Australijski silky terrier – charakterystyka rasy

australijski silky terrier

Terriery to bardzo wesołe i inteligentne psy. Przedstawicielem tej grupy psów jest australijski silky terrier. O tym czym wyróżnia się ta rasa, jaki jest jej wzorzec, jaki mają charakter przedstawiciele tej rasy, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Wygląd australian silky terrier

Australijski silky terrier to mało znana rasa w Polsce. Dzięki temu nie zdążyły się rozwinąć jeszcze pseudo hodowle, które zawsze negatywnie wpływają na rozwój poszczególnych ras.

Z wyglądu silky przypominają trochę yorki, ale są od nich większe i mają znacznie dłuższą sierść. Psy osiągają w kłębie 23-26 cm, suki są trochę mniejsze. Waga nie powinna przekraczać 6 kg. Ważna jest zwarta i wysmukła sylwetka, która ładnie prezentuje się zarówno w pozycji stojącej, jak i podczas ruchu.

Głowa silky osadzona jest na lekko wygiętej szyi, uszy w kształcie odwróconej litery V są szeroko rozstawione. Oczy mają małe, owalne o ciemnym zabarwieniu. Grzbiet australijskiego silky powinien być prosty, zakończony ogonem uniesionym do góry.

Zobacz też:  Terier szkocki – charakterystyka rasy, opis wyglądu, pielęgnacja

Szata australijskich silky terrier jest bardzo jedwabista, włos jest długi, ale nie powinien sięgać ziemi. Wzdłuż grzbietu biegnie przedziałek, który rozdziela włosy na dwie strony. Podobnie jest z włosami na głowie, dzięki temu nie zasłaniają oczu i nie trzeba ich spinać. Krótka sierść występuje tylko na uszach, ogonie i na łapach poniżej stawu skokowego.

Umaszczenie jest błękitne z płowym podpalaniem, im barwy są intensywniejsze, tym lepiej. Podpalanie występuje tylko od nasady uszu, na kufie policzkach i na łapach.

Mimo długiego włosa pielęgnacja silky nie jest trudna, wystarczy wyszczotkować go co kilka dni. Psy wystawowe wymagają dodatkowych zabiegów upiększających.

Australian silky terrier charakter

Psy tej rasy nadają się do każdego domu. Szybko adoptują się do nowych warunków i przywiązują do rodziny. Ze względu na swoją inteligencję bardzo szybko się uczą i nie sprawiają większych kłopotów. Trzeba jednak postępować z nimi konsekwentnie, ponieważ czasami są uparte.

W domu zachowuje się spokojnie i nie szczeka bez potrzeby, szczekaniem ostrzega tylko przed osobami obcymi. Doskonale porozumiewa się także z innymi zwierzętami mieszkającymi w domu, ma natomiast kłopoty w kontach z obcymi, na które lubi szczekać.

Zobacz też:  Norfolk terrier, czyli mały wulkan energii

Czasami odzywa się w nim instynkt łowiecki. To pozostałość po australijskich przodkach, którzy byli wykorzystywani do polowania na myszy i szczury. Właściciel nie powinien więc być zdziwiony, gdy silky z tryumfem przyniesie mu złapaną mysz.

Australijski silky terrier to bardzo wesoły pies uwielbiający ruch i wszelkie zabawy, zwłaszcza agility. Uwielbia także bieganie i wykonywanie różnych zadań. Pozwala mu to wyładować nadmiar energii i wykorzystać wrodzoną inteligencję. Zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu sprawia, że w domu jest spokojnym towarzyszem domowników i nie sprawia kłopotów.

Zdrowie i żywienie

Australian silky terrier nie jest obarczony wadami genetycznymi i generalnie nie choruje, dożywa 14-15 lat. Brak podszerstka sprawia, że nie linieje, ale za to jest wrażliwy na niskie temperatury w zimie. Z tego względu w okresie zimowym powinien chodzić w kubraczku.

Silky nie jest psem wybrednym, można żywić go każdym rodzajem karmy dobrej jakości, zarówno suchej, jak i mokrej. Nie ma przeciwwskazań do żywienia go dietą Barf lub jedzeniem przygotowywanym w domu. Ze względu na delikatną szatę żywienie warto wzbogacić o suplementy, które zapewnią jej połysk i ułatwią rozczesywanie.

Zobacz też:  Yorkshire terrier biewer - opieka i hodowla

Silky terrier a york

Dla laika oba te psy niczym się nie różnią i bardzo często są mylone. Tymczasem różnic między nimi jest dość sporo. Yorkshire terrier jest zdecydowanie mniejszym psem, a jego sylwetka zbliżona jest do kwadratu, tymczasem silky jest nie tylko większy, ale bardziej prostokątny kształt.

U yorków kufa jest krótka, u silky bardziej wydłużona. Włosy yorków opadają na oczy, dlatego trzeba spinać je na czubku głowy, u silky rozdzielają się na dwie strony wzdłuż policzków.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też