Skye terrier – charakterystyka rasy. Opis psa, pielęgnacja, hodowla

Skye terrier pochodzi ze Szkocji i jest jednym z psów o niezwykle eleganckim wyglądzie. Dziś spotyka się go dość rzadko, a jest atrakcyjnym psem do towarzystwa. Dowiedz się więcej nie tylko o jego aparycji, ale również charakterze!
skye terrier

Rasa skye terrier wywodzi się ze Szkocji. Uważa się ją również za jedną z najstarszych ras terierów, od której wywodzą się pozostałe psy, np. cairn terrier. Jego charakterystyczny wygląd sprawia, że raz zobaczony przedstawiciel rasy na długo pozostaje w pamięci. Dowiedz się więcej na temat tych psów!

Skye terrier – historia i znani przedstawiciele rasy

Uważa się, że skye terrier pochodzi prawdopodobnie z wyspy Skye archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Potwierdza to fakt, że pierwsze skye terriery znane były jako teriery z Wysp Zachodnich. Pierwsze wzmianki o skye terierze pochodzą z XVI wieku. Od tej pory rasa rozwijała się, zawierając cechy obecne dziś we wzorcu FCI.

Najsłynniejszy skye terrier

Za najsłynniejszego przedstawiciela rasy skye terrier uchodzi Greyfriars Bobby, którego pomnik wraz z fontanną znajduje się w Edynburgu. Pies ten żył w drugiej połowie XIX wieku. Znany był z tego, że po śmierci swojego pana, Johna Graya, przez 14 lat żył obok jego grobu. Tam zostało mu zbudowane schronienie, a obsługa cmentarza dbała o jego potrzeby.

Historia psa mogła skończyć się jednak tragicznie. W 1867 roku, czyli 9 lat po śmierci Graya, władze Edynburga usypiały psy, które nie miały obroży świadczących o posiadaniu opiekunów. Wiązało się to też z podatkiem. W efekcie Bobby został adoptowany przez sir Williama Chambersa, który kupił mu obrożę i opłacił za niego podatek. Pies nadal żył przy nagrobku swojego pierwotnego opiekuna.

Zobacz też:  Bedlington terrier - łagodna i uparta rasa

Skye terrier – wzorzec rasy

Skye terrier to długi pies na niskich kończynach. Sprawia wrażenie mocnego, eleganckiego. Ma łagodny stop i zawsze czarny nos wieńczący mocną kufę. Uszy stojące albo wiszące, zależnie od odmiany, doskonale wpisują się w opis rasy. Oczy zawsze są brązowe i osadzone dość blisko siebie. Szyja lekko wygięta, prowadząca do długiego tułowiu z obficie owłosionym ogonem.

Rozmiary skye terriera

Idealna wysokość w kłębie w przypadku skye terriera wynosi ok. 25,5 cm. Warto zaznaczyć, że uważanym za pożądanym rozmiarem jest też długość psa od czubka nosa do końca ogona. Powinna wynosić ona 105 cm dla psa, a nieco mniej dla suki. Jej budowa ciała powinna nadal być jednak proporcjonalna. Jednocześnie jest to pies średniej wielkości, który może ważyć od 12 do nawet 18 kg.

Szata i umaszczenie

Cechą charakterystyczną psa tej rasy jest długa sierść. Dzieli się ona na włos okrywowy, który jest twardy i prosty, a na głowie opada miękko na oczy, i podszerstek. Włos okrywowy jest przylegający, na uszach tworzy charakterystyczne frędzle. Podszerstek jest miękki i wełnisty. Dopuszczalne umaszczenia skye terriera jest:

  • czarne;
  • szare w różnych odcieniach;
  • płowe;
  • kremowe.

Zawsze występują czarne uszy i kufa. Jednocześnie podszerstek może być nieco jaśniejszy, a na sierści skye terriera niekiedy pojawia się ciemny nalot. Na piersi może znajdować się mała biała plamka.

Skye terrier – charakter

Uważa się, że skye terrier to typowy pies jednego pana. Jest nieufny wobec obcych, a jednocześnie bardzo przywiązany do opiekuna. Ma silny charakter, któremu nie każdy jest w stanie sprostać, dlatego wśród ras psów tej nie poleca się początkującym właścicielom.

Zobacz też:  Bulterier - charakter i usposobienie psów tej rasy

Stosunek do zwierząt

Skye terrier bez odpowiedniej socjalizacji może mieć problemy w relacjach z innymi psami tej samej płci. Z zasady jest energiczny, a przy właściwym prowadzeniu dogaduje się z innymi zwierzętami.

Relacje z ludźmi

To żywy pies, który na każdym spacerze potrzebuje urozmaicenia. Jest zaborczy w stosunku do opiekuna, dlatego raczej nie nadaje się na psa rodzinnego, zwłaszcza do małych dzieci. Charakter skye terriera łączy w sobie upór i inteligencję, co sprawia, że pies ten jest wyzwaniem dla początkujących opiekunów.

Skye terrier – zdrowie, pielęgnacja, żywienie

Dwuwarstwowa sierść tego czworonoga wymaga odpowiedniego traktowania. Szkockiego skye terriera czesze się codziennie, aby uniknąć filcowania sierści i tworzenia kołtunów. Niemniej ważne są kąpiele, które powinny powtarzać się z częstotliwością przynajmniej jednego razu w miesiącu. Wiszące lub stojące uszy należy regularnie sprawdzać pod kątem ewentualnych zabrudzeń, które się w nich zbierają.

Zdrowie psa

Psy te żyją nawet do 14 lat. Narażone są przede wszystkim na choroby kości i stawów, z tego względu poleca się, aby nie skakały i nie wchodziły po schodach. Niekiedy chorują na genetyczne schorzenia związane z nieprawidłowym rozwojem kości.

Żywienie skye terriera

Skye terriera należy karmić dobrej jakości pożywieniem, jako że miewa wrażliwy układ pokarmowy. Może jeść zarówno gotowy pokarm, jak i jedzenie gotowane albo surowe, pod warunkiem właściwej suplementacji.

Skye terrier – hodowla i cena szczeniaka

Cena skye terriera z dobrej hodowli tej rasy wynosi ok. 4000 zł. Warto wiedzieć, że psy te są dość rzadko spotykane w Polsce, dlatego nie można liczyć na wiele miotów. Przed zakupem szczenięcia sprawdź, w jakich warunkach żyje matka z miotem, a także zapytaj hodowcę o badania, które mają rodzice szczeniąt.

Zobacz też:  Amerykański pitbulterier – czy to groźny pies? Wygląd i charakter rasy

Skye terrier na kolanka, czyli ten, który nie rokuje jako pies hodowlany, jest zazwyczaj nieco tańszy. Psy wystawowe, zwłaszcza sprzedawane z myślą o dalszej hodowli, mogą kosztować więcej i być wydawane w starszym wieku. Nie oszczędzaj i nie kupuj psów od pseudohodowców, bo nie wiesz, w jakich warunkach żyły czworonogi i czy w ogóle są rasowe! Jeśli interesuje cię pies z rzadkiego połączenia, możesz sprowadzić go z hodowli zagranicznej. Dolicz wówczas do ceny szczenięcia koszty transportu i niezbędnych formalności.

Dla kogo skye terrier to dobry wybór?

Skye terrier to świetny pies dla osób samotnych, o silnym charakterze. Nie sprawdzi się raczej jako czworonóg dla starszej osoby, bo w niektórych sytuacjach może wymagać noszenia na rękach. Wymaga cierpliwości i odpowiedniego podejścia w szkoleniu. Będzie idealnym pupilem dla osób doświadczonych, które szukają średniej wielkości psa. Jeśli mieszka w domu z ogrodem, nie powinien być pozostawiony w kojcu, bo źle znosi rozłąkę z ukochanym opiekunem.

Wśród różnych terierów, które spotyka się w hodowlach i na wystawach, skye terrier jest jednym z rzadziej widzianych. Rasa ta cieszy się popularnością w Wielkiej Brytanii, a jej przedstawiciele mieszkali m.in. z członkami rodziny królewskiej. Warto poznać dobrze specyfikę rasy, zanim podejmie się decyzję o zakupie szczenięcia. Może się okazać, że ten terier przerośnie możliwości człowieka!



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też