Irish glen of imaal terrier – charakterystyka rasy

irish glen of imaal terrier

Irish glen of imaal terrier to jedna z ras psów z grupy terierów. Ten niewielki pies, podobnie jak inne teriery pierwotnie był psem myśliwskim. Jakie jest jego pochodzenie i charakterystyka?

Historia pochodzenia Irish glen of imaal terriera

Irish glen of imaal terier pochodzi z Irlandii, konkretnie z doliny (glen) Imaal położonej w górach Wicklow. Piękny choć odosobniony region, pierwotnie był zamieszkiwany przez chłopów, którym przyznano ziemię. Psy pomagały w niszczeniu naturalnego szkodnika, jakim były krety, myszy czy szczury. Używano ich także do polowania na lisy, wydry i borsuki. Uważane są za wielozadaniowe psy, ponieważ oprócz funkcji łowieckiej pełniły dość specyficzną rolę – chodziły w specjalnym kole i obracały rożen, na którym piekło się mięso. Uważano, że posiadają do tego predyspozycje, czyli wykrzywione na zewnątrz łapy i mocno umięśniony zad. 

Pierwszą wzmianę o tej rasie możemy znaleźć w literaturze kynologicznej z wystawy psów z 1876 roku. Na wystawie prezentowano psy niskonożne i długie, czyli przypominające teriery w typie glen of imaal. Następnie opis psów o krótkich kończynach możemy przeczytać w w “The Twentieth Century Dog” z 1904 roku. Jednak dopiero w 1934 roku Irlandzki Kennel Club uznał rasę, jednak przez angielski Kennel Club oraz FCI dopiero w roku 1975. 

Zobacz też:  Yorkshire terrier miniaturka - wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej rasie yorków

Glen of imaal jest zaliczany do tzw. irlandzkich ras terierów, obok teriera irlandzkiego, kerry blue terriera oraz irish soft coated wheaten terriera.

Wygląd

Irish glen of imaal to średniej wielkości, krótkonożny terier o silnej budowie i wydłużonej sylwetce, który jak na swoje niewielkie wymiary ma dość dużą masę ciała. Wysokość samca wynosi nie więcej niż 35,5 cm przy masie do 16 kg, a w przypadku samic maksymalna wysokość to 33 cm przy masie do 14 kg. Pies ma szorstki, średniej długości włos z miękkim podszerstkiem. Występuje w różnych typach umaszczeń – pręgowany niebieski bez czarnego nalotu, płowy, błękitno-szary oraz pszeniczny.  Sierść nie jest wymagająca pod względem pielęgnacji – należy ją szczotkować 1-2 razy w tygodniu, a 2-3 razy w roku trymować. 

Zachowanie

To energiczny i odważny pies, który bardzo szybko przywiązuje się do swojego właściciela. Jednocześnie jest delikatny do pozostałych członków rodziny. Ze względu na swoją cierpliwość, uważa się, że jest idealnym psem dla dzieci. Niestety, posiada mocny instynkt łowiecki, a więc nie może przebywać sam na sam z małymi zwierzętami. W relacjach z innymi psami nie jest zaczepny, ale zdarza mu się dominować na innymi samcami.

Zobacz też:  Sealyham terrier - czym się wyróżnia?

Sprawdzi się jako pies stróżujący, jednak nie jako obronny. Właścicieli będzie informował o intruzach, ale łatwo jest go uciszyć. Ma charakterystyczny i mocny głos, który niekoniecznie pasuje do niewielkiej sylwetki psiaka.

Wymaga odpowiedniego szkolenia i odpowiedniej dawki dziennego ruchu. Jest energiczny, ale ze względu na krótkie łapki niezbyt szybki. Woli długie, ale wolniejsze spacery. Wyczuwa podejście właściciela, a więc może próbować przejąć kontrolę w czasie spacerów. Lubi wyładowywać swoją energię na świeżym powietrzu, jak również relaksować się na fotelu czy kanapie.

Przez swoje opanowanie doskonale odnajdzie się w każdych warunkach w każdym domu. Będzie idealnym towarzyszem dla osoby mieszkającej samotnie, jak również dla aktynej rodziny z dziećmi. Dopasuje się do małego mieszkania lub do domu z ogrodem. 

Zdrowie i żywienie

Jest to rasa zdrowa i wytrzymała, u której nie stwierdzono powszechnego występowania problemów genetycznych. Rzadko zdarzają się alergie skórne i postępujący zanik siatkówki. Rasa nie ma szczególnych wymagań żywieniowych, ale żywienie należy odpowiednio dopasować do aktywności i wieku psa. 

Irish glen of imaal terrier hodowla

Niestety, Irish glen of imaal terriery nie są rasą bardzo popularną. Występują przede wszystkim w kraju ich pochodzenia. Poza Irlandią można je czasem spotkać w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, w Polsce jest to rasa raczej niewystępująca. Niemniej nawet jak odnajdziemy w Polsce hodowlę Irish glen of imaal terier, nie mamy pewności czy będą dostępne mioty. Na całym świecie jest prawdopodobnie tylko 2500 -3000 przedstawicieli tej rasy.

Zobacz też:  Niemiecki terier myśliwski - instynkt łowcy


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też