Czy warto czipować kota?

Czy warto czipować kota?

Czip dla kota umożliwia szybką identyfikację znalezionego zwierzęcia. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku wychodzących czworonogów, ale warto też zaczipować kota, który przebywa tylko w domu. Dowiedz się, na czym polega czipowanie kota i jakie są tego zalety.

Na czym polega czipowanie kota?

Czipowanie kota jest wykonywane przez lekarza weterynarii. Zabieg trwa kilka sekund i przypomina robienie zastrzyku. Czip umieszcza się w miejscu niedostępnym dla czworonoga, najczęściej pomiędzy łopatkami lub w środkowej części szyi. Lekarz wszczepia czip pod skórę zwierzęcia za pomocą specjalnego aplikatora. Procedura wiąże się z niewielkim dyskomfortem podobnym do standardowego szczepienia.

Po zaczipowaniu kota specjalista bada miejsce aplikacji za pomocą urządzenia lokalizującego czip, aby sprawdzić, czy odczyt jest prawidłowy, a wyświetlony numer zgodny z podanym na opakowaniu. Podczas wizyty lekarz weterynarii może też wprowadzić numer do specjalnej bazy danych. Jeśli lekarz tego nie zrobi, powinieneś zarejestrować chip samodzielnie za pośrednictwem jednej ze stron internetowych, np. identyfikacja.pl lub safe-animal.eu.

Zobacz też:  W jaki sposób karmić kota, aby był silny i zdrowy?

Ile kosztuje czipowanie kota? Zabieg jest wykonywany jednorazowo i kosztuje od 50 do 150 zł. To niewielki wydatek, zważywszy na jego ogromne zalety. W niektórych gminach organizowane są nawet akcje bezpłatnego czipowania kotów. W wyznaczonych lecznicach dla zwierząt można zaczipować czworonoga bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Jak działa czip dla kota?

Mikroczip to mały układ scalony, zamknięty w sterylnej powłoce wykonanej ze specjalnego szkła, które jest bezpieczne dla zwierzęcia. Czip nie pęknie pod naciskiem, nie przegrzeje się, nie uwolni też żadnych szkodliwych substancji. Chip dla kota zawiera unikalny 15-cyfrowy kod. Do numeru przypisuje się, podczas rejestracji w bazie danych, imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu opiekuna. Należy pamiętać o aktualizowaniu danych przy każdej zmianie miejsca zamieszkania, nazwiska czy numeru telefonu.

Do odczytania numeru zakodowanego na czipie niezbędny jest specjalny skaner, który znajduje się w standardowym wyposażeniu, m.in. służb miejskich, lekarzy weterynarii, hodowców kotów czy schronisk dla bezdomnych zwierząt. Skaner działa z odległości 5–10 cm. Urządzenie łączy się z mikroprocesorem za pośrednictwem fal radiowych, a odczytany numer wyświetla się na ekranie. 

Zobacz też:  Karma dla psa rasy jack russell terrier

Gdy kot się zgubi, a ktoś go znajdzie i zwróci się o pomoc do straży miejskiej, lecznicy weterynaryjnej lub schroniska, będzie możliwe odczytanie numeru zakodowanego na czipie i zidentyfikowanie opiekuna (jeśli czip został zarejestrowany w dostępnych bazach danych).

Warto przy tym zaznaczyć, że czip dla kota nie jest lokalizatorem GPS. Czipowanie nie daje możliwości zlokalizowania czy śledzenia zwierzęcia. Służą do tego specjalne obroże z GPS dla kota.

Zalety czipowania kota

Chip dla kota jest niezbędny do identyfikacji zaginionego zwierzęcia. Zostaje pod skórą czworonoga do końca życia, więc w przypadku, gdy zostanie skradziony lub się zgubi, może zostać zidentyfikowany i oddany opiekunowi. Obroże z adresówkami nie zawsze się sprawdzają, ponieważ mogą się zerwać lub ktoś może je zdjąć.

Chipowanie kotów jest najważniejsze w przypadku zwierząt wychodzących, ponieważ są one najbardziej narażone na zagubienie lub kradzież. W przypadku czworonogów niewychodzących również warto rozważyć ten zabieg. Koty to sprytne zwierzęta, które mogą wymknąć się niepostrzeżenie, kiedy opiekun wchodzi lub wychodzi. Chipowanie zwierząt to bardzo ważny element zapobiegania bezdomności psów i kotów.

Zobacz też:  Jak wychować yorka? Poznaj nasze rady!


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też