Irish soft coated wheaten terrier – piękny, pszeniczny kompan

irish soft coated wheaten terrier

Irish soft coated wheaten terrier, zwany też terrierem pszenicznym, łączy w sobie cechy, które dla większości właścicieli psów są atrakcyjne. Jest bystry i wszechstronny, a przy tym opanowany. Sprawdza się jako ulubieniec zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Wygląd Irish soft coated wheaten terriera

Terrier irlandzki pszeniczny, jak sama nazwa tej rasy wskazuje, może poszczycić się piękną sierścią o barwie pszenicy. Barwa ta może wahać się od jasnej do złotorudej. Jego szata charakteryzuje się niezwykłą miękkością. Jest przy tym falista i długa. Terrier ten nie posiada podszerstka. Osiąga on średni wzrost – pies około 48 centymetrów, suka odrobinę mniej.

Historia i pochodzenie terriera pszenicznego

Ten średniej wielkości terrier jest przedstawicielem jednej ze starszych ras psów w Irlandii. Dzieje tej rasy nie są zbyt oczywiste, ponieważ dawniej Irlandczycy przekazywali historię głównie ustnie. Jest jednak pewne, że rasa liczy około dwustu lat. Bardzo możliwe, że terrier pszeniczny wywodzi się z innych ras terriera – kerry blue i terriera irlandzkiego. Na początku terriery Irish soft należały do mniej zamożnej części społeczeństwa, czyli farmerów i rolników. Miały pełnić rolę wszechstronnych stróży, których utrzymanie nie ponosiłoby za sobą wielkich kosztów.

Pierwszy raz tę konkretną rasę terriera zaprezentowano w Dublinie, w 1870 roku. Przez długi czas terriery pszeniczne były utożsamiane z terrierami irlandzkimi – te pierwsze nie miały swojej własnej nazwy. W 1937 roku rasa została przyjęta przez irlandzki Kennel Club, a wkrótce także przez ten brytyjski. Poza dużą popularnością na Wyspach Brytyjskich, terrier pszeniczny cieszył się nią również w krajach skandynawskich i Stanach Zjednoczonych. Jeśli chodzi o Polskę, rasa ta nie jest bardzo znana.

Zobacz też:  Terier brazylijski - towarzyski przyjaciel

Terrier pszeniczny charakter

Pies ten posiada wszechstronne umiejętności i silny charakter. Wynika to z jego przeszłości – przedstawiciele tej rasy pracowali dawniej w trudnych warunkach na farmach. Jako że miał pełnić rolę stróża, jest bardzo czujny i świetnie sprawdza się jako obrońca człowieka. Ma też wyraźny instynkt myśliwski, co w przeszłości doprowadzało do tego, że często brał udział w polowaniach.

Jeśli chodzi o trzymanie irlandzkiego miękkowłosego terriera pszenicznego w domu, jest on pod tym względem bardzo dobrym kandydatem. Zachęcające jest jego opanowanie – nie przejawia zupełnie agresywnych zachowań, nie jest też nieśmiały. Spokojnie można zaklasyfikować go jako towarzyską i przyjazną dla człowieka rasę. Jest też przy tym bardzo lojalny wobec swojego właściciela. Dzięki swojej inteligencji szybko się uczy, można więc naprawdę skutecznie go wyszkolić. Często uczestniczy w dogoterapii dzieci i starszych osób.

Jeżeli chodzi o ewentualne problemy, które może sprawiać, na pewno powinniśmy zwrócić uwagę na to, że jest to rasa, która potrzebuje dużo ruchu. Jego spokój i opanowanie trwają do czasu, do kiedy zaspokajamy jego podstawowe potrzeby dotyczące spacerów i zabawy. Może on również wydawać się czasem dość uparty i niezależny, jest to jednak o wiele mniej nasilone niż w przypadku innych terrierów. Jeżeli odpowiednio zadbamy o jego poziom aktywności, na pewno nie będzie uciążliwy; jest to jednak jedna z cech Irish soft coated wheaten terriera, którą zawsze należy mieć na uwadze, jeśli planujemy zostać jego właścicielami.

Zobacz też:  Amerykański pitbulterier – czy to groźny pies? Wygląd i charakter rasy

Irish soft coated wheaten terrier – jak go wychować?

Jak już wspomniano powyżej, Irish soft jest rasą, która naprawdę szybko się uczy. Sprzyja to właściwemu wychowaniu tego psa. Jeżeli chcemy przyzwyczaić go do czegoś lub nauczyć zasad wspólnego życia, powinniśmy opierać szkolenie na pozytywnych bodźcach, pochwałach i smakołykach. Terriery pszeniczne charakteryzują się dużą wrażliwością, mogą zatem na przejawy złości czy agresji zareagować lękliwie, co tylko zepsuje naszą relację z psem. Możemy też w taki sposób doprowadzić do problemów behawioralnych, spowodowanych przez stres zwierzęcia. Najlepiej jest więc traktować go przyjaźnie, ale również konsekwentnie.

Właściciel rasy irlandzki miękkowłosy terrier pszeniczny na pewno powinien być osobą aktywną i zrównoważoną. Powinien on znać podstawy wychowania psów i mieć trochę czasu na odpowiednie wychowanie swojego pupila. Nie trzeba jednak martwić się takimi aspektami jak mieszkanie w bloku, dzieci czy obecność innych psów – przy właściwym traktowaniu terriera pszenicznego te wszystkie rzeczy nie będą mu zupełnie przeszkadzały.

Irlandzki terrier pszeniczny – zdrowie

Pies rasy Irish soft coated wheaten terrier nie ma tendencji do częstego chorowania. Jest to rasa długowieczna, wobec czego żyje około 12-14 lat. Pomimo że jest całkiem zdrowym i odpornym psem, należy pamiętać, że ma skłonności do pewnych chorób genetycznych, jak to zwykle bywa z psami rasowymi.

Do chorób, na które zapada Irish soft, należą między innymi dysplazja nerkowa, nefropatia, enteropatia wysiękowa czy choroba Addisona. Zawsze wobec tego należy brać pod uwagę ewentualne wizyty u weterynarza.

Zobacz też:  Irish glen of imaal terrier – charakterystyka rasy

Pielęgnacja Irish soft coated wheaten terriera

Szata terriera pszenicznego wymaga regularnej pielęgnacji. Najlepiej przyzwyczajać do niej psa już od okresu szczenięcego. W tym czasie sierść może się wydawać trochę za ciemna jak na przedstawiciela tej rasy, wybarwia się ona jednak wraz z upływem czasu.

Aby zachować szatę Irish soft coated wheaten terriera w dobrym stanie, należy czesać go przynajmniej dwa razy w tygodniu. Dużo uwagi powinniśmy poświęcać sierści na brzuchu i wewnętrznej stronie ud, ponieważ w tych miejscach najłatwiej i najczęściej powstają kołtuny. Szampon, w którym kąpiemy terriera pszenicznego, powinien być przeznaczony dla rasy o jedwabistym i długim umaszczeniu. Przy właściwej pielęgnacji pszeniczny terier na pewno będzie mógł szczycić się wspaniałą urodą.

Irish soft coated wheaten terrier hodowla

Ze względu na bardzo dużą popularność przede wszystkim za granicą, ten rodzaj terriera jest powszechnie hodowany na przykład w Wielkiej Brytanii. Jest tam bardzo łatwo dostępny. Jeżeli chodzi o Polskę, jest z tą dostępnością już gorzej. Zdobycie psa tej rasy nie jest niemożliwe, aczkolwiek hodowle są o wiele rzadziej spotykane.

Irish soft coated wheaten terrier cena

Cena terriera pszenicznego zależy przede wszystkim od jego wieku, płci i pochodzenia. Wynosi przeciętnie około 3000 złotych za psa z hodowli zarejestrowanej w FCI.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też