Poznaj “króla terrierów” – Airedale Terrier’a

airedale terrier

Airedale Terrier jest jedną z najstarszych ras użytkowych na świecie. To pieś średnich rozmiarów, który dzisiaj jest bardziej popularny jak pies rodzinny. Poznaj bliżej brytyjskiego “króla terrierów”, łowcę i przyjaciela niejednego człowieka.

Pies Airedale Terrier – wzorzec

Airedale Terrier to pies o dość krępej budowie, ale muskularnej sylwetce, największy wśród grupy terrierów. Jego sierść jest półdługa i szorstka, ściśle przylegająca do ciała. W większości jest prosta, jednak ta najtwardsza sierść jest lekko falista. Najczęściej ma umaszczenie podpalane z czarnym lub siwym płaszczem. Ma bystre oczy, które powinny mieć ciemny kolor i uszy w kształcie litery “v”, które załamują się lekko ponad czubkiem jego głowy. Ma idealnie proste kończyny i wesoło noszony ogon. Waga Airedale Terriera nie powinna przekroczyć 30 kg, a wzrost dorosłego psa 61 cm w kłębie. Długość życia Airedale Terriera wynosi zazwyczaj ok. 10-12 lat.

Airedale Terrier – charakter terriera

Airedale Terrier oczywiście musi mieć charakterystyczny dla tej grupy charakterek. To temperamentny i bardzo inteligentny pies, którego jednak ciężko wytresować ze względu na jego zawziętość i niezależność. Gdy jednak uda się okiełznać jego upartość, może być naprawdę wspaniałym uczniem. Jest energiczny i uwielbia się bawić. Należy uważać na jego silny instynkt łowiecki, który może nieraz spowodować spore kłopoty. To pies, który może czasem nie reagować na wołanie swojego pana. Airedale Terrier bywa niezależny i lubi chodzić własnymi ścieżkami. Sam niechętnie prowokuje bójki, jednak gdy zostanie zaczepiony, z pewnością nie będzie spokojny. Wobec obcych ludzi jest przyjaźnie nastawiony.

Zobacz też:  Terier irlandzki - rasa psa dla osób aktywnych

Airedale Terrier – aktywny tryb życia

Wybierając na swego podopiecznego Airedale Terriera, należy pamiętać o kilku jego cechach, które mogą znacząco wpłynąć na tryb życia jego opiekunka.

  • Nieważne czy dom, czy mieszkanie – ważne, aby zapewnić mu odpowiednio dużą dawkę ruchu i zabawy.
  • Niechętnie podchodzi do towarzystwa innych psów, dlatego należy go do niego przyzwyczajać od samego początku.
  • Airedale Terrier to pies niezależny, dlatego w jego wychowaniu bardzo ważna jest konsekwencja i stanowczość.
  • To rasa trudna do okiełznania, więc jest polecana raczej doświadczonym psiarzom.
  • Należy przemyśleć obecność innych małych zwierząt w domu ze względu na silny instynkt łowiecki tej rasy.

Właściciel Airedale Terriera

Właściciel Airedale Terriera powinien posiadać pewne cechy kompatybilne z jego pupilem. W przeciwnym razie wzajemne relacje mogą być tragiczne, a nawet pies może zdominować swojego pana, co prowadzi do wielu poważnych konsekwencji. Jaki powinien być właściciel Airedale Terriera?

  • aktywny fizycznie, lubiący ruch
  • stanowczy i konsekwentny
  • doświadczony w kwestii wychowywania psów
  • posiadający dużą ilość wolnego czasu

Oczywiście nie trzeba spełniać wszystkich tych warunków, by być dobrym właścicielem terriera. Jednak posiadanie tych cech z pewnością pomaga we wspólnym życiu w radości i harmonii.

Zobacz też:  Norwich terrier - opis rasy, hodowla, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze norwich terriera?

Jak zjednać sobie Airedale Terriera?

Aby dobrze wychować Airedale Terriera, warto skorzystać z usług profesjonalnego psiego trenera. To szczególnie ważne, jeśli pies tej rasy to w ogóle pierwszy własny psiak w życiu właściciela. Dobry psi trener nie tylko uczy szczeniaka zjawiskowych sztuczek, ale również pomaga go wychować i zbudować wspaniałą relację między psem a jego właścicielem. Najlepiej zacząć taki trening jak najszybciej, gdyż młode szczenięta najszybciej się uczą i są najbardziej elastyczne.

Aby zjednać sobie młodego Airedale Terriera należy podchodzić do niego z szacunkiem. Wobec żadnego psa nie wolno stosować agresji, a przedstawiciel tej rasy z pewnością odpowie na atak. Aby pies był posłuszny, nie można go karać. Airedale Terrier to z natury rasa niezależna, więc nie można od niej oczekiwać pełnego posłuszeństwa. Należy zaakceptować temperament takiego psa i pogodzić się z pewnymi niedociągnięciami.

Airedale Terrier – hodowla

Poszukując szczeniąt Airedale Terrier, najlepiej pojechać do kilku różnych hodowli, by zyskać odpowiednie porównanie. Podczas rozmowy z hodowcą warto zwrócić uwagę na to, czy pozwala on zobaczyć matkę szczeniąt, jak reaguje na pytania o dokumentację medyczną piesków oraz czy jest zainteresowany tym, do jakiego domu trafia jego dotychczasowy podopieczny. To ważne kwestie, które wskażą dobrego hodowcę.

Zobacz też:  Terrier parson russell - zadziorny i uroczy

Oprócz tego hodowca szczeniaków Airedale Terrier powinien mieć szeroką wiedzę na temat tej rasy i umieć odpowiedzieć na różne pytania jej dotyczące. Jeśli nie ma on pojęcia o podstawowych kwestiach, lepiej nie kupować od niego szczeniąt.

Airedale Terrier to jedna z droższych psich ras, dlatego trzeba się przygotować na naprawdę duży wydatek. Cena za szczenię Airedale Terrier to minimum 3 tysiące, a potrafi ona sięgnąć nawet 5 tysięcy złotych. Ze względu na tę kwotę, jak i na dobro zwierzaka warto dobrze przemyśleć wybór tej rasy.

Wspaniały pies rodzinny i towarzysz w sporcie

Airedale Terrier to wymagająca, ale wspaniała psia rasa, która zjednała już sobie serca wielu ludzi. To cudowny pies rodzinny, wierny i oddany, nawet jeśli czasem okazuje swoją niezależność. Do tego to fantastyczny towarzysz wycieczek rowerowych i różnych zabaw ruchowo-intelektualnych. Dobrze wychowany Airedale Terrier to partner i przyjaciel na lata dla całej rodziny.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też