Kerry blue terrier – elegancki przedstawiciel terrierów

kerry blue terrier

Kerry blue terrier to średniej wielkości pies pochodzący z terenów Irlandii. Psy rasy kerry blue terrier są inteligentne i skore do nauki, choć bywają nieco uparte. Są bardzo aktywne i potrzebują długich spacerów jednak podczas ruchu prezentują się niezwykle atrakcyjnie i bardzo elegancko. Wzbudzają podziw i zainteresowanie.

Kerry blue terrier wygląd

Kerry blue terrier to pies średniej wielkości. Dorosłe psy osiągają wysokość do około pięćdziesięciu centymetrów oraz wagę prawie dwudziestu kilogramów. Suki tej rasy są mniejsze i delikatniejsze.

Kerry blue terrier szata

Szata psów rasy kerry blue terrier jest gęsta, poskręcana w loki oraz dość miękka o barwie błękitnej lub popielatej. W młodym wieku psa dopuszczalny jest kolor czarny, który wraz z wiekiem psa zmienia się na wzorcowy.

Zobacz też:  Czarny terier rosyjski – opis wyglądu i charakter psa

Kerry blue terrier charakter

Kerry blue terrier to pies bardzo aktywny i pełen energii. Wymaga od swojego właściciela dużego zaangażowania i cierpliwości, ponieważ konieczne są długie spacery oraz odpowiednie szkolenie psa, z uwagi na fakt że może być on agresywny w stosunku do innych zwierząt co wynika to z jego łowieckiego pochodzenia. Psy te wykorzystywane bowiem były między innymi w celu wyłapywania szczurów dlatego cechuje je duża szybkość, zwinność i dynamika ruchu. W kontakcie z właścicielem pies jest jednak bardzo przyjazny i wrażliwy, a wobec dzieci delikatny. Jest bardzo towarzyski i źle znosi samotność.

Psy rasy kerry blue terrier są dość uparte dlatego szkolenie wymaga ze strony właściciela zaangażowania, cierpliwości i systematyczności. Polecane są specjalistyczne szkolenia mające na celu poskromienie silnego instynktu łowieckiego psa. Należy również pamiętać, że z uwagi na swoje pochodzenie związane z polowaniami, pies bardzo lubi kopać w ziemi, co stanowi spore zagrożenie dla wypielęgnowanych przydomowych ogrodów.

Kerry blue terrier hodowla

W hodowli kerry blue terrier jest psem dość kłopotliwym z uwagi na swoją nieposkromioną energię oraz bardzo dużą aktywność. Wymaga zdecydowanego i doświadczonego w kontaktach z terrierami właściciela. Ponadto jego gęsta sierść wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Te cechy sprawiają, że przedstawiciele tej rasy mimo swojej nietuzinkowej urody i elegancji należą do rzadkości.

Zobacz też:  Foksterier szorstkowłosy - nieduży pies stróżujący

Kerry blue terrier zdrowie

Psy rasy kerry blue terrier są zwierzętami cieszącymi się dobrym zdrowiem, odpornymi na ziemne warunki atmosferyczne oraz mało podatnymi na występowanie chorób genetycznych.

Kerry blue terrier długość życia

Psy rasy kerry blue terrier żyją do maksymalnie piętnastu lat.

Kerry blue terrier żywienie

Psy rasy kerry blue terrier nie mają dużych wymagań żywieniowych i cieszą się dobrym apatytem. Nie należy jednak przekarmiać psa. Choć w przypadku ich ponadprzeciętnej energii i szybkiego spalania spożytych kalorii tendencje do tycia nie są zbyt wysokie.

Kerry blue terrier pielęgnacja

Pielęgnacja szaty psów tej rasy jest dość pracochłonna i czasochłonna, z uwagi na jej obfitość. Musi być ona regularnie strzyżona, najlepiej w profesjonalnych salonach psiej urody. Psy tej rasy nie linieją i z tego powodu są polecane dla alergików.

Kerry blue terrier cena

Cena psa rasy kerry blue terrier waha się od trzech do czterech tysięcy złotych.

Kerry blue terrier szczeniaki

Z uwagi na fakt małej popularności i liczebności w Polsce przedstawicieli rasy kerry blue terrier szczenięta rodzą się dość rzadko. Niemniej jednak psy są hodowane i podczas adopcji młodego psa należy zwrócić uwagę na warunki z jakich wywodzi się pies. Powinna to być legalna hodowla, a opuszczający ją pies musi posiadać komplet szczepień oraz zabiegów takich jak na przykład odrobaczanie. Powinien również posiadać rodowód. Na szczęście w przypadku tej rasy ryzyko zakupu psa z nielegalnej hodowli jest dość niskie, mimo to należy zachować ostrożność.

Zobacz też:  Skye terrier – charakterystyka rasy. Opis psa, pielęgnacja, hodowla


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też