Sealyham terrier – czym się wyróżnia?

sealyham terrier

Sealyham terrier to rasa dość nietypowa i wymagająca. Zanim weźmiesz pod opiekę takiego psa, lepiej dowiedz się jakie obowiązki cię czekają. W tym artykule dowiesz się jaki charakter ma sealyham terrier, jak zorganizować mu czas, kiedy nie ma Cię w domu oraz jaką hodowlę wybrać.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z

Krótki opis sealyham terriera

Sealyham terrier to rasa stosunkowo niewielka. Zarówno dorosłe samice, jak i samce osiągają zaledwie 30 cm wzrostu. Ich waga również nie jest wysoka, ponieważ w większości przypadków psy nie ważą więcej niż 10 kg.

Ta rasa charakteryzuje się dość długim ciałem w stosunku do krótkich łap i ogona. Wyróżnia ją także nadmierne owłosienie na brzuchu, łapach i pysku.

Rasa powstała w XIX wieku. Stworzył ją John Tucker Edwards, który chciał, by psy współpracowały z innymi podczas polowań konnych. Stąd kolor sierści, który pozwalał łatwo odróżnić psa od zwierzyny łownej.

Rasa średnio żyje około 13 lat.

Jaki charakter ma sealyham terrier?

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, co całkowicie sprawdza się w przypadku Sealy. Są to zwierzęta bardzo związane ze swoimi właścicielami. Odczuwają one z nimi silną więź i są bardzo oddane. Jednak do obcych ludzi podchodzą ze znacznie większą rezerwą. Mimo że się ich nie boją, to są nieufne i zdystansowane.

Zobacz też:  Terier tybetański – kuzyn shih tzu. Poznaj bliżej tę rasę!

Sealyham terrier jest psem spokojnym i łatwo dostosowuje się do sytuacji życiowej właścicieli. Jednak nie jest typem kanapowca. Czas woli spędzać aktywnie. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na tę rasę, musisz pamiętać, aby zapewnić Sealy codziennie sporą dawkę ruchu, zarówno podczas spacerów, jak i zabawy.

Sealyham terrier wykazuje się również sporą inteligencją, którą warto zacząć wykorzystywać już od najmłodszych jego lat. Możesz z nim ćwiczyć różne sztuczki bądź organizować zabawy polegające na szukaniu smakołyków, czy zabawek. Sealy jest terierem, więc ma instynkt tropiciela.

Jak zachowuje się sealyham terrier?

Selay jest bardzo towarzyski i chętnie spędza czas z domownikami. Problem może pojawić się, kiedy będzie musiał zostać sam w domu. W takim przypadku już od małego powinieneś przyzwyczajać go do tego, że samotność nie jest taka zła. Na początku najlepiej zostawiaj psa na krótki czas. Pod Twoją nieobecność może on się zacząć nudzić i niszczyć przedmioty. Dlatego ważne jest, abyś zapewnił psu dużą dawkę ruchu i rozrywki. Dzięki temu będzie zmęczony psychicznie i fizycznie, więc nie będzie miał ochoty na dewastację mieszkania.

Ponadto sealyham terrier szczeka tylko wtedy, kiedy według niego jest to konieczne. Ze względu na swoją nieufność często wyraża swoje emocje, gdy wyczuwa kogoś obcego. Choć nie jest to typowo pies obronny, to na pewno poinformuje Cię, jeśli ktoś będzie się zbliżał do Twoich drzwi.

Zobacz też:  Norfolk terrier, czyli mały wulkan energii

W trakcie wychowania Selay musisz być stanowczy i konsekwentny, ponieważ jest to dość uparta rasa. Oczywiście nie chodzi o to, żebyś krzyczał na psa, po prostu nie daj się zwieść jego słodkiej mordce. Jeśli przeprowadzisz solidne szkolenie psa, będziesz miał naprawdę posłusznego przyjaciela.

Podczas opieki nad psem zwracaj uwagę na zamykanie drzwi lub furtki. Sealyham terrier, jeśli wyczuje coś interesującego, może mieć skłonności do ucieczek.

Sealyham terrier – wymagania mieszkaniowe oraz towarzystwo innych zwierząt

Selay może mieszkać zarówno w domu, jak i w bloku. Jednak jeśli nie ma możliwości biegania po ogrodzie, musisz zapewnić mu ruch podczas dość długich spacerów. Daj psu spożytkować energię na zewnątrz, gdzie będzie mógł poznawać nowe zapachy i łapać nowe tropy. Pies bez odpowiedniej dawki ruchu i zmęczenia umysłowego frustruje się i staje się bardziej drażliwy.

Jeśli masz dzieci, to musisz przygotować je na powitanie nowego domownika. Selay lubi dzieci, ale tylko wtedy kiedy go odpowiednio traktują. Nie pozwoli się ciągnąć za uszu lub ogon. Sealyham terrier sprawdzi się również jako przyjaciel osób starszych, ale tylko aktywnych fizycznie.

Ze względu na swoje przywiązanie z właścicielami Sealyham terrier niechętnie akceptują inne zwierzęta. Czasami mogą być nawet agresywne. Jeśli chcesz mieć więcej niż jednego zwierzaka w domu, najlepiej wprowadzić je w tym samym czasie. Razem wychowywane będą się tolerować, a z czasem może nawet się polubią.

Zobacz też:  Terier szkocki – charakterystyka rasy, opis wyglądu, pielęgnacja

Sealyham terrier hodowla – jak wybrać?

Sealyham terrier hodowla to powinien być pierwszy punkt Twoich poszukiwań. Niestety w Polsce od dłuższego czasu pojawia się coraz więcej pseudohodowli, w której psy nie tylko nie mają rodowodu, ale także często trzymane są w nieludzkich warunkach i nieodpowiednio traktowane i karmione. Wybierając hodowlę Sealyham terrier, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę, na to, czy jest ona zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce, dzięki temu będziesz miał pewność, że nie wspierasz nielegalnego rozmnażania psów. Co więcej, zanim wybierzesz hodowlę Sealyham terrier, udaj się do niej i zobacz, w jakim miejscu do tej pory żyły psy. Nie zawsze jest tak, że prowadzący legalną hodowlę odpowiednio traktowali zwierzaki, które mieli pod opieką.

Fot. Okforlicz via Wikipedia, CC BY-SA 4.0Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też