Staffordshire bull terrier – psia niańka. Jaki ma charakter i jak wygląda?

Staffordshire bull terrier ma charakterystyczny wygląd, przez co wiele osób uważa go za agresywnego. Tymczasem w Wielkiej Brytanii psy te znane są jako nanny dog, czyli psie niańki. Wszystko z uwagi na ich charakter. Dowiedz się o nim więcej.
staffordshire bull terrier

Staffordshire bull terrier to jeden z terierów typu bull, czyli psów, wokół których w Polsce narasta wiele kontrowersji. Wbrew obiegowej opinii staffik nie widnieje na liście ras agresywnych i nie ma żadnych podstaw, aby go tam umieścić. Dowiedz się, skąd pochodzi ta rasa, jaki ma temperament i jak o nią dbać. Wszystkie informacje znajdziesz w naszym artykule!

Z radością przedstawiamy materiał, który powstał w sojuszu z

Staffordshire bull terrier – historia rasy

Wiele wątpliwości dotyczących agresji tej rasy wynika z jej historii. Staffordshire bull terrier powstał jako skrzyżowanie buldoga i terierów. Jego przeznaczeniem były walki psów. Staffiki miały być psami silnymi, o zwartej, umięśnionej sylwetce. Warto jednak zaznaczyć, że choć selekcjonowano osobniki ostre w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku, wszystkie łączyła jedna cecha – całkowity brak agresji w stosunku do człowieka.

Przeznaczenie rasy zaczęło się zmieniać w momencie, gdy zakazane zostały walki psów. Zauważono, że czworonogi te są bardzo inteligentne, a przy okazji niezwykle łagodne w stosunku do człowieka. Z czasem selekcja rasy prowadzona była tak, aby agresja do przedstawicieli swojego gatunku również osłabła. Dziś staffordshire bull terrier to po prostu pies o wszechstronnym zastosowaniu.

Jak wygląda staffik? Opis rasy

Pies tej rasy jest średniej wielkości. Ma muskularne ciało. Staffordshire bull terier ma charakterystyczną głowę z zaznaczonym stopem i tak zwanym szerokim uśmiechem. Nie jest jednak prawdą, że jego szczęki mają kilka ton uścisku. Policzki są muskularne, podobnie jak szyja i zwarty tułów. Średniej długości ogon jest nisko osadzony. Łapy mocno umięśnione i odpowiednio kątowane. Daje to w efekcie psa zwinnego i niezwykle silnego jak na swoje rozmiary.

Zobacz też:  Czarny terier rosyjski – opis wyglądu i charakter psa

Staffik – rozmiary psa

Zarówno psy, jak i suki mierzą od 35,5 do 40,5 cm w kłębie. Z zasady suki są nieco mniejsze, osiągając wagę od 11 do 15,4 kg. Z kolei psy ważą od 12,7 do 17 kg.

Umaszczenie i sierść staffika według wzorca rasy

Staffordshire bull terrier ma krótką sierść o przylegającym włosie. Rasa nie ma podszerstka. Dopuszczalne są umaszczenia:

  • białe;
  • płowe;
  • czerwone;
  • błękitne;
  • czarne.

Każde z nich może być w białe łaty. Wzór pręgowany może występować w każdej barwie samodzielnie albo z bielą. Jedynie niepożądane są umaszczenia wątrobiane, zwane też czekoladowym, a także czarne podpalane.

Staffordshire bull terrier – zdrowie, pielęgnacja i żywienie

Rasa ta jest raczej długowieczna, psy dożywają nawet 13 roku życia. Trzeba jednak pamiętać, że w charakterystyce rasy zapisują się też choroby genetyczne.

Choroby staffików

L-2-HGA to nieuleczalna choroba genetyczna atakująca centralny układ nerwowy. Ta choroba metaboliczna zazwyczaj oznacza dużo cierpienia dla czworonoga, związanego m.in. z drgawkami, zaburzeniami równowagi, stanami otępienia. Ataki występują przy pobudzeniu fizycznym albo psychicznym. Drugą z chorób jest katarakta, którą obecnie uznaje się za chorobę staffordshire bull terriera. Na oba te schorzenia można wykonać badania genetyczne. Zanim kupisz szczeniaka, zwróć uwagę, czy hodowca o to zadbał.

Prócz tego ta rasa typu bull zapada również na inne schorzenia. Niekiedy psy, zwłaszcza z dużą ilością bieli czy błękitne, cierpią na alergię. Może je dotknąć również dysplazja stawów.

Żywienie staffordshire bull terriera

Staffordshire bull terrier wymaga żywienia karmą, która będzie pod kątem kaloryczności odpowiadała jego potrzebom. Ta energiczna rasa, jeśli ma dużo ruchu, potrzebuje też odpowiednio sycącego pożywienia. Ważne, aby w jedzeniu przeważały białka pochodzenia zwierzęcego. Możesz podawać psu karmy gotowe, np. suche, półwilgotne albo mokre. Możliwe jest też żywienie jedzeniem gotowanym albo surowym pokarmem. W obu tych ostatnich przypadkach musisz jednak zadbać o odpowiednią suplementację.

Zobacz też:  Yorkshire terrier miniaturka - wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej rasie yorków

Staffik – pielęgnacja psa

Pielęgnacja przedstawiciela tej rasy nie jest specjalnie skomplikowana. Na dobrą sprawę wystarczy czesanie gumową rękawicą albo szczotką z miękkim włosiem raz w tygodniu. W okresie linienia można zwiększyć częstotliwość zabiegów. Warto też dbać o stan uszu i przycinać pazury, jeśli jest to niezbędne. Pamiętaj, aby przyzwyczajać pupila do takich zabiegów od szczeniaka.

Staffordshire bull terrier – temperament i charakter

Staffordshire bull terrier ma silny charakter, co sprawia, że nie nadaje się dla każdego. Bywa uparty, ale mimo tego szybko się uczy. Trzeba mieć do niego po prostu dobre podejście. To pies wszechstronny, który z utalentowanym opiekunem będzie z ochotą ćwiczył posłuszeństwo. Warto jednak pamiętać, ze staffiki to psy typu bull. Uwielbiają sporty siłowe, chętnie się przeciągają i często wolą zabawę od smakołyków.

Odkąd stały się psami rodzinnymi, staffordshire bull terriery często mają zaniedbywane potrzeby. To może sprawiać, że pojawiają się u nich zachowania niepożądane, np. skłonności do niszczenia. Psy te mają pogodne usposobienie i potrzebują obecności człowieka obok. Sprawdzą się w kontakcie z dziećmi, o ile dorosła osoba będzie go nadzorować.

W kontekście zachowania wobec innych zwierząt kluczowa jest socjalizacja staffika. Przedstawiciele tej rasy mogą zupełnie ignorować inne zwierzęta i nie wpadać z nimi w konflikty, choć sprowokowane, zwykle odpowiadają. Sprawdzają się jednak w psich sportach, co oznacza, że można je nauczyć ignorowania zaczepek.

Staffordshire bull terrier – cena szczeniaka

Szczenię rasy staffordshire bull terrier kosztuje od 2500 zł do nawet 6000 zł. Różnice w cenie wynikają przede wszystkim z tego, jaka jest renoma hodowli, jakie odznaczenia mają przodkowie psów, a także, czy nadają się na psy wystawowe. Tak zwane psy „na kolanka”, czyli zgodne ze wzorcem, ale nieidealne, sprzedawane są zwykle nieco taniej niż psy do dalszej hodowli.

Ceny dotyczą staffików pochodzących z hodowli zarejestrowanych w ZKwP. Ten polski związek należy do FCI, międzynarodowej organizacji kynologicznej. Wszystkie szczenięta z miotu dostają metrykę, na podstawie której możesz wyrobić rodowód. Takie hodowle zazwyczaj badają rodziców szczeniąt pod kątem typowych dla rasy chorób. Wielopokoleniowy rodowód sprawia też, że pies na pewno jest rasowy.

Zobacz też:  Border terrier - pies z "głową wydry"

Staffordshire bull terrier – dla kogo ten pies?

Z uwagi na temperament staffordshire bull terrier polecany jest raczej doświadczonym opiekunom. Jest silny i bardzo aktywny, dlatego warto zapewnić mu ruch. Niemniej ważne jest zajęcie dla psychiki. Cierpliwość i konsekwencja połączone z pomysłowością opiekuna zwykle dają najlepsze efekty szkolenia. Raczej nie poleca się tych psów dla osób starszych. Mogą mieszkać z dziećmi lub innymi zwierzętami, o ile opiekun wie, jak zadbać o prawidłowe relacje obu stron.

Staffordshire bull terrier – ciekawostki o rasie

Bardzo często staffordshire bull terrier mylony jest z american staffordshire terrierem, czyli amstaffem, i pitbulterierem, który znany jest również jako pit bull. To doprowadziło m.in. do zakazania hodowli wszystkich psów typu bull w części Niemiec. Jak można się domyślić, był to efekt pochopnego, krzywdzącego działania władz.

Staffordshire bull terrier świetnie sprawdza się w zawodach z weight pullingu. Jest to konkurencja ciągnięcia ciężarów w specjalnych szelkach.

Staffordshire bull terrier jest psem o wysokim progu bólu. To często utrudnia diagnostykę w przypadku wczesnych objawów przewlekłych chorób, a także w sytuacji, gdy pojawia się uraz.

Pies niania cieszy się dużą popularnością na Wyspach Brytyjskich. Staffordshire bull terrier, jeśli pochdozi z dobrej, stabilnej linii i jest odpowiednio socjalizowany, będzie idealnym psem rodzinnym. Jego wszechstronny charakter sprawia, że nadaje się do wielu aktywności. Trzeba go tylko dobrze wychować!



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też