Gdy już ktoś decyduje się na psa rasowego, zwykle ma ku temu konkretne powody. Jednym z nich jest poszukiwanie psa do tropienia. Taki zwierzak musi mieć świetny węch i silny instynkt łowiecki. Oto najciekawsze rasy terierów tropiących.
Zalety psów tropiących
Psy tropiące należą do szerszej kategorii psów myśliwskich. Najczęściej służą jako psy ratownicze. Świetnie spełniają się w tej roli głównie dzięki swojemu niezwykłemu węchowi. Mają silnie wykształcone zachowania łowieckie, dlatego dobrze sprawdzają się również podczas polowań i poszukiwań. Dobrze wytrenowane potrafią się świetnie sprawdzić jako psy pracujące. Często są wytrzymałe i energiczne, dzięki czemu są w stanie przez dłuższy czas pracować na pełnych obrotach.
Jak pies łapie trop?
Tropienie to jedna z najciekawszych psich umiejętności. Niejednokrotnie dobrze wyszkolony pies potrafi pomóc człowiekowi w bardzo trudnych sytuacjach. Dzięki niesamowitemu węchowi, o wiele lepszemu niż ludzki, są one bardzo potrzebne w sytuacjach trudnych i ryzykownych. Jak nauczyć psa tropienia? Można skorzystać z zajęć prowadzonych przez profesjonalistów, którzy mają doświadczenie nawet z trudnymi i charakternymi psami.
W czasie samodzielnej nauki warto unikać kar i nagradzać psa za każde dobrze wykonane zadanie. Można to zrobić smakołykiem, poprzez głaskanie albo chwilę zabawy. Najpopularniejszą komendą jest „wąchaj”. Naukę najlepiej prowadzić przy pomocy silnie pachnących smakołyków, a odnalezienie ich będzie dla psa jedną z najlepszych nagród za złapanie tropu.
Najciekawsze rasy psów tropiących
Wśród psów tropiących największą grupę stanowią teriery. Mimo swojej upartości i niezależności, to świetni tropiciele, którzy sprawdzają się w wielu trudnych sytuacjach. Warto zwrócić szczególną uwagę na teriery właśnie podczas poszukiwań idealnego psa tropiącego. Wbrew pozorom nie muszą to być wcale ogromne i trudne do oswojenia zwierzęta.
Terier irlandzki
Ten średniej wielkości pies charakteryzuje się dość szczupłą budową. Jest temperamentny, uwielbia ruch, sport i zabawę. Posiada bardzo silny instynkt łowiecki, dlatego świetnie sprawdza się jako pies tropiący. Jest zwykle nieufny wobec obcych i może się dobrze sprawdzić w roli stróża. Bywa uparty, jednak jednocześnie cechuje go bystrość, dzięki której jest dość podatny na szkolenie. Jest również bardzo odporny na różne choroby.
Niemiecki terier myśliwski
Niemiecki terier myśliwski to zwinny pies, do tego stopnia żywiołowy, że wręcz niezmordowany. Bywa określany jako „maszyna do polowania” ze względu na swój niezwykle silny instynkt łowiecki. Bywa kłopotliwy w wychowaniu i tresurze, raczej nie jest polecany jako pies rodzinny. Za to idealnie sprawdzi się w roli psa tropiącego lub stróża. Wymaga zdecydowanego właściciela, który będzie w stanie odpowiednio go wytresować. Należy pamiętać, że może wykazywać agresję wobec innych zwierząt – również ze względu na swoje silne instynkty.
Border terrier
To z kolei jeden z mniejszych psów tropiących. Jest wytrwały, aktywny i wyjątkowo wytrzymały. Został wychowany do pracy w grupie, więc zwykle nie przejawia agresywnych zachowań wobec innych zwierząt. Choć bywa uparty, praktycznie nie sprawia problemów w szkoleniu. Nadaje się nawet na pierwszego psa. Jest zdrowy i odporny, a odpowiednio wyszkolony świetnie sprawdzi się jako tropiciel. Pomaga w tym m.in. jego naturalna odwaga oraz instynktowna chęć gonienia za różnymi małymi zwierzętami.
Parson Russel Terrier
To mały, ale zadziorny i energiczny pies. Bywa uparty i nieustępliwy, a jego twardy charakter mocno zaprzecza uroczemu wyglądowi. Jest nieco nadpobudliwy, przez co łatwo się rozprasza i może być dość trudny w szkoleniu. Szybko zniechęca się przez nieskuteczną komunikację. Mimo to szybko się uczy, więc skuteczny i urozmaicony trening powinien skutecznie uspokoić jego temperament. To wspaniała rasa do pracy węchowej, dlatego można ją wykorzystać jako psa tropiącego.
Wybór psa tropiącego
Wybierając psa tropiącego dla siebie, należy pamiętać, że każdy z nich potrzebuje bardzo dużo ruchu i odpowiedniego szkolenia. Teriery z natury są charakterne i niezależne, dlatego potrzebują pewnego siebie, konsekwentnego właściciela, który będzie gotów poświęcić im odpowiednio dużo czasu. Jeśli terier ma być pierwszym psem, należy wybierać spośród tych łagodniejszych ras. Teriery to wspaniałe psy tropiące, jednak trzeba trzymać je krótko – niezdyscyplinowany i niewybiegany pies będzie bardzo problematyczny.
Zobacz także:
- Terier irlandzki – rasa psa dla osób aktywnych
- Terier australijski – opis rasy
- Niemiecki terier myśliwski – instynkt łowcy
- Dowiedz się, czy terier niemiecki jest agresywny
- Terier walijski – dowiedz się wszystkiego na temat tej rasy