Foksterier szorstkowłosy – nieduży pies stróżujący

foksterier szorstkowłosy

Foksterier szorstkowłosy to pies wyhodowany w Wielkiej Brytanii w celu wykorzystania podczas polowań na lisy. Z tego właśnie pochodzenia wynika jego bardzo silny instynkt łowiecki.

Jest on bardzo czujny i mimo swoich niezbyt dużych rozmiarów dobrze sprawdzi się w roli psa stróżującego, z uwagi na fakt że jest on niezmiernie wiernym przyjacielem swoich właścicieli. Pies jest bardzo energiczny i potrzebuje długich spacerów w celu spożytkowania nadmiernej energii. Lubi kopać w ziemi, dlatego może stanowić zagrożenie dla starannie wypielęgnowanych rabat ogrodowych.

Foksterier szorstkowłosy wygląd

Psy rasy foksterier szorstkowłosy osiągają wielkość do około czterdziestu centymetrów i ważą około osiem kilogramów, suki są mniejsze i delikatniejsze.

Foksterier szorstkowłosy szata

Szatę psów rasy foksterier szorstkowłosy stanowi gęsty i szorstki włos na podszerstku w kolorze białym lub dominującym białym z kolorowymi łatami: brązowymi lub czarnymi.

Zobacz też:  Irish glen of imaal terrier – charakterystyka rasy

Foksterier szorstkowłosy charakter

Jak wspomniano na wstępie foksterier szorstkowłosy to pies pełen niespożytej energii. Jest on bardzo dynamiczny, zwinny i szybki. W stosunku do swoich właścicieli jest niezmiernie oddany i w razie nawet najmniejszego zagrożenia jest gotowy stanąć w ich obronie, nawet jeżeli oznaczałoby to konfrontację z dużo większym psem. Jest przyjaźnie nastawiony w stosunku do dzieci, jednak preferuje towarzystwo dzieci trochę starszych, które nie będą w stosunku do niego zbyt namolne. W relacjach z innymi zwierzętami, zwłaszcza kotami pokazuje swoje łowieckie oblicze.

Foksterier szorstkowłosy wychowanie

Foksterier szorstkowłosy to pies o silnym instynkcie łowieckim. Jest bardzo mądry i inteligentny, a jednocześnie bywa bardzo uparty, dlatego jego szkolenie jest niezmiernie trudne i mozolne. Wymaga poświecenia czasu oraz dużego zaangażowania ze strony właściciela. Dobrze zaopiekowany i prowadzony podczas szkolenia pies daje się nieco poskromić. Dobrym sposobem na pozytywne spożytkowanie nadmiernej energii psa są zabawy z piłką oraz łapanie wyrzucanych w powietrze przedmiotów.

Foksterier szorstkowłosy hodowla i pielęgnacja

W hodowli foksteriery szorstkowłose nie sprawiają dużych problemów. Należą bowiem do zwierząt cieszących się dobrym zdrowiem. W przypadku osobników niewystawowych pielęgnacja nie jest nadmiernie skomplikowana i kosztowna. Natomiast w przypadku psów wystawowych konieczne są specjalne akcesoria lub wizyta w salonie psiej urody. Psa nie wolno bowiem strzyc nożyczkami, ponieważ może to w znacznym stopniu pogorszyć kondycję jego sierści.

Zobacz też:  Staffordshire bull terrier – psia niańka. Jaki ma charakter i jak wygląda?

Foksterier szorstkowłosy żywienie

Foksterier szorstkowłosy to pies cieszący się dużym apetytem. Z racji swojej nadmiernej aktywności, a co za tym idzie szybkiego metabolizmu i spalania spożywanych kalorii pies powinien być karmiony częściej małymi porcjami, a z powodu możliwych alergii pokarmowych o podłożu genetycznym powinno się zwrócić szczególną uwagę na dobrą jakość karmy.

Foksterier szorstkowłosy długość życia

Psy rasy foksterier szorstkowłosy żyją od dwunastu do piętnastu lat.

Foksterier szorstkowłosy zdrowie

Foksteriery szorstkowłose to zwierzęta dość zdrowe o nielicznych chorobach genetycznych, takich jak na przykład: alergie, problemy z oczami i sercem oraz padaczka.

Foksterier szorstkowłosy szczeniaki

Decydując się na psa rasy foksterier szorstkowłosy należy wiedzieć, ze ze względu na swój upór oraz silny instynkt macierzyński pies wymaga poświecenia uwagi i zaangażowania ze strony właściciela. Rozważając adopcję szczeniąt należy zwrócić szczególną uwagę na warunki hodowli. Młode psy powinny opuszczać hodowlę zaszczepione oraz odrobaczone. Powinny posiadać również udokumentowane pochodzenie potwierdzone rodowodem. Doświadczony hodowca z pewnością doradzi również odpowiednią karmę dla psa, minimalizującą wystąpienie reakcji alergicznych.

Zobacz też:  Terier walijski - dowiedz się wszystkiego na temat tej rasy

Foksterier szorstkowłosy cena

Cena psa rasy foksterier szorstkowłosy z rodowodem waha się od tysiąca pięciuset do dwóch tysięcy pięciuset złotych.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też