Manchester terrier powstał w wyniku skrzyżowania whippeta z terierem, a celem tej krzyżówki było stworzenie idealnej rasy psa do walki ze szczurami, co faktycznie się udało. Natomiast obecnie psy tej rasy są często wybierane do domu. Co warto o nich wiedzieć?
Podstawowe informacje o rasie manchester terrier
Manchester terrier pochodzi z Wielkiej Brytanii, a dokładnie z Manchesteru. Poza walką ze szczurami psy te uczestniczyły również w polowaniach i stąd ich instynkt łowiecki, ale też silne przywiązanie do ludzi, którym towarzyszą już od setek lat.
Specyfika rasy:
- Długość życia. Psy tej rasy żyją od 14 do 16 lat.
- Rozmiar. Dorosłe psy osiągają nawet 41 cm wysokości, a suczki 38 cm, natomiast ich waga wynosi 7 do 9 kg.
- Charakter. Instynkt łowiecki, duża potrzeba ruchu i zabawy, ale też pieszczoch w domowych warunkach.
- Rodzaj szaty. Krótka, przylegająca do skóry i gładka, dzięki czemu rasa ta nie wymaga szczególnej pielęgnacji.
Psy z tej rasy mają bardzo mocną, smukłą i elegancką sylwetkę. Posiadają krótki ogon, małe uszy w kształcie litery “V,” oraz krótki tułów z uwidocznionymi żebrami. Łapy są proporcjonalne do całego ciała, choć sprawiają wrażenie wyraźnie dłuższych z uwagi na zwartość sylwetki. Zwykle posiadają ciemne zabarwienie oczu.
Manchester terrier hodowla
Większość hodowli tej rasy psów, jakie znajdziemy w naszym kraju, działa zgodnie z regulaminem Hodowli Psów Rasowych Związku Kynologicznego w Polsce klasyfikując się jako hodowla amatorska. Oznacza to, że hodowlą zajmują się raczej pasjonaci aniżeli osoby szukające w tym zysku na dużą skalę. Psy mieszkają zwykle pod jednym dachem z właścicielami, a gdy pojawią się małe, to część z nich jest sprzedawana i to za niemałe pieniądze.
Manchester terrier szczeniaki – ile kosztują?
Szczeniaki manchester terrier cena. Młode psy tej rasy mogą kosztować od 2000 do nawet 4000 złotych. Cena psa jest zwykle określana indywidualnie i zależna od wieku, stanu zdrowia, czy rodziców. Psy z dobrych hodowli zawierają zwykle rodowód oraz pełną metrykę na temat stanu zdrowia.
Pies manchester terrier w naszym domu
Psy tej rasy żyją w towarzystwie ludzi już setki lat i mimo że wymagają dużo ruchu, to są w stanie żyć również w mieście, choć należy je często zabierać na długie spacery, więc świetnie sprawdzą się jako towarzystwo dla osób aktywnych fizycznie. O co jeszcze warto zadbać, decydując się na psa rasy terrier manchester?
- Najważniejsze są wczesne lata życia psa, ponieważ to one determinują przyszłe zachowania. Musimy przede wszystkim nauczyć młodego szczeniaczka, żeby nie załatwiał się w domu, znał swoje miejsce oraz reagował na imię.
- Pies tej rasy potrzebuje dużej ilości ruchu, więc należy wyposażyć się w zestaw zabawek i nauczyć psa zabaw, na przykład, z piłką.
- Warto skorzystać z pomocy treserów psów, żeby nauczyć psa spacerowania bez smyczy. Pies potrzebuje dużej ilości aktywności fizycznej, a nie będziemy w stanie jej mu zapewnić, jeśli będzie ciągle na smyczy, a my nie mamy dużego podwórka.
- Pies tej rasy powinien jeść raz dziennie, najlepiej o tej samej godzinie, a ilość jedzenia powinna być dostosowana do aktywności psa.
- Pielęgnacja tej rasy jest bardzo prosta. Psy mają bardzo krótką sierść, której tracą bardzo mało, a która wymaga jedynie szczotkowania.
Manchester terrier – dla kogo?
Pies tej rasy jest przeznaczony dla osób aktywnych fizycznie i choć może żyć w mieszkaniu, to duże podwórko byłoby dla niego rajem. Z uwagi na to pies, choć wierny i pieszczotliwy, nieszczególnie nadaje się do życia ze starszymi ludźmi, który nie będą w stanie zapewnić mu odpowiedniej ilości ruchu.
Problematyczne może być również współżycie psa tej razy z innymi zwierzętami, a szczególnie mniejszymi, jak np. koty. Pies ma bardzo silny instynkt łowiecki, więc pozostawienie zwierząt samych wiąże się z ryzykiem, o ile nie żyją razem od najmłodszych lat. Jeśli chodzi inne psy, to najlepiej, żeby były tej samej rasy i wychowywały się ze sobą od wczesnych lat. Podobnie jest zresztą z dziećmi, które pies uwielbia, ale o ile te wychowują się z nim od dziecka i wiedzą co można, a czego nie można robić, w stosunku do psa.
Zobacz także:
- Border terrier – pies z “głową wydry”
- Norwich terrier – opis rasy, hodowla, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze norwich terriera?
- Bedlington terrier – łagodna i uparta rasa
- Psy tropiące, które warto poznać
- Australijski silky terrier – charakterystyka rasy