Jak powinien wyglądać rasowy york?

jak wygląda rasowy york

Rasowy york to drobny piesek o charakterystycznym stalowo-złotym umaszczeniu, obficie podpalanym. York rasowy to pies długowłosy, którego sierść opada po obu stronach ciała tworząc charakterystyczny przedziałek. Sylwetka pieska jest zwarta i opływowa. Należy pamiętać, że psy te posiadają silny charakter co odzwierciedla ich, mimo małych rozmiarów, dumna postawa ciała.

Jak wygląda york? Wzrost i masa

Rasowy york to filigranowy, drobny piesek, należący do jednych z najmniejszych psów na świecie. Osiąga wielkość około dwudziestu centymetrów. Masa psa osiąga wartość do około trzech kilogramów. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom, pies jest chętnie wybieranym towarzyszem zabaw dla dzieci. Podróże z tak małym psem nie sprawiają problemu, a dodatkowo jego przyjacielski wygląd sprawia, że jest tolerowany w wielu miejscach użyteczności publicznej, w sklepach, hotelach a nawet restauracjach.

Jak powinien wyglądać rasowy york? Barwa szaty i jej pielęgnacja

Rasowy york posiada szatę w postaci długich, raczej prostych, jedwabistych włosów. Wzorcowa barwa szaty tułowia powinna mieć odcienie ciemnej szarości, stali i błękitu, natomiast głowa psa powinna posiadać włosy w odcieniach złota. Charakterystyczne jest podpalanie szaty. Inne barwy szaty uznawane są za odstępstwo od wzoru rasy. Włosy psa cechuje zmiana barwy na jego długości. Włos ciemniejszy jest u nasady, natomiast jaśniejszy przy końcu.

Zobacz też:  Yorkshire terrier - poznaj najmniejszego z terierów!

Włosy psa nie mają tendencji do wypadania, w związku z tym koniecznie jest regularnie strzyżenie, zapewniające właściwy stan pokrywy i kondycję włosów. Strzyżenie powinno być wykonywane kilkukrotnie w ciągu roku, najlepiej w profesjonalnym psim salonie.

W związku z tym, że psy tej rasy posiadają unikalne włosy, wymagają one specjalistycznej opieki. Powinny być codziennie czesane oraz regularnie myte w dedykowanych dla nich szamponach. Istotne jest to, aby wszelkie zabiegi pielęgnacyjne psa rozpoczynać w możliwie młodym wieku. W ten sposób przyzwyczaimy psa do codziennych czynności higienicznych. Nie będą one wprowadzały niepokoju, a stres psa zostanie zredukowany do minimum.

Kondycja szaty a problemy ze zdrowiem

Stan szaty psa jest odzwierciedleniem jego kondycji i stanu zdrowia. Zdrowy pies będzie posiadał jedwabistą i błyszczącą sierść, podczas gdy choroby będą ujawniały się między innymi w matowieniu pokrywy, wypadaniu włosów i problemów z ich odrastaniem.

Kondycja szaty a żywienie

Podstawą dbania o zdrowie i dobrą kondycję psa, wpływającą na zdrowy wygląd włosa, jest prawidłowo zbilansowana i zrównoważona dieta. Powinna być ona dostosowana do indywidualnych potrzeb psa, w tym jego psa, aktywności ruchowej, czyli zapotrzebowania energetycznego oraz preferencji smakowych. W przypadku szczeniaka zapotrzebowanie na składniki odżywcze zmienia się wraz z jego wiekiem. W tym przypadku optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie specjalistycznej karmy, dedykowanej dla szczeniaków, która zazwyczaj jest kontynuacją karmy stosowanej przez hodowcę.

Zobacz też:  Norwich terrier - opis rasy, hodowla, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze norwich terriera?

Rasowy york a hodowle

Jeżeli rozpatrywany jest zakup rasowego psa, konieczne jest rozeznanie rynku w zakresie hodowli. Profesjonalni hodowcy zrzeszeni są w organizacjach. Zakup psa w takiej hodowli daje gwarancję rasowego wyglądu, czyli zgodnego ze wzorem rasy, jak również bezpieczeństwo związane z udokumentowanym pochodzeniem psa, informacje na temat przodków oraz stanu zdrowia w tym ewentualnie przebytych chorób, odbytych zabiegów oraz wykonanych szczepień. Oczywiście mając na uwadze powyższe, zakup takiego psa, jak york rasowy, wiąże się z poniesieniem odpowiedniego kosztu. Cena psa pochodzącego z legalnej hodowli przekracza koszt dwóch tysięcy złotych. Natomiast decydując się na inne rozwiązanie, podyktowane chęcią oszczędności, należy liczyć się z wyższym ryzykiem, zarówno w kwestii rozbieżności wyglądu psa w porównaniu ze wzorem rasy, jak również z ewentualnymi problemami zdrowotnymi. Pseudo hodowle nie dbają o zapewnienie najwyższych standardów, zarówno w sferze zapewnienia wysokiej jakości opieki zdrowotnej, jak i pożywienia, co znajduje odzwierciedlenie w wyglądzie i kondycji psa.



Zobacz także:
Zobacz też:  Czym różni się opieka nad psem w mieszkaniu i domu?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też