Czarny terier rosyjski – opis wyglądu i charakter psa

Czarny terier rosyjski to dość rzadko spotykana w Polsce rasa. Wywodzi się z Rosji, jak sama nazwa mówi. Z czasem stała się popularna również w innych krajach na całym świecie. Jak wygląda ten pies i jaki ma temperament? Sprawdź w artykule!
terier rosyjski

Duży, czarny pies, często mylony ze sznaucerem – tak wiele osób opisuje teriera olbrzymiego, którego prawidłowa nazwa brzmi czarny terier rosyjski. Pies ten wzbudza respekt samym wyglądem i rozmiarem. Co warto o nim wiedzieć? Kto powinien się na niego zdecydować? Wszystkiego dowiesz się w naszym artykule.

Czarny terier rosyjski – niezwykła historia rasy

Jak mówi nazwa, czarny terier rosyjski wywodzi się ze Związku Radzieckiego, dzisiejszej Rosji. Został tam wyhodowany w XX wieku, kiedy to poszukiwano psa, który dobrze sprawdzi się w pracy służbowej. Z tego powodu skrzyżowano kilka ras psów, takich jak:

  • sznaucery olbrzymie;
  • nowofundlandy;
  • rottweilery;
  • airedale terriery.

W efekcie powstawały psy starannie selekcjonowane przez Czerwoną Gwiazdę (Krasnaja Zwiezda) pod Moskwą, czyli specjalnie powołany przez wojsko ośrodek hodowli i szkolenia. Wzorzec rasy został przyjęty w 1984 roku, kiedy FCI wpisało ją na swoją listę.

Czarny terier rosyjski – opis rasy

To pies masywny, krzepki, silnie umięśniony. Szczególnie podkreślana jest duża głowa z charakterystycznymi cechami, np. brodą i brwiami. Wymagany jest kompletny zgryz nożycowy. Głowa osadzona jest na suchej szyi, która biegnie do głębokiego, wyważonego tułowia. Brzuch jest umiarkowanie podciągnięty, podczas gdy klatka piersiowa zdecydowanie głęboka. Czarny terier rosyjski ma gruby u nasady ogon, który w Polsce nie jest cięty, jednak w Rosji bywa skracany.

Umaszczenie i sierść CTR

Charakterystyczną cechą czarnego teriera rosyjskiego jest oczywiście wygląd. Pies ma dwuwarstwową sierść. Włos okrywowy jest twardy, gęsty, czasem lekko pofalowany. Ma długość od 5 do 15 cm i z zasady się go nie trymuje, poza modelowaniem wyglądu psa, aby nie prezentował się niedbale. Na głowie włos tworzy obfite brwi, brodę i wąsy. Pod spodem znajduje się gęsty i miękki podszerstek, chroniący zwierzaka przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Zobacz też:  Bedlington terrier - łagodna i uparta rasa

Sierść czarnego teriera rosyjskiego, znów jak mówi nazwa, jest wyłącznie czarna. Możliwa jest obecność szarych włosów, choć nie jest to cecha pożądana.

Wielkość czarnego teriera

To bardzo duże psy, należące do ras olbrzymich. Przedstawiciel tej rasy płci męskiej może mierzyć od 70 do 78 cm. Suki są nieco mniejsze i mają w kłębie od 66 do 74 cm. Ważą od 45 do 50 kg, podczas gdy waga samców czarnego teriera rosyjskiego mieście się w przedziale od 50 do 60 kg.

Czarny terier rosyjski – charakter rasy

Zgodnie ze swoim przeznaczeniem czarny terier rosyjski jest psem wszechstronnym i chętnym do nauki. Dzięki temu, że jest podatny na szkolenie, sprawdza się w rozmaitych służbach, ale również sportach. Czernysz, jak nazywają go wielbiciele rasy, pozostaje nadal nieufny wobec obcych. Jest odważny i nadaje się na stróża, jednak ceni sobie towarzystwo człowieka, dlatego nie czuje się najlepiej w kojcu. Dzięki temu, że jest pewny siebie, wymaga konsekwentnego prowadzenia i socjalizacji od szczenięcia. Pies rasy terier rosyjski jest oddany opiekunowi, niezwykle przyjazny w stosunku do rodziny i bardzo wytrzymały na zmieniające się warunki.

Czarny terier rosyjski – zdrowie

Jak każda rasa duża, również czarny terier rosyjski miewa problemy z dysplazją stawów biodrowych. Można tego uniknąć na etapie hodowlanym, wybierając rodziców bez tego problemu. Ważne jest jednak też utrzymywanie psa w dobrej kondycji, prawidłowe żywienie w okresie szczenięcym oraz ochrona przed nadmierną aktywnością w czasie wzrostu kości. Zadbany czarny terier rosyjski może żyć do 11 lat.

Zobacz też:  Yorkshire terrier miniaturka - wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej rasie yorków

Psy tej rasy narażone są na choroby wielu młodzieńczego, m.in. krzywicę, gnilec czy młodzieńcze zapalenie kości. Niekiedy rozwijają się u psa problemy z sercem i powiekami. Nieprawidłowa czy niedostateczna pielęgnacja sprawiają, że czarny terier rosyjski może cierpieć na grzybice skóry, zwłaszcza w obrębie kufy.

CTR – pielęgnacja i żywienie

Podstawę w przypadku tej rasy stanowi odpowiednia pielęgnacja. Psa trzeba regularnie wyczesywać, aby nie tworzyły się kołtuny, spowodowane m.in. wczepianiem się śmieci typu gałązki w długi włos podczas spaceru. Można je też strzyc, o ile celem jest podkreślenie kształtu i masywności głowy. Nie powinny być jednak golone czy nadmiernie trymowane, zwłaszcza na kończynach.

Szczególną uwagę musisz poświęcić głowie i brodzie czernysza. Jest ona narażona nie tylko na zaleganie resztek jedzenia, ale również namakanie w trakcie picia, zabawy czy zwyczajnego ślinienia się. Regularnie ją czesz i przemywaj czystą wodą. Zadbaj też o zdrowie oczu. Sprawdź, czy twój czarny terier rosyjski nie ma problemu z włosami, które podrażniają powieki albo gałkę oczną.

Żywienie czarnego teriera rosyjskiego

Czarny terier rosyjski to pies, który często ma specjalne potrzeby żywieniowe. Jeśli cierpi na problemy gastryczne, zdecyduj się na odpowiedni sposób żywienia, najlepiej jeden. Pies może jeść suchą, mokrą lub półwilgotną karmę. Dobre będą też diety oparte na jedzeniu gotowanym albo surowym, o ile dobrze dobierzesz suplementację. Ze względu na gabaryty i fakt, że pies potrzebuje sporo ruchu, powinien mieć odpowiednią dawkę kalorii. Nie karm go jednak tuż przed i tuż po aktywności, aby zapobiec skrętowi żołądka.

Zobacz też:  Terier walijski - dowiedz się wszystkiego na temat tej rasy

Czarny terier rosyjski – cena szczeniaka

Ile kosztuje szczeniak czarnego teriera rosyjskiego? Cena waha się w zależności od tego, czy jest to pies z przeznaczeniem wystawowym, czy raczej tak zwany na kolanka. Zazwyczaj możesz kupić szczeniaka teriera rosyjskiego w cenach od 4000 zł do 6500 zł. Niska cena, np. na poziomie 1000 zł, zwykle oznacza pseudohodowle, czyli brak badań czy nieznane pochodzenie psa.

Stawki te dotyczą hodowli zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce. To ważne, aby brać psa z takiego miejsca, bo wtedy masz pewność, że jest rasowy. Otrzymana wraz z nim metryka jest uznawana przez wszystkie kraje członkowskie FCI na świecie. Hodowcy specjalizujący się w rasie często wykonują też niezbędne badania genetyczne, co zwiększa szansę na zdrowego psa w przyszłości.

Terier olbrzymi, czyli czarny terier rosyjski – ciekawostki

Choć terier rosyjski oficjalnie jest terierem, po wielu latach są wypisany z III grupy FCI. Obecnie znajduje się w grupie II, w sekcji psów w typie pinczera i sznaucera.

Czarny terier rosyjski to duży pies chętny do współpracy z człowiekiem, idealnie sprawdzający się w wojsku i policji. Jest odporny na trudne warunki atmosferyczne i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza wąsów i brody. Można ją prowadzić samemu albo u groomera. Jeśli szukasz zrównoważonego, dużego psa, który jest łatwy w ułożeniu przy cierpliwym i konsekwentnym podejściu, wybierz tę rasę!Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też