Angielski toy terrier

angielski toy terrier

Angielski toy terrier to niewielkich rozmiarów pies, który łączy w sobie cechy psa do towarzystwa i typowego terriera. English toy terrier uwielbia zabawę, jest towarzyski i wesoły.

Toy terrier angielski to maleńki, przyjaźnie nastawiony i temperamentny pupil do towarzystwa. Jego charakter i elegancki wygląd zasługują na naszą uwagę. Dlatego w poniższym artykule scharakteryzujemy ogólnie tę rasę, jak również podpowiemy jaka może być cena za szczenię wymienionej rasy w hodowli. 

Angielski toy terrier – wygląd

English toy terrier jest rasą, która powstała w wieku XIX. Na początku był to pies użytkowy o niewielkich wymiarach, który sprawdzał się idealnie w roli tępiciela szczurów. Po pewnym czasie, zaczęto doceniać temperament opisywanej rasy, a psy te miały szansę stać się przyjaznymi pupilami dla towarzystwa. 

English toy terrier to rasa uznawana przez FCI, zaś wzorzec możemy odnaleźć pod numerem 13. Dowiedzieć się możemy z niego, iż idealna waga tej rasy to przedział między 2,7 a 3,6 kg. Angielski toy terrier, może osiągnąć w kłębie wysokość między 25, a 30 cm. 

Malutki piesek jest elegancki i proporcjonalny. Ma gęstą i błyszczącą sierść, która powinna przybierać czarno-podpalane umaszczenie. Wąska, długa głowa mająca kształt klina, sterczące i duże uszy, jak i smukła szyja to cechy szczególne tej rasy. Ogólny wygląd english toy terrierów, przypomina trochę bardziej popularnego manchester terriera, który jest protoplastą tej rasy. 

Zobacz też:  Jack russell terrier - niewielki pies o mocnym charakterze

English toy terrier charakter 

Angielski toy terrier, łączy w sobie cechy temperamentnego terriera i pieska do towarzystwa. To bystry i czujny malec, który niegdyś bardzo dobrze radził sobie ze zwalczaniem gryzoni. To inteligentna i oddana rasa. Uwielbia ciągłe towarzystwo człowieka, bez względu na okoliczności. Czasami może mieć skłonność do uznawania wyłącznie jednego właściciela. Zależy mu bardzo na uznaniu, zatem uczy się szybko i chętnie, żeby móc zadowolić swojego właściciela. Może osiągać doskonałe rezultaty w psich sportach, np. w skokach przez przeszkody, czy też podczas egzaminów z posłuszeństwa i agility. Toy terrier angielski jest odważnym, niezwykle inteligentnym k sprytnym pieskiem do towarzystwa. Pozostaje zawsze czujny, chętny do nauki nowych umiejętności i wesoły. Lubi dzieci. Dobrze będzie od początku przyzwyczajać go do kotów. Rasa ta do dzisiaj zachowała ciętość na gryzonie, zatem nie powinna z nimi mieszkać. Angielski toy terrier szczeka raczej rzadko, kiedy wyczuje jakieś zagrożenie. Znakomicie odnajdzie się w wystawowym ringu, dzięki temu wspaniale się w nim prezentuje. Jest pewnym siebie i bardzo odważnym psem, który nie pogardzi długim spacerem, a ponadto nie obawia się deszczu. Jeśli osoba będąca jego właścicielem lub podróżowanie, nie będzie mieć najmniejszych problemów, żeby siedział on spokojnie w samochodzie. 

Zobacz też:  Cairn terrier – urwis z przyjaznym usposobieniem

Umaszczenie

Umaszczenie powinno być czarne hebanowe podpalane. Można porównywać podpalanie z kolorem świeżego kasztana mającego ciepłą tonację. Te dwa kolory nie łączą się razem, nie zlewają, niemniej jednak są widocznie obrysowane i mocno odgraniczone. Podgardle i żuchwa są również podpalane, zaś brzeg warg jest czarny. Sierść w środku uszu jest także podpalana. 

English toy terrier cena za szczeniaka 

English toy terrier szczeniaki są w Polsce mało znaną rasą. Pieski tę można znaleźć w nielicznych hodowlach, a zatem, ich kupno może być znaczące utrudnione. Mniejsza ilość szczeniąt w hodowlach to również wyższa cena ich kupna. Angielski terrier miniaturowy z dokumentami FCI, na ogół kosztuje ok. 4000 zł. Niemniej jednak, w renomowanych hodowlach cena może być nawet dwukrotnie większa. 

Porównując, silky terrier australijski to tak samo trudna do kupienia i mało popularna rasa w Polsce. Ceny za szczeniaka tej rasy mającego dobre pochodzenie, zwykle zaczynają się od 4000 zł. Mała popularność tego miniaturowego pieska sprawiła, iż miłośnicy tej rasy czasami muszą kupować szczeniaki w zagranicznych hodowlach. 

Dużo większą popularnością cieszy się okazalszych rozmiarów kuzyn, czyli szorstkowłosy foksterier. Cena na szczenięta w hodowlach, które należą do FCI zwykle wynosi ok. 3000 zł. Foksteriery szorstkowłose znajdziemy również innych zarejestrowanych związkach. Wtedy możemy liczyć na niższą cenę za szczeniaka. 

Zobacz też:  Bulterier - charakter i usposobienie psów tej rasy

English toy terrier hodowla 

Żywienie 

Jako psy miniaturowe mające duży temperament toy terriery angielskie potrzebują pożywienia, które zapewnia sporo energii. Powinny dostawać karmę dla ras małych albo miniaturowych, która ma właściwą wielkość granulek dla tak niewielkich piesków. Psa nie wolno przy tym przekarmiać i podawać mu przekąsek, które mogą mieć negatywny wpływ na na jego filigranowe wymiary.  

Pielęgnacja

Sierść tej rasy łatwo będzie utrzymać w czystości. Wymaga tylko szczotkowania celem wyzbycia się wypadającej w sezonie sierści. 

Choroby

Z uwagi na to, iż hodowcy dążyli do jak najmniejszych rozmiarów rasy english toy terriera, niestety nie pozostało to bez negatywnych konsekwencji dla zdrowia piesków. Zwykle cierpią one na choroby w obrębie układu ruchowego, jak chociażby zwichnięcie stawu skokowego albo rzepki.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też