Terier walijski – dowiedz się wszystkiego na temat tej rasy

terier walijski

Terier walijski to pies, który należy do sporej grupy terierów. Jest on psem niewielkich rozmiarów. Jaki jest terier walijski? Dla kogo będzie świetnym kompanem? Gdzie najlepiej kupić szczeniaki tej rasy, oraz ile trzeba przeznaczyć na zakup takiego pieska? Kwestie te zostaną omówione w tym artykule.

Terier walijski – opis rasy

Terier walijski i opis rasy, pozwoli nieco przybliżyć tę ciekawą rasę. Jest to pies niewielkich rozmiarów, ale za to zaliczany do terierów długonożnych. Posiada gęstą i twardą sierść, określaną jako szorstka. Jeśli chodzi o umaszczenie, to teriery walijskie mogą mieć je w barwach szaropłowej, czarnej podpalanej, a także czaprakowatej. Jest to pies z natury żywiołowy i energiczny. Obecnie najczęściej jest psem domowym, do towarzystwa, a także wystawowym. Jak większość terierów, terier walijski jest znakomitym psem myśliwskim. Pierwotnie jego rolą były polowania na gryzonie, a także płoszenie lisów z ich nor. Jego przodkiem jest  Lakeland Terrier. To pies, z którym ciężko o nudę, ale warto zadbać o to, aby sam psiak się nie nudził. Należy urozmaicać jego codzienne życie i nie dopuszczać, by zbyt długo zostawał sam. To bardzo ważne, by poświęcać mu odpowiednią ilość czasu, oraz urozmaicone szkolenie, ponieważ jak wspomniano, terier walijski ma predyspozycje do dominowania, poprzez usilne dążenie do celu i pokazywanie, że ma swoje zdanie i nie zamierza ustępować. 

Zobacz też:  Skye terrier – charakterystyka rasy. Opis psa, pielęgnacja, hodowla

Terier walijski – charakter

Terier walijski – charakter to kwestia, którą także warto poruszyć. Jak już wspomniano, jest to pies pełny życia i bardzo żywiołowy. Należy poświęcać mu codziennie sporą dawkę rozrywki i odpowiednią ilość ruchu połączonego z zabawą. W przeciwnym razie może on zacząć psocić i stać się niesforny. Jednak dobrze wychowywany i prowadzony terier walijski jest bardzo posłusznym i oddanym psem, który chętnie uczy się nowych sztuczek. Uczy się prędko, ale warto zwracać uwagę na urozmaicanie tresury, ponieważ teriery walijskie mogą się szybko nudzić. Z natury jest psem raczej upartym i nieustępliwym, za to wyróżnia go ogromna pracowitość. Bardzo ceni sobie towarzystwo ludzi, ale zawsze dąży do tego, na czym najbardziej mu zależy. Dlatego też jest to pies, który powinien mieć opiekuna pewnego siebie i stanowczego, ale łagodnie nastawionego. Teriera walijskiego wyróżnia także spora otwartość i wesołe usposobienie. Rzadko kiedy się czegoś boi, raczej zawsze z ciekawością podchodzi do wszystkiego. Lubi szczekać i czasem może być to, nieco uciążliwe. Pies terier walijski uwielbia zabawę, i jest bardzo inteligentny. Na próżno oczekiwać od niego, że będzie spokojnym domatorem, który zamiast zabawy wybierze całodzienne leniuchowanie na kanapie. Wręcz przeciwnie – żywiołowa natura zawsze pcha go do szukania nowych wrażeń. Cechuje go również bystrość i przeważnie zawsze pojmuje, co się do niego mówi. Warto jednak pamiętać, że są to cechy charakteru, które związane są ze wzorcem tej rasy, dlatego nie można pomijać odpowiedniego wychowania i tresury tego pieska. Psy te z natury raczej kiepsko znoszą samotność. Jeśli chodzi o ich podejście do innych zwierząt i obcych, to wszystko zależy od ich wychowania. Biorąc pod uwagę jego myśliwską naturę, trudno będzie nauczyć go akceptacji małych zwierząt domowych, np. gryzoni. Jednak jeśli będzie on od małego właściwie socjalizowany, może je akceptować.

Zobacz też:  Cairn terrier – urwis z przyjaznym usposobieniem

Terier walijski – hodowla

Hodowla teriera walijskiego sięga wielu lat i posiada długą tradycję. Choć pies ten nie jest bardzo popularną rasą, można znaleźć sporo hodowli oferujących szczeniaki teriera walijskiego. Raczej nie ma problemów z zakupem szczeniaka omawianej rasy. Decydując się na zakup tego psiaka, należy zwrócić uwagę na to, aby wybrać właściwą hodowlę. Przede wszystkim powinna być ona profesjonalna. Jeśli szukamy ogłoszeń w Internecie, trzeba dokładnie przyjrzeć się szczeniakom. Powinny one wpisywać się w opisany wcześniej wzorzec rasy. Dopuszczalne są tylko wspomniane szaty. Głowa pieska powinna być nie za bardzo szeroka, a oczy niewielkie, w kształcie migdałów. Uszy szczeniaka muszą przypominać literę V. Warto oczywiście również przyjrzeć się rodzicom szczeniaka, którego zamierzamy przygarnąć. Oczywiście powinna być to profesjonalna, zarejestrowana hodowla, wówczas zyskujemy pewność, że pies na pewno jest rasowy. Terier walijski – szczeniaki, jak każdy pies rasowy, powinny posiadać rodowód i metrykę, a także zapewniony komplet wymaganych szczepień. Cena teriera walijskiego, uzależniona jest przede wszystkim od jego korzeni, a także płci, czy wieku. Jeśli chodzi o koszt szczeniaka, to terier walijski cena to około 2000 zł. Miesięcznie na utrzymanie pieska wydaje się około 80-100 zł. 

Zobacz też:  Terier australijski - opis rasy

Jak wspomniano w artykule, teriery walijskie to energiczne i żywiołowe psy, które wymagają codziennej dawki ruchu i zabawy. Należy poświęcać im odpowiednią ilość uwagi. Wówczas mogą być świetnymi kompanami dla osób aktywnych, a także rodzin.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też