Niezaprzeczalnie psy te należą do rasy psów małych, zatem z całą pewnością podczas odpowiedzi na pytanie, czym karmić yorka, powinniśmy kierować się przede wszystkim jakością, a nie ilością podawanego mu jedzenia.
Choć to urocze zwierzaki, nie należy zapominać, że są one mięsożercami. W przypadku rasy yorkshire terier karma powinna zawierać przede wszystkim chude mięsa (na przykład mięso wołowe). Dobrze byłoby również, gdyby nie zawierała zboża. Niektórzy twierdzą, że dobrym rozwiązaniem w przypadku tej rasy jest samodzielne przygotowywanie posiłków, jednak zdecydowanie bardziej zalecanym jest korzystanie z gotowych karm, które stworzone zostały z myślą o bardzo specyficznych wymaganiach związanych z karmieniem yorków.
Podczas wyboru karmy dla yorków musimy zwracać uwagę przede wszystkim na ilość zawartego w niej białka. To ono stanowi podstawowy składnik diety wszystkich psów. Ze względu na niewielkie rozmiary psa, jedzenie dla yorka musi charakteryzować się wysoką jakością, aby w niewielkiej ilości spożywanego przez niego pokarmu zawarte zostały wszystkie niezbędne mu do prawidłowego rozwoju składniki.
Czego unikać
Raczej powinniśmy wystrzegać się podawania naszym psom przysmaków. Jeżeli już to robimy – róbmy to z głową i zważajmy na ich ilości. Choć przekąski dla psów same w sobie są dla nich bezpieczne i zdrowe, pamiętajmy o rozmiarach układu trawiennego naszego czworonożnego przyjaciela.
Należy zwracać szczególną uwagę na to, co jedzą yorki. Ich żołądki należą raczej do wrażliwych, więc stanowczo powinniśmy unikać dokarmiania naszych czworonogów resztkami ze stołów. Jeśli pies zje kaszę gryczaną to nic się nie stanie, należy unikać za to kasz jęczmiennych, które są ciężko strawne dla naszych czworonogów. (Zobacz tutaj właściwości kaszy: https://glodnapolka.pl/czy-kasza-gryczana-jest-zdrowa/) Może to doprowadzić do zaburzeń trawienia, które zwierzęciu przysporzą niepotrzebnych cierpień, a nam zmartwień. Pod żadnym pozorem nie wolno dawać im czekolady – choć zasada ta obowiązuje wśród wszystkich ras psów, wśród yorków ma szczególne znaczenie, ponieważ w grę wchodzi proporcja pomiędzy masą psa a ilością szkodliwych dla niego słodyczy, która zdecydowanie nie działa na jego korzyść.
Co dla szczeniaka?
Wiemy już, że najlepsza karma dla psa yorka to karma bogata w białko. Czym jednak powinna charakteryzować się karma dla młodych psów?
Karma dla szczeniaka york powinna wyróżniać się przede wszystkim ilością dostarczanej mu energii. Zapotrzebowanie na nią w przypadku psów do 10. miesiąca życia może być nawet dwukrotnie wyższe niż w przypadku dorosłych psów. Przyjmuje się, że minimum 25% diety psów w okresie wzrostu powinno stanowić białko. Nie należy zapominać o bogactwie witamin, minerałów i wapnia, które są kluczowe dla prawidłowego rozwoju naszego pupila.
Warto tutaj również rozróżnić dostępne karmy mokre i suche. Jak wszystko posiadają one swoje wady i zalety. Jedną z zalet karmy suchej jest dodatkowe zapewnienie higieny jamy ustnej psa dzięki usuwaniu powstającego na zębach osadu. Jej wadą jest to, że częściej psy przechodzą obok niej obojętnie.
Karma mokra zaś ma tę zaletę, że jest łatwiej przyswajalna przez młode psy, których szczęki i uzębienie dopiero się rozwijają.
Wysoka jakość, niewielka ilość
Pamiętając o wysokiej jakości podawanego psu pokarmu, nie wolno nam zapominać o rozmiarach naszego pupila i ilości spożywanej przez niego karmy. Ze względu na niewielki układ trawienny zdecydowanie korzystniej dla niego będzie podawać mu mniejsze porcje w regularnych odstępach czasu.
Zobacz także:
- Yorkshire terrier – poznaj najmniejszego z terierów!
- Jak zadbać o prawidłowe żywienie psa?
- Ile żyją yorki? Czy masz wpływ na długość jego życia?
- Mokra karma dla psa: odpowiedzialny wybór dla Twojego pupila
- Yorkshire terrier biewer – opieka i hodowla