Manchester Terrier – opis i charakterystyka rasy

manchester terrier

Manchester terrier powstał w wyniku skrzyżowania whippeta z terierem, a celem tej krzyżówki było stworzenie idealnej rasy psa do walki ze szczurami, co faktycznie się udało. Natomiast obecnie psy tej rasy są często wybierane do domu. Co warto o nich wiedzieć?

Podstawowe informacje o rasie manchester terrier

Manchester terrier pochodzi z Wielkiej Brytanii, a dokładnie z Manchesteru. Poza walką ze szczurami psy te uczestniczyły również w polowaniach i stąd ich instynkt łowiecki, ale też silne przywiązanie do ludzi, którym towarzyszą już od setek lat.

Specyfika rasy:

  • Długość życia. Psy tej rasy żyją od 14 do 16 lat.
  • Rozmiar. Dorosłe psy osiągają nawet 41 cm wysokości, a suczki 38 cm, natomiast ich waga wynosi 7 do 9 kg.
  • Charakter. Instynkt łowiecki, duża potrzeba ruchu i zabawy, ale też pieszczoch w domowych warunkach.
  • Rodzaj szaty. Krótka, przylegająca do skóry i gładka, dzięki czemu rasa ta nie wymaga szczególnej pielęgnacji.

Psy z tej rasy mają bardzo mocną, smukłą i elegancką sylwetkę. Posiadają krótki ogon, małe uszy w kształcie litery “V,” oraz krótki tułów z uwidocznionymi żebrami. Łapy są proporcjonalne do całego ciała, choć sprawiają wrażenie wyraźnie dłuższych z uwagi na zwartość sylwetki. Zwykle posiadają ciemne zabarwienie oczu.

Zobacz też:  Skye terrier – charakterystyka rasy. Opis psa, pielęgnacja, hodowla

Manchester terrier hodowla

Większość hodowli tej rasy psów, jakie znajdziemy w naszym kraju, działa zgodnie z regulaminem Hodowli Psów Rasowych Związku Kynologicznego w Polsce klasyfikując się jako hodowla amatorska. Oznacza to, że hodowlą zajmują się raczej pasjonaci aniżeli osoby szukające w tym zysku na dużą skalę. Psy mieszkają zwykle pod jednym dachem z właścicielami, a gdy pojawią się małe, to część z nich jest sprzedawana i to za niemałe pieniądze.

Manchester terrier szczeniaki – ile kosztują?

Szczeniaki manchester terrier cena. Młode psy tej rasy mogą kosztować od 2000 do nawet 4000 złotych. Cena psa jest zwykle określana indywidualnie i zależna od wieku, stanu zdrowia, czy rodziców. Psy z dobrych hodowli zawierają zwykle rodowód oraz pełną metrykę na temat stanu zdrowia.

Pies manchester terrier w naszym domu

Psy tej rasy żyją w towarzystwie ludzi już setki lat i mimo że wymagają dużo ruchu, to są w stanie żyć również w mieście, choć należy je często zabierać na długie spacery, więc świetnie sprawdzą się jako towarzystwo dla osób aktywnych fizycznie. O co jeszcze warto zadbać, decydując się na psa rasy terrier manchester?

  1. Najważniejsze są wczesne lata życia psa, ponieważ to one determinują przyszłe zachowania. Musimy przede wszystkim nauczyć młodego szczeniaczka, żeby nie załatwiał się w domu, znał swoje miejsce oraz reagował na imię.
  2. Pies tej rasy potrzebuje dużej ilości ruchu, więc należy wyposażyć się w zestaw zabawek i nauczyć psa zabaw, na przykład, z piłką.
  3. Warto skorzystać z pomocy treserów psów, żeby nauczyć psa spacerowania bez smyczy. Pies potrzebuje dużej ilości aktywności fizycznej, a nie będziemy w stanie jej mu zapewnić, jeśli będzie ciągle na smyczy, a my nie mamy dużego podwórka.
  4. Pies tej rasy powinien jeść raz dziennie, najlepiej o tej samej godzinie, a ilość jedzenia powinna być dostosowana do aktywności psa.
  5. Pielęgnacja tej rasy jest bardzo prosta. Psy mają bardzo krótką sierść, której tracą bardzo mało, a która wymaga jedynie szczotkowania.
Zobacz też:  Jack russell terrier - niewielki pies o mocnym charakterze

Manchester terrier – dla kogo?

Pies tej rasy jest przeznaczony dla osób aktywnych fizycznie i choć może żyć w mieszkaniu, to duże podwórko byłoby dla niego rajem. Z uwagi na to pies, choć wierny i pieszczotliwy, nieszczególnie nadaje się do życia ze starszymi ludźmi, który nie będą w stanie zapewnić mu odpowiedniej ilości ruchu.

Problematyczne może być również współżycie psa tej razy z innymi zwierzętami, a szczególnie mniejszymi, jak np. koty. Pies ma bardzo silny instynkt łowiecki, więc pozostawienie zwierząt samych wiąże się z ryzykiem, o ile nie żyją razem od najmłodszych lat. Jeśli chodzi inne psy, to najlepiej, żeby były tej samej rasy i wychowywały się ze sobą od wczesnych lat. Podobnie jest zresztą z dziećmi, które pies uwielbia, ale o ile te wychowują się z nim od dziecka i wiedzą co można, a czego nie można robić, w stosunku do psa.Zobacz także:
Zobacz też:  Cairn terrier – urwis z przyjaznym usposobieniem
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też