiem powinno być wyczesywanie, które pozwala usunąć martwy podszerstek, ale również zabrudzenia i śmieci wplątujące się w sierść. Prócz tego kluczowe jest trymowanie. Zabieg powtarza się co kilka tygodni. Jeśli nie chcesz wykonywać go samodzielnie, możesz umówić czworonoga do psiego fryzjera.

West highland white terrier – cena szczeniaka

Szczenię rasy west highland white terrier kosztuje od 4000 zł do 6000 zł. Mowa tutaj o psach rasowych, czyli zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce. Organizacja ta jest częścią FCI, co sprawia, że rasowość psa jest uznana we wszystkich krajach członkowskich, czyli praktycznie na całym świecie. Z takim psem dostaniesz metrykę, na podstawie której możesz wyrobić rodowód. Jest to potrzebne m.in. do uczestnictwa w wystawach.

Warto wiedzieć, że wszystkie szczeniaki z miotu dostają metrykę, a więc prawo do wyrobienia rodowodu. Miot zarejestrowany w ZKwP może jednak różnić się ceną poszczególnych szczeniąt. Wynika to np. z predyspozycji do bycia psem wystawowym. Szczeniaki białego teriera z przyszłością hodowlaną są zwykle droższe i sprzedawane w sprawdzone ręce. Z kolei te mniej rokujące mogą być tańsze. Nie oznacza to, że nie mają cech rasy – są po prostu mniej wybitne.

West highland white terrier – dla kogo ta rasa?

W porównaniu z innymi psami polującymi west highland white terrier może wydawać się słodki, przede wszystkim z uwagi na śnieżnobiałe futerko. Warto jednak pamiętać, że w wielu krajach tej czworonóg o białej sierści nadal wykorzystywany jest do tępienia gryzoni. Rasa została uznana za rodzinną i nie podlega próbom pracy. Nie oznacza to jednak, że straciła swoje naturalne instynkty.

Zobacz też:  Terier tybetański – kuzyn shih tzu. Poznaj bliżej tę rasę!

West highland white terrier to dobry pies dla osób, które są aktywne i prowadzą taki właśnie tryb życia. Może żyć pod jednym dachem z dziećmi, pod warunkiem że dorosły czuwa nad kontaktami maluchów z czworonogiem. Warto wziąć psa z dobrej hodowli, aby wykluczyć choroby i mieć pewność co do usposobienia czworonoga. West potrzebuje socjalizacji i szkolenia, zwłaszcza jeśli chcesz go puszczać luzem na spacerach. Bez tego może nie tylko uciekać, ale również wchodzić w konflikty z innymi psami.

Raczej nie dogada się z kotami czy małymi zwierzętami i będzie próbował na nie polować. Jednym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy west highland white terrier jako szczeniak będzie wprowadzony do domu, w którym mieszka np. kot. Nadal jednak może gonić przedstawicieli tego gatunku na spacerach.

West highland white terrier – ciekawostki

Warto wiedzieć, że małe białe teriery zamieszkiwały też w domach sławnych osób. West highland white terrier był ulubionym psem takich osobistości jak Pablo Picasso, Alfred Hitchcock czy Karol Darwin.

Idefix, czyli pies Obelixa znany z bajek i filmów, był przedstawicielem rasy west highland white terrier.

West highland white terrier jest dość popularnym pieskiem, uznawanym za uroczego i idealnego dla rodziny. Przed jego wzięciem pod swój dach musisz zdawać sobie sprawę z tego, że wymaga nie tylko regularnej pielęgnacji, ale i konsekwentnego wychowania. Nadal ma w sobie wiele cech przodków!



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też