Karma dla psa rasy jack russell terrier

karma dla jack russell terrier

Właściciele coraz bardziej zwracają uwagę na sposób karmienia swoich zwierząt. Jeśli posiadasz czworonoga, to wiesz jak dużo możliwości żywieniowej oferują firmy produkujące karmy dla psów rasy jack russel terrier. W tym ogromie gotowych karm trudno stwierdzić, która będzie najlepsza i wystarczająco spełnia zapotrzebowanie energetyczne twojego pupila.

Żywienie jest najważniejszą rzeczą, za którą odpowiedzialny jest właściciel. Nieodpowiednio dobrana karma niskiej jakości może wywołać szereg różnych nieprawidłowości i chorób metabolicznych. 

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu

Jaki powinien być podstawowy skład karmy pełnoporcjowej dla jack russell terriera? 

Karma pełnoporcjowa to taka, która pokrywa całkowite zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia i nie ma konieczności uzupełniać jej innymi karmami lub suplementami. 

Pies jest zwierzęciem mięsożernym, jednak nie bezwzględnie mięsożernym (jak np. kot). Z tego względu głównym składnikiem karmy powinno być mięso, ale nie powinno zabraknąć w niej błonnika zawartego w roślinach. 

Zobacz też:  Gryzaki dla psa – dlaczego warto je kupić?

Karma dla dorosłego psa rasy jack russell terrier

W składzie karmy dla dorosłego jack russella przede wszystkim powinno się znaleźć wysokiej jakości mięso. Co prawda trudno będzie Ci zweryfikować czy np. filet drobiowy zawarty w karmie jest wysokiej jakości. W tym zaleceniu głównie chodzi o to, aby karma zawierała więcej mięśni niż podrobów (wątróbka, płuca itp.). 

Unikaj karm z dużą zawartością spulchniaczy, jakimi są zboża (pszenica, ryż, kukurydza, sorgo). Przewód pokarmowy psów nie jest przystosowany do trawienia tego rodzaju pokarmu i może on wywołać problemy żołądkowe i niestrawność. Ponadto mogą być czynnikiem alergii pokarmowej. Jeśli zobaczysz wysokiej jakości karmę dla jack russella, która zawiera zboża, to zwróć uwagę, czy jest ono w pełnej postaci. Zdecydowanie gorzej organizm psów reaguje na mączki zbożowe niż na pełne zboża. 

Drugim bardzo ważnym elementem żywieniowym psa są warzywa i owoce. Karma pełnoporcjowa powinna zawierać np. marchew, jabłka, gruszkę, groch, ziemniaki. Nie jest to wypychacz, a ważny składnik pokarmowy. Zdarzyło ci się widzieć, że pies skubie trawę? Oczywiście może to świadczyć o próbie oczyszczenia żołądka, jednak psy robią tak również, aby uzupełnić chlorofil zawarty w zielonych roślinach.

Zobacz też:  Spacer z psem – ile powinien trwać?

Składniki analityczne 

  • 25-35% białka surowego, 
  • około 20% tłuszczu surowego,
  • włókno surowe, 
  • popiół, 
  • pierwiastki tj. wapń i fosfor, 
  • witaminy. 

Jeśli karma, którą rozważasz nie zawiera na opakowaniu wyszczególnionych składników analitycznych, to zrezygnuj z jej zakupu.

Częstotliwość karmienia dorosłych psów powinna wynosić powyżej jednego posiłku dziennie (optymalnie 2 lub 3), aby uniknąć skrętu żołądka. Co prawda skręt żołądka występuje głównie u psów ras dużych o głębokich klatkach piersiowych, jednak znane są przypadki skrętów żołądka u ras małych. 

Karma dla szczeniąt jack russell terrier 

To jaką karmą zdecydujesz się żywić swojego młodego jack russel terriera jest bardzo ważne. Zapotrzebowanie żywieniowe szczeniąt różni się od zapotrzebowania dorosłych psów, więc jak karmić szczeniaka jack russella?

Szczenięta mają dużo więcej energii od dorosłego psa. Także ich metabolizm działa dużo szybciej, więc karma powinna być bardziej kaloryczna. Karma dla szczeniąt zawiera dużo więcej składników odżywczych, ponieważ organizm młodego psa wciąż rośnie i potrzebuje do tego składników budulcowych. 

Jak często karmić szczenię jack russell terrier? 

Im młodszy pies tym częściej należy go karmić. Producenci karm mają obowiązek zawrzeć na opakowaniu informację dotyczącą częstotliwości karmienia oraz gramaturę posiłku zależną od wagi psa i/lub od jego wieku. Zwykle takie zalecenia wynoszą:

  • od 6. do 8. tygodnia życia – cztery do pięciu posiłków dziennie,
  • od 8. tygodnia do 6. miesiąca życia – trzy do czterech posiłków dziennie,
  • powyżej 7. miesiąca życia – dwa lub trzy posiłki dziennie (częstotliwość żywienia taka sama, jak u psów dorosłych).
Zobacz też:  Jak obciąć yorka, aby czuł się komfortowo?

Pierwszą karmę dostaniesz od hodowcy w momencie kupna pieska. Nie należy jej zmieniać, gdyż szczenię jest do niej przyzwyczajone. Gwałtowna zmiana karmy może wywołać biegunki i wymioty, więc gdy zdecydujesz się na wprowadzenie do diety jack russel terriera innej karmy rób to stopniowo.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też