Terier czeski – opis rasy i hodowla

Terier czeski jest raczej rzadko spotykany w polskich domach. Jego charakterystyczny wygląd sprawia, że przedstawiciel tej rasy od razu zapada w pamięć. Dowiedz się więcej na temat tego czworonoga i sprawdź, w jakim domu będzie czuł się najlepiej!
terier czeski

Terier czeski, znany też jako cesky terrier, zaliczany jest do grupy III FCI, czyli terierów. Znajdziesz go w sekcji drugiej – małych terierów. Jak większość przedstawicieli tego typu psów, brał udział w rozmaitych polowaniach. Dziś to raczej pies do towarzystwa, co nie znaczy, że nie ma charakterystycznych potrzeb.

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem

Terier czeski – wygląd

Terier czeski jest psem raczej długim, na krótkich kończynach, o sylwetce wpisanej w prostokąt. Ma dość masywną, mocno zbudowaną i umięśnioną sylwetkę i charakterystyczne uszy, które opadają do przodu. W ten sposób pies ma bystry wyraz pyska.

Wielkość teriera

Według wzorca rasy psów terier czeski osiąga wysokość w kłębie od 25 do 32 cm. Idealne rozmiary to:

  • 27 cm dla suki;
  • 29 cm dla psa.

Waga mieści się w szerokim zakresie od 6 do nawet 10 kg.

Zobacz też:  Bedlington terrier - łagodna i uparta rasa

Szata i maść

Włos teriera czeskiego jest z natury raczej mocny, choć cienki i delikatny w dotyku. Psy te regularnie się strzyże, zwłaszcza jeśli przedstawiciel rasy terier czeski prezentowany jest na wystawach. W efekcie sierść różni się długością:

  • jest bardzo krótki na uszach, po bokach szyi, na łapach i policzkach;
  • ma od 1 do 1,5 cm na górze szyi, łopatkach i grzbiecie;
  • jest długi na wąsach, brodzie, klatce piersiowej, nogach i brzuchu.

Dopuszczalne maści to:

  • szaroniebieska;
  • brązowa w mleczno-kawowym odcieniu.

W każdym umaszczeniu dopuszczalne są znaczenia w białym, szarym lub żółtym kolorze.

Terier czeski – charakter

Pies tej rasy, choć ma rodowód myśliwski, uważany jest za dość spokojnego i łagodnego. Może być nieufny wobec obcych, jednak jest miły dla swojej rodziny. To zrównoważony i wesoły pies. Warto zaznaczyć, że czeskie teriery potrzebują pracy, aby zachować równowagę w swoim życiu. Szybko się uczą i angażują w szkolenie. Jeśli opiekun nie dba o ich wychowanie, mogą na jaw wyjść pewne wady tej rasy. Mowa np. o skłonnościach do pogoni za zwierzyną czy szczekliwości.

Zobacz też:  Rosyjski toy terier – informacje o rasie, pielęgnacja, charakter

Terier czeski – pielęgnacja

To świetny pies do towarzystwa, jednak wymaga odpowiedniej opieki i pielęgnacji. Należy regularnie skracać długą sierść na niektórych partiach ciała. Warto też dbać o zdrowie opadających uszu. Włos przy oczach i na pysku, a także na spodzie tułowia i łapach powinien być regularnie czesany, bo mogą tworzyć się w nim kołtuny. Jeśli nie chcesz wykonywać tych zabiegów samodzielnie, pozostaje oddawać psa do groomera i jednocześnie zadbać tylko o czesanie psa.

Terier czeski – zdrowie i żywienie

Rasa uchodzi za stosunkowo zdrową. Jednocześnie czeskie terriery cierpią czasem na chorobę zwaną scotty cramp. Jest ona wskazaniem do dyskwalifikacji z dalszego mnożenia. Powoduje m.in. skurcze kręgosłupa i mięśni, zaburzenia poruszania.

Pies ten potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu i kaloryczności pokarmu. W przeciwnym razie będzie zwyczajnie gruby. Ma on bowiem skłonność do nadmiernego tycia.

Terier czeski żyje od 12 do 15 lat.

Terier czeski – historia rasy

Terier czeski zaczął być hodowany w 1949 roku. Frantisek Horak, twórca rasy, skrzyżował sukę teriera szkockiego i psa rasy sealyham terier. Hodowca zaprezentował je pierwszy raz w 1959 roku na wystawie krajowej. Rasa z ustalonym wzorem została uznana przez FCI w 1963 roku.

Zobacz też:  Irish glen of imaal terrier – charakterystyka rasy

Pierwotnie terier czeski powstał w celu uzyskania niewielkiego, lekkiego psa o polowania na lisy i borsuki. Z czasem stał się głównie czworonogiem towarzyszącym.

Terrier czeski to zwinny, mały pies o krótkich łapkach, osadzony nisko, z charakterystyczną sierścią i tępo zakończonym pyskiem. Ta stosunkowo młoda rasa nie jest bardzo popularna w Polsce, ale ceni się ją w kraju pochodzenia.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też