Terier irlandzki – rasa psa dla osób aktywnych

terier irlandzki

Terier irlandzki to rasa psa o średniej wielkości ciała, lubiąca bardzo aktywność fizyczną. Dlatego też należy mu zapewnić odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Jest to odpowiednia rasa dla osób z doświadczeniem w szkoleniu. Dobrze ułożony pies będzie się bardzo dobrze zachowywał.

Terier irlandzki – wygląd 

Terier irlandzki żyje około 15 lat. Maść tych psów jest zazwyczaj żółtoczerwona lub pszenicznoczerwona. Szata półdługa, twarda i gęsta oraz przylegająca do ciała. Pies terier irlandzki posiada małe ciemne oczy. Uszy są zagięte i małe w kształcie litery V. Czaszka płaska, głowa długa, bez zmarszczek między uszami. Rasa jest dobrze zbudowana o średniej wielkości ciała.

Terier irlandzki usposobienie

Terier irlandzki jest bardzo bystry, inteligentny i podatny na szkolenie. Jest niezwykle sprawny i szybki, dlatego też doskonale radzi sobie w dyscyplinie sportowej zwanej agility. Jako pupil domowy potrzebuje dużej dawki ruchu. Może być hodowany zarówno w wewnątrz jak i na zewnątrz, jednak należy pamiętać o jego sportowym duchu. Znudzone psiaki mogą trochę nabałaganić w ogrodzie bądź w domu. W ogrodzie zaczną kopać dołki z nudów. Natomiast w mieszkaniu mogą pogryźć kanapę, w najlepszym wypadku kapcie. Doskonale sprawdzi się w przypadku ludzi uprawiających sport, na przykład bieganie lub jazdę na rowerze. Będzie wspaniałym towarzyszem wyprawy. Wykorzystywany jest również jako pies myśliwski. Jeśli chodzi o stosunek do obcych to jest raczej nieufny. Bardzo dobrze spełni się w stróżowaniu, jednak nie szczeka bez powodu. Podnosi alarm tylko w przypadku potencjalnego zagrożenia. Terier irlandzki bardzo przywiązuje się do swojego właściciela i jest mu oddany. Dobrze toleruje inne zwierzęta domowe, takie jak koty. Pod warunkiem, że wychowywał się z nimi od samego początku. W przypadku obcego kota pojawiającego się na posesji nie będzie tolerancyjny. I na pewno skutecznie go przepędzi. Ze względu na jego niezależność może posiadać skłonności do ucieczek, jeśli tylko nadarzy się ku temu okazja i coś wzbudzi jego zainteresowanie.

Zobacz też:  Angielski toy terrier

Czy terier irlandzki jest odpowiednim psem dla dzieci?

Ze względu na łagodne usposobienie teriera irlandzkiego jest to odpowiednia rasa dla dzieci. Lubi zabawę, dlatego też sprawdzi się idealnie w roli towarzysza zabaw dla najmłodszych. W porównaniu z innymi terierami jest bardzo łagodny i opanowany. Okazuje czułość i sympatię wobec swojej rodziny. Jeśli są zaspokojone jego wszystkie potrzeby to zachowuje się nienagannie. Dobrze prowadzony nie wykazuje żadnej agresji wobec obcych i innych psów.

Terier irlandzki – hodowla 

Hodowla terierów irlandzkich nie wymaga kłopotliwych zabiegów pielęgnacyjnych. Rasa ta jest najmniej obciążona jakimikolwiek chorobami genetycznymi. Kiedyś często chorowały na rogowacenie opuszek łap oraz kamicę moczową. Pierwsza została prawie całkowicie wyeliminowana, natomiast ta druga zdarza się niezwykle rzadko. Może się jednak zdarzyć zaćma lub dziedziczna choroba mięśni. Jeśli chodzi o żywienie, to psy te nie są wymagające pod tym względem. Można im podawać suchą karmę i mokrą lub przygotowywać im posiłki samodzielnie. Jest to sprawą indywidualną każdego właściciela. Karmiąc psa samodzielnie, należy pamiętać o podawaniu witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju w wieku szczenięcym, co zagwarantuje długie i zdrowe życie w wieku dorosłym. Resocjalizacja powinna rozpocząć się jak najwcześniej. Szczeniaka teriera irlandzkiego trzeba przyzwyczajać do obcych ludzi oraz powinien być nauczony samodzielnego pozostawania w domu. Dzięki temu uniknie się nieprzewidywalnych reakcji psiaka w dorosłości oraz zachowań agresywnych w stosunku do obcych ludzi i innych zwierząt. Teriery irlandzkie nie są polecane jako pierwsze psy. Hodowla terierów irlandzkich wymaga konsekwentnego tresowania i doświadczenia. 

Zobacz też:  Jak powinien wyglądać rasowy york?

Terier irlandzki – pielęgnacja

Terier irlandzki nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wskazane jest aby co kilka dni wyszczotkować psa. Jego linienie jest umiarkowane. Podobnie jak pies rasy seter irlandzki – daleki kuzyn z Irlandii – terier irlandzki posiada piękną sierść, ale żeby była utrzymana w należytym stanie i zachwycała swoim pięknym kolorem trzeba o nią odpowiednio zadbać. Warto przeczytać o seterach i ich sierści tutaj: https://www.seteryirlandzkie.pl/seter-irlandzki-krotkowlosy. Bardzo skutecznym zabiegiem w tym względzie jest trymowanie. Wykonywane przynajmniej trzy razy do roku pozwala na pozbycie się problemu linienia i zachowanie pięknej szaty. Można pokusić się o samodzielne trymowanie lub udać się do fachowca w tej dziedzinie. Samodzielna nauka wykonywania zabiegu pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy. Wystarczy zakupić urządzenie i działać.

Terier irlandzki cena oraz koszty utrzymania 

Pies terier irlandzki nie jest bardzo popularną rasą w Polsce. Koszt utrzymania wynosi około 120 złotych na miesiąc. Należy pamiętać o dobrze zbilansowanym jedzeniu z wysoką zawartością mięsa w karmie. Pozwala to na zaspokojenie głodu i zapewnienie odpowiedniej kaloryczności pokarmu. Do tej kwoty trzeba doliczyć zabiegi fryzjerskie, czyli trymowanie. Kosztuje ono około 100 złotych za jeden zabieg. Cenę jaką trzeba zapłacić za szczeniaka teriera irlandzkiego wacha się między 1200 a 3000 złotych.

Zobacz też:  Amerykański pitbulterier – czy to groźny pies? Wygląd i charakter rasy


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też