Polecane serwisy o Terierach
wszystko o terierach

Terier tybetański – kuzyn shih tzu. Poznaj bliżej tę rasę!

Terier tybetański jest w Polsce raczej rzadko spotykaną rasą psa. Nietypowy, o wyjątkowym wyglądzie, wymaga jednak intensywnej pielęgnacji. Jaki ma charakter? Gdzie znaleźć tego psa i czy w Polsce istnieją hodowle tej rasy? Sprawdź w artykule!
terier tybetański

Pies rasy terier tybetański wygląda niezwykle efektownie dzięki swojej gęstej, długiej sierści. To jednak sugeruje, że wymaga też odpowiedniego dbania o prezencję i dobre samopoczucie. Choć ma wyjątkowy charakter, jest znacznie rzadziej spotykany w hodowlach i na ulicach niż jego kuzyn shih tzu. Z czego to wynika? Dla kogo pies tej rasy będzie doskonałym wyborem? Tego dowiesz się z treści kolejnych akapitów.

Terier tybetański – historia rasy

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że terier tybetański należy do jednych ze starszych ras. Pochodzi z Tybetu, gdzie nie tylko psem stróżującym, ale również… psem pasterskim! Terier tybetański (tibetan terrier) był jednocześnie cenionym psem towarzyszącym, który często darowany był ważnym gościom w formie… prezentu. Tak właśnie, w rękach dr Agnes Greig, pies tej rasy trafił do Europy.

Terier tybetański – opis rasy

Dhokhi apso, jak również brzmi jego zagraniczna rasa, to pies średnich rozmiarów o krzepkiej budowie. Sylwetka wpisuje się w kształt kwadratu, co czasem trudno zauważyć z uwagi na gęstą, obfitą okrywę. Pies ma zwisające uszy i mocną kufę ze zgryzem nożycowym albo lekkim przodozgryzem. Jest raczej silny, umięśniony, ma średniej długości, wesoło noszony i wysoko osadzony ogon i porusza się tak, jakby płynął.

Rozmiary psa

Teriery tybetańskie, bez względu na płeć, mierzą zwykle od 36 do 41 cm. Suki, również o kwadratowej sylwetce, zazwyczaj są nieco mniejsze. Choć przygotowany przez FCI wzorzec rasy nie określa wagi psa, zazwyczaj przedstawiciel tej rasy nie waży więcej niż 14 kg.

Zobacz też:  Sealyham terrier - czym się wyróżnia?

Sierść teriera z Tybetu

Cechą, która wyróżnia teriera tybetańskiego, jest na pewno jego dwuwarstwowa szata. Tej średniej wielkości psiak ma długi, prosty lub falisty włos okrywowy. Jest on obfity i bardzo delikatny. Jednocześnie pod spodem znajduje się wełnisty, podszerstek.

Terier tybetański może występować w kilku jasno określonych umaszczeniach:

  • białym;
  • złotym;
  • kremowym;
  • czarnym;
  • dymnym (czasem wchodzącym w szare);
  • trójkolorowym;
  • łaciatym.

Niepożądane jest umaszczenie czekoladowe i pokrewne mu, wątrobiane.

Charakter teriera tybetańskiego

Terier tybetański to czujny pies, który odziedziczył po swoich przodkach instynkt stróża. W związku z tym jest nieufny wobec obcych, a o zagrożeniu informuje szczekaniem. Nieprawidłowo prowadzony, np. pozostawiony sam sobie w domu z ogrodem, może być szczekliwy, a przez to – problematyczny.

Terier tybetański w domu

To pies, który doskonale nadaje się do rodzin z dziećmi czy osób starszych, ale spędzających dużo czasu na świeżym powietrzu. Jest pełen energii i ma przyjazne usposobienie w stosunku do bliskich sobie osób. Pozostaje przy tym łagodny i lojalny. Zwykle jest pozytywnie nastawiony do wszystkich aktywności ze swoim opiekunem. Świetnie sprawdza się w psich sportach.

Terier tybetański a inne zwierzęta

Przy odpowiedniej socjalizacji i właściwym wychowaniu nie ma powodu, dla którego terier tybetański nie miałby żyć z innymi zwierzętami. Dobrze dogaduje się z psami i nie jest skłonny do bójek. Nie jest to pies zaczepny, choć sprowokowany, może w końcu się bronić. Jeśli zostanie przyzwyczajony, dogada się również z kotem czy innym pupilem domowym.

Terier tybetański – zdrowie i żywienie

Terier tybetański z uwagi na długi włos miewa problemy z uszami i oczami. Zawsze sprawdzaj, czy sierść nie podrażnia gałki ocznej i regularnie sprawdzaj stan uszu, aby uchronić psa przed infekcją. Możesz też zadbać o mycie brody czystą wodą albo lekkim szamponem. W ten sposób usuwasz resztki jedzenia i zapobiegasz np. trądzikowi czy infekcjom grzybiczym.

Uważa się powszechnie, że czworonogi tej rzadkiej w Polsce rasy są jednymi ze zdrowszych. Nie cierpią na wiele chorób dziedzicznych. Jedną z nich jest np. waskularyzacja siatkówki.

Zobacz też:  Foksterier krótkowłosy - mały, acz waleczny

Żywienie teriera tybetańskiego

Z zasady terier tybetański jest energicznym psiakiem. Potrzebuje karmy o takiej kaloryczności, która zaspokoi wszystkie jego potrzeby. Zdarza się jednak, że psy tej rasy bywają zachłanne podczas posiłków. Nadmierne karmienie prowadzi do wzrostu wagi, a także rozwoju nadwagi i otyłości. W takim przypadku każdy pies ze schroniska czy hodowli będzie chorował. Zadbaj więc o odpowiednią dietę swojego pupila.

Pielęgnacja teriera tybetańskiego

Jednym z bardziej skomplikowanych aspektów opieki nad tym długowłosym psim towarzyszem jest oczywiście pielęgnacja. Jego długa, niezwykle gęsta okrywa włosowa wymaga odpowiedniego traktowania. Ważne jest, aby psa regularnie czesać z kierunkiem wzrostu włosa. Sprawia to, że wyczesujesz podszerstek, ale również wszystkie zanieczyszczenia z włosa okrywowego. W ten sposób zapobiegasz tworzeniu się kołtunów.

Z zasady odradza się strzyżeniem, a tym bardziej golenie teriera tybetańskiego. Jeśli chcesz psa krótkowłosego, poszukaj rasy o odpowiednim charakterze, która nie ma długiej szaty. Tworzenie się kołtunów np. w pachwinach wynika zazwyczaj z nieprawidłowej, niedostatecznej pielęgnacji, a niekiedy również z kiepskiej jakości włosa. W takim przypadku sierść wymaga stosowania dodatkowych kosmetyków. Chodzi zarówno o moment czesania, jak i kąpiele, które powtarza się dwa do trzech razy w miesiącu.

Terier tybetański – hodowla i cena szczeniaka

W Związku Kynologicznym w Polsce znajdziesz kilkanaście hodowli rasy. Pies z metryką, na podstawie której możesz wyrobić rodowód, kosztuje zwykle od ok. 4000 zł do nawet 6000 zł. Cena jest zależna od kilku aspektów. Jeśli szukasz psa do towarzystwa i nie interesują cię wystawy, możesz zdecydować się na tańszego przedstawiciela rasy, który nie rokuje pod kątem hodowlanym, czyli nie nadaje się do rozrodu. Z kolei, jeśli chcesz prowadzić własną hodowlę albo spróbować sił na wystawach, pies będzie prawdopodobnie droższy. Cena zależy też od renomy hodowli czy tego, czy hodowca jest uznany w środowisku.

Zobacz też:  West highland white terrier – wygląd, cena i charakter rasy

Jak wybrać dobrą hodowlę terierów tybetańskich? Jeśli opiekun zgadza się na odwiedziny w hodowli, a ty masz okazję poznać matkę szczeniąt i zobaczyć warunki, w których żyją zwierzęta, to już duża zaleta. Sprawdź, czy hodowca wykonuje rodzicom miotu wszystkie niezbędne badania, które wykluczają choroby genetyczne.

Dla kogo tybetański terier będzie dobrym wyborem?

Terier tybetański to świetny pies rodzinny i do tego przez ostatnie wieki był hodowany. Świetnie odnajduje się w sytuacjach socjalnych, jednocześnie mając w sobie nieco pozostałości po nieufności typowej dla psów stróżujących. Będzie jednak idealnym towarzyszem dla osób aktywnych i wesołych, które lubią ruch. Jego inteligencja sprawia, że dobrze sprawdza się w psich sportach. Takie aktywne życie na pewno przyjmie z wdzięcznością, bo pozwoli ono zaspokoić wszystkie jego naturalne potrzeby.

Z uwagi na charakterystyczny wygląd szaty terier tybetański wymaga domu, w którym będzie się o niego odpowiednio dbać. Jeśli nie masz czasu na regularną pielęgnację i nie masz środków na wizyty u groomera, ten pies z Tybetu nie będzie dla ciebie dobrym wyborem.

Terier tybetański – ciekawostki o rasie

Choć nazwa rasy wskazuje na pochodzenie, czyli Tybet, krajem sprawującym patronat nad tym terierem jest Wielka Brytania.

Teriery tybetańskie w swoim kraju pochodzenia są symbolami szczęścia. Właśnie dlatego darowano je gościom.

Najstarszy terier tybetański żył aż 28 lat!

Terier tybetański to przedstawiciel dość niespotykanej w Polsce rasy. Jest średniej wielkości psem, którego szata wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jego łagodny, przymilny charakter zmienia się, gdy spokojowi zagraża ktoś obcy. Współczesne teriery z Tybetu świetnie sprawdzają się w roli psów rodzinnych, jeśli tylko umiesz je odpowiednio wychować.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też