Terier brazylijski – towarzyski przyjaciel

terier brazylijski

Terier brazylijski to pies lubiący ruch i zabawy. Bardzo towarzyski czworonóg będzie idealnym towarzyszem życia dla osób aktywnych. Wybór pupila domowego bywa bardzo trudną decyzją. Wybór rasy jest sprawą najwyższej wagi i powinien być dostosowany do konkretnej osoby.

Terier brazylijski – wygląd i opis ogólny

Terier brazylijski żyje średnio od 12 do 14 lat. Oczy teriera są ciemne. Szata jest biała w niebieskie, czarne lub brązowe znaczenia. Sierść jest krótka, przylegająca i gładka. Średniej wielkości pies posiada mocną i proporcjonalną sylwetkę. Trójkątne uszy są szeroko rozstawione po bokach oczu, które są lekko wypukłe. Ogon krótki i nisko osadzony.

Terier brazylijski – charakter

Terier brazylijski to bardzo towarzyski pies. Uwielbia wszelkiego rodzaju zabawy, zwłaszcza polegające na rzucaniu i szukaniu. Wprost uwielbia tego rodzaju rozrywkę. Posiada bardzo duże pokłady energii, które powinien wykorzystać. W przeciwnym razie może się to skończyć na pogryzionej kanapie, o ile przebywa w domu. Nie ma żadnych przeciwskazań do trzymania psa w mieszkaniu, jednak trzeba mu zapewnić dużą dawkę ruchu. Między innymi w postaci kilku spacerów dziennie. Ruch na świeżym powietrzu to doskonała alternatywa dla tej rasy. Pies doskonale sprawdza się w takich dyscyplinach jak agility i dog dancing. Bardzo przywiązuje się do swoich właścicieli a wobec obcych jest nieufny i strachliwy. Posiada instynkt drapieżcy i przy pierwszej okazji natrafienia na interesujący trop może za nim podążyć nie zważając na nic. Bardzo odważny i zdeterminowany wymagający wczesnego szkolenia. Działanie takie ma na celu wyćwiczenie posłuszeństwa i przychodzenia na komendę. Pozwala to na uniknięcie niekontrolowanych zachowań czworonoga. Jednocześnie należy nadmienić, iż terier brazylijski bardzo szybko się uczy i szkolenie nie jest zbyt trudne. Konsekwencja jest podstawą. Rasa ta, to bardzo dobry stróż. Szczeka, gdy usłyszy najmniejszy hałas. Toleruje inne zwierzęta domowe pod warunkiem, że był z nimi wychowany od samego początku. W stosunku do innych psów wykazuje chęć dominacji. Odpowiednio ułożony nie wszczyna awantur. 

Zobacz też:  Niemiecki terier myśliwski - instynkt łowcy

Terier brazylijski to odpowiednia rasa dla dzieci

Terier brazylijski jest bardzo delikatny w stosunku do dzieci. Nie przejawia w żadnym stopniu agresji. Bez problemu może obcować z małymi dziećmi. Na pewno wspólnie spędzony czas sprawi wiele radości zarówno jednej jak i drugiej stronie. Spędzony na zabawie będzie świetnym czasem. Apartowanie, skoki wzwyż i szalone harce po łące to najbardziej uwielbiane zabawy przez dzieci jak i brazylijskie teriery. Wspólne towarzystwo sprawi, iż nuda nie będzie mieć miejsca. W chwili zmęczenia zejdzie dziecku z oczu aby udać się na spoczynek. 

Terier brazylijski – tresura

Terier brazylijski bardzo szybko się uczy i jego tresura nie jest skomplikowana. Pies bez problemu może być pierwszym zwierzakiem. Nauczony podstawowych komend oraz dobrego wychowania już od szczeniaka nie będzie sprawiał żadnych problemów. Jest to rasa bardzo inteligentna i uwielbiająca wszelkiego rodzaju zabawy. Należy jednak pamiętać o nagradzaniu przekąskami. Będzie to również zachętą dla pupila do dalszej pracy. 

Terier brazylijski – hodowla

Hodowla teriera brazylijskiego nie jest zbyt skomplikowana. Pies powinien być regularnie szczotkowany, aby zachować piękną i lśniącą sierść. Linienie jest umiarkowane. Jeśli chodzi o żywienie to trzeba dostosować posiłki wysokoenergetyczne, ze względu na dużą aktywność psiaka. Karma powinna zawierać dużą ilość mięsa w składzie. W wieku szczenięcym wysoka jakość karmy jest istotną kwestią dla prawidłowego rozwoju brazylijskiego teriera. Oczywiście podawać należy zarówno karmę mokrą jak i suchą w ilościach dostosowanych do wieku. Przygotowując samodzielne posiłki dobrym pomysłem będzie wprowadzenie suplementacji. Można również podawać glukozaminę, co zminimalizuje problemy ze stawami w przyszłości. Rasa jest odporna na choroby, jednak zdarza się dysplazja stawu biodrowego. Dorosłemu psu wystarczą dwa posiłki dziennie, z czego wieczorny powinien być bardziej obfity. Dodatkowo wskazane są przekąski. Rasa nie ma tendencji do tycia. 

Zobacz też:  Norwich terrier - opis rasy, hodowla, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze norwich terriera?

Terier brazylijski – dla kogo ta rasa? 

“Brazylijski terier to odpowiednia rasa dla osób mogących zapewnić mu dużą dawkę ruchu. Między innymi dla uprawiających sport, na przykład bieganie czy też jazdę na rowerze” – podaje serwis https://roweres.pl/

Pies może przebywać w mieszkaniu, ale potrzebuje kilku spacerów dziennie. Pozostawiony sam w domu powinien mieć zapewnione zajęcie na ten czas. W przeciwnym razie zacznie niszczyć otoczenie wokół siebie. Pogryziona kanapa lub podrapane meble to nic przyjemnego dla właściciela zwierzaka. Jest to bardzo żywiołowy pies. Uwielbia bieganie, skakanie i inne zabawy ruchowe. Nie jest to rasa lubiąca wylegiwanie się na kanapie. I dlatego jest nieodpowiednia dla starszych osób. 

Terier brazylijski – cena

Cena teriera brazylijskiego z rodowodem wacha się od 3000 do 4500 złotych. Cena jest również zależna od płci. Suka jest droższa od psa ze względu na możliwości rozrodcze. Utrzymanie psa to zaledwie 80 złotych miesięcznie.Zobacz także:
Zobacz też:  Terier walijski - dowiedz się wszystkiego na temat tej rasy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też