Terrier parson russell – zadziorny i uroczy

parson russel terrier

Terrier parson russell to jedna z najmłodszych ras, która powstała z myślą o polowaniach na lisy. Co warto wiedzieć o jego charakterze, jak należy z nim postępować i kto powinien zdecydować się na tego żywiołowego i wesołego psa – koniecznie przeczytaj.

Parson russell terrier – skąd się wziął i jak wygląda

Ten żywiołowy i sympatyczny pies został wyhodowany przez pastora i zarazem zapalonego myśliwego Johna “Jacka” Russella. Miał on służyć przede wszystkim polowaniom na lisy. Podróżował wraz z myśliwym w torbie przytwierdzonej do końskiego siodła, a wypuszczany pracował przede wszystkim jako norowiec oraz pogromca myszy i szczurów. Zamiłowanie do kopania nor pozostało mu do dziś, więc posiadacze ogrodów muszą się liczyć z tym, że terrier parson będzie chciał się przekonać, co w trawie, a dokładnie pod rabatą z kwiatami, piszczy.

Terrier parson russell to pies nieduży, ale energiczny i mocny o sylwetce wpisanej w kwadrat. Uwagę zwraca jego mocna żuchwa, szczęka oraz bystre i przenikliwe spojrzenie. Osiąga wzrost około 36 centymetrów, a wagę od 6-7 kg. Umaszczenie to przede wszystkim biel, ale może mieć również czarne, cytrynowe i płowe łaty i wtedy najlepiej, gdy nie wychodzą one poza głowę i nasadę ogona. Zarówno parson russell terrier szorstkowłosy, jak i parson russell terrier gładkowłosy mają sierść prostą, zwartą i przylegającą.

Zobacz też:  Yorkshire terrier - poznaj najmniejszego z terierów!

Parson russell terrier – charakter

Jak wcześniej zostało wspomniane, rasa ta została stworzona z myślą o polowaniach. Terier ten więc przede wszystkim reprezentuje cechy psów myśliwskich. Jest bardzo energiczny, zwinny i szybki, a także uparty i nieustępliwy. Potrzebuje aktywności i zabawy, nie sprawdzi się więc zupełnie w roli kanapowca. To właśnie z nudów zdarza musi się zdewastować kwiatowe rabaty. Poza tym jest bardzo inteligentny i podatny na naukę, ale oczekuje naszej konsekwencji, bo w przeciwnym wypadku sprytnie wykorzysta nasze słabości. Posiada jednak także wiele innych zalet. Terier jest bardzo towarzyski, lubi ludzi i potrafi być do nich bardzo czuły. Nie toleruje jednak krzyku i złego traktowania, dlatego nie poleca się go rodzinom z małymi dziećmi, natomiast z nastolatkami już zdecydowanie tak.

Parson russell terrier – hodowla

Psy tej rasy są żywiołowe i zadziorne, ale zarazem czułe i wrażliwe. Zdecydowanie potrzebują autorytetu i konsekwentnej, ale nie ciężkiej ręki. Na krzyki i surowe kary nie tylko nie reagują, ale odniosą one wprost przeciwny skutek, ponieważ pies jest waleczny i nieustępliwy. Jeśli więc chcemy w ten sposób okazać swoją dominację i uzyskać posłuszeństwo, to możemy się bardzo zawieść. Hodowla terierów wymaga konsekwencji, ale również naszego sprytu, ponieważ to dzięki temu udaje się psa wyszkolić i uczynić z niego wyjątkowego towarzysza. Jest pojętny, ale trzeba uczyć go z rozmysłem, dlatego nie jest wskazany dla całkowitych nowicjuszy, a raczej dla osób, które mają już doświadczenie w hodowli. Zdecydowanie lubi być również nagradzany. Pielęgnacja sierści teriera nie jest trudna – wystarczy codziennie użyć szczotki. Dwa lub trzy razy w roku można zlecić przycięcie jej profesjonalnemu fryzjerowi.

Zobacz też:  Terier walijski - dowiedz się wszystkiego na temat tej rasy

Parson russell terrier szczeniaki

parson russell terrier szczeniaki

Dorosły terrier parson jest niezwykle żywiołowy i energiczny, więc w przypadku szczeniaków trzeba spodziewać się tego w jeszcze większym stopniu. Trzeba zapewnić mu nie tylko dużo ruchu, ale również i odpowiednich zabawek, którymi zajmie się zamiast domowymi sprzętami. Inaczej może wyrządzić naprawdę dużo szkód. Przydatny może być specjalny kojec w mieszkaniu lub po prostu wyznaczenie odpowiedniego terytorium, ponieważ dzięki temu będziemy mieli kontrolę nad jego wyczynami, a przy okazji nauczymy czystości.

Parson russell terrier cena

Ceny szczeniaków zaczynają się już od około 2000 złotych, ale mogą sięgać nawet 8000 złotych. Wszystko uzależnione jest od osiągnięć rodziców, szczególnych przodków, a także renomy hodowli. Najdroższe są te, które przeznaczone są do dalszego rozmnażania.



Zobacz także:
Zobacz też:  Terier szkocki – charakterystyka rasy, opis wyglądu, pielęgnacja
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też