Długość życia każdego organizmu zależy od wielu czynników – to samo dotyczy naszych czworonożnych przyjaciół rasy yorkshire terrier. Przyjmując dane statystyczne długość życia yorka wynosi od 13 do 16 lat, jednak nie zawsze tak jest, więc jak długo żyją yorki?
Średnia statystyczna dotyczy wszystkich badanych yorków. Bez względu na płeć, sposób karmienia, kondycję, przebyte choroby i inne czynniki, które mogą mieć wpływ na długość życia yorka.
Przeczytaj też: https://filmi.pl/filmy-o-pieskach
Jak długo żyje yorkshire terrier według statystyk?
Większość danych statystycznych sugeruje, że Twój pies może dożyć od 12 do 15 lat. Badania naukowe przeprowadzone na właścicielach psów wykazały, że oczekiwana długość życia psa rasy yorkshire terrier wynosi 12,8 lat. Ukazuje to, że średnia długość życia yorka jest dłuższa od oczekiwanej przez właścicieli i opiekunów. Jest to optymistyczny wynik, gdyż wynika z niego, że spędzisz ze swoim czworonożnym przyjacielem więcej czasu niż się spodziewałeś.
Płeć a długość życia yorka – samice
Głównymi czynnikami płciowym związanym z długością życia yorka są choroby sprzężone z płcią. U niekastrowanych samic może wystąpić ropomacicze, które nieleczone poważnie wpływa na stan zdrowia psa, a nawet może doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Ropa powstała w macicy przedostaje się przez ścianę błony śluzowej do krwioobiegu zatruwając organizm i uszkadzając narządy (głównie nerki). Kolejną chorobą mogącą skrócić życie samicy jest nowotwór gruczołów mlekowych – nieleczony może dawać przerzuty do klatki piersiowej i znacznie skracać długość życia.
Płeć a długość życia yorka – samce
Podobnie jak w przypadku samic, to jak długo żyją yorki płci męskiej zależy od chorób związanych płcią. Niekastrowane samce mogą zachorować na nowotwory jąder, które czasem dają przerzuty do innych narządów. Często zmagają się z chorobami prostaty i hormonozależnymi guzami zwieracza odbytu. Kastracja u samców może sprzyjać otyłości. Otyłość z kolei wywołuje inne choroby związane z układem krwionośnym, a także sprzyja powstawaniu kamicy układu moczowego.
Zarówno u yorków płci męskiej, jak i żeńskiej płeć tylko pośrednio wpływa na długość ich życia. Bezpośrednimi czynnikami są związane z nią choroby. Niezależnie od stopnia nasilenia niepokojących objawów ważna jest szybka reakcja. W przypadku zdrowia lepiej dmuchać na zimne.
Masz wpływ na to ile żyje york, którym się opiekujesz
Podstawową rzeczą mającą wpływ na długość życia yorka jest zaspokojenie jego podstawowych potrzeb. Zaliczają się do nich:
- prawidłowe żywienie,
- stały dostęp do świeżej wody,
- odpowiednia długość i ilość spacerów,
- regularne kontrole w gabinecie weterynaryjnym,
- szybkie reagowanie na niepokojące objawy ze strony zwierzęcia,
- odpowiednia ilość zabawy.
Choroby predysponowane do wystąpienia u yorków mające wpływ na długość ich życia
Jak w przypadku każdej rasy yorki posiadają skłonność do wystąpienia pewnych chorób. Niektóre z nich mogą skrócić średnią długość życia. Do takich chorób zaliczyć można:
- kamica układu moczowego (przede wszystkim nerkowa),
- wodogłowie,
- przetrwały przewód tętniczy,
- endokardioza,
- zapadalność tchawicy,
- wnętrostwo,
- ciężkie porody.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie “ile lat żyją yorki”. Jest to uzależnione od wielu okoliczności, zależnych i niezależnych od ciebie. Abyś mógł cieszyć się towarzystwem swojego czworonożnego przyjaciela jak najdłużej, zadbaj o czynniki zależne od ciebie. Z pewnością wpłynie to na komfort życia twojego psa, co z pewnością przełoży się na długość jego życia.
Zobacz także:
- Yorkshire terrier – poznaj najmniejszego z terierów!
- Poznaj rodzaje Yorków! Każda rasa Yorka!
- Fryzury yorka – nadaj nowy look swojemu psu!
- Yorkshire terrier miniaturka – wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej rasie yorków
- Yorkshire terrier biewer – opieka i hodowla