Co podawać do jedzenia kotom?

Co podawać do jedzenia kotom?

Nasi mruczący ulubieńcy to wytrawni koneserzy jedzenia. Nie spożywają wszystkiego, co im podajemy, za to czasem są zainteresowani produktami, które są dla nich niewskazane. Jeżeli zastanawiasz się, co może jeść kot dorosły oraz co dawać małemu kotu do jedzenia, zapoznaj się z poniższym artykułem!

Co je kot? Jak karmić dorosłego mruczka?

Podstawą kociej diety powinien być pełnoporcjowy pokarm gotowy- mokry i suchy. Taki sposób żywienia zapewnia pupilowi 100 procent niezbędnych do funkcjonowania składników odżywczych w optymalnych dla jego organizmu proporcjach. Kompletne, zbilansowane pożywienie dla zwierząt zawiera m.in.:

  • białka (w tym ważny dla mruczka aminokwas – taurynę),
  • tłuszcze (również nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3),
  • witaminy (A, D, E, K oraz witaminy z grupy B),
  • minerały (m.in. cynk, wapń, fosfor, potas).

Zastanawiając się, co dawać kotu do jedzenia, warto wziąć pod uwagę jego indywidualne wymagania i preferencje. Nasi mruczący towarzysze wykazują instynktowną potrzebę różnicowania posiłków pod względem smaku i konsystencji. Aby podopieczni nie znudzili się jadłospisem, warto podawać im dania o różnych smakach (mięsnych lub rybnych) oraz teksturach (np. mięsiste kawałki w kremowym sosie, delikatne płatki w smakowitej galaretce lub chrupiące granulki).

Zobacz też:  Czy monstera deliciosa jest trująca dla psa?

Co je kot w ciągu dnia? Specjaliści z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zalecają podawanie mruczkom pokarmów mokrych i suchych w proporcjach 9:1 pod względem masy produktów, co pozwala na skorzystanie ze wszystkich zalet tych dwóch typów pożywienia. W praktyce wygodnie jest serwować ulubieńcowi porcję jedzenia mokrego na śniadanie i kolację, a odpowiednie ilości suchych granulek pozostawiać na czas naszej nieobecności w ciągu dnia oraz na noc. Koty podchodzą do miseczki z jedzeniem od kilku do nawet kilkunastu razy na dobę, samodzielnie dobierając sobie wielkość dawek. Ważne, aby naczynie było zawsze czyste i umieszczone w spokojnym miejscu. W optymalnym dawkowaniu jedzenia może pomóc korzystanie z  tabel, które znajdują się na etykietach pokarmów gotowych. Należy przy tym uwzględnić takie czynniki, jak:

  • wiek mruczka,
  • jego rasa (masa ciała),
  • poziom codziennej aktywności fizycznej
  • stan fizjologiczny (np. przebyty zabieg kastracji, ciąża, laktacja).

Co jedzą małe kotki? Karmienie kociąt po odsadzeniu od matki

Kiedy adoptujemy kocię, które niedawno zostało odsadzone od matki, natychmiast pojawia się pytanie: co jedzą małe koty? Pupil znajdujący się w fazie wzrostu potrzebuje większej ilości niektórych składników odżywczych (zwłaszcza białka, wapnia i fosforu) niż osobnik dorosły. W jego diecie wskazana jest również większa liczba kalorii w przeliczeniu na kilogram masy ciała zwierzęcia.

Zobacz też:  Zwolnienie lekarskie z powodu choroby pupila coraz bardziej popularne

Co powinien jeść kot, który nie pije już mleka matki, ale jeszcze nie jest dorosły? Na wszystkie potrzeby jego organizmu odpowiadają suche i mokre pełnoporcjowe pokarmy gotowe typu „junior”. Są nie tylko optymalne pod względem składu, lecz także wielkości mięsistych kawałków oraz chrupiących granulek i można je dopasować do niewielkich rozmiarów kocich pyszczków.

Zobacz też: https://ebudowa.pl/deskowanie-dachu

Co jedzą koty, choć nie powinny? Czego unikać w diecie mruczka?

Tym, co jedzą koty domowe np. z ciekawości, są czasem produkty dla nich niezalecane. Warto wystrzegać się takich składników w diecie czworonoga i pozostać przy bezpiecznych dla jego zdrowia gotowych pokarmach pełnoporcjowych i uzupełniających (czyli przysmakach). W szczególności nie zaleca się podawania mruczkowi produktów takich jak:

  • surowe mięso – jego spożycie wiąże się z zagrożeniem mikrobiologicznym, które dotyczy zarówno czworonoga, jak i ludzi oraz zwierząt znajdujących się w jego otoczeniu;
  • mleko – około 6.–8. tygodnia życia kota w jego organizmie zmniejsza się produkcja laktazy, czyli enzymu umożliwiającego trawienie zawartej w mleku laktozy. Kocięta również nie powinny pić mleka innego niż to dostarczane przez ich matkę, ponieważ pokarm produkowany przez samice innego gatunku bardzo różni się od kociego składem;
  • resztki ze stołu opiekuna – jedzenie przeznaczone dla ludzi nie jest zbilansowane odpowiednio do potrzeb organizmu mruczka. Podobne zagrożenie wiąże się z posiłkami gotowanymi dla pupila samodzielnie, w warunkach domowych. Jeżeli nie mamy specjalistycznej wiedzy z zakresu dietetyki, najlepszym rozwiązaniem jest zdanie się na doświadczenie ekspertów, którzy opracowują receptury pełnoporcjowych pokarmów dla zwierząt. Niektóre produkty z ludzkiego menu są dla kotów wręcz toksyczne np. czekolada, winogrona, czosnek, ksylitol.
Zobacz też:  Jakie są obowiązkowe szczepienia dla psa?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też