Pies asystujący – co warto wiedzieć?

pies asystujący

Zwierzę wykonuje dla swojego opiekuna specjalne zadania. Najprościej rzecz ujmując, pies asystujący na co dzień mieszka z osobą niepełnosprawną i pomaga jej w codziennych czynnościach. Jest on odpowiednio wyszkolony, dlatego znacznie różni się od zwykłego psa domowego. Komu pomaga taki zwierzak? O czym trzeba wiedzieć?

Pies asystujący – niezawodne wsparcie

Psy asystujące są szkolone w zależności od funkcji, które będą pełnić. Mogą to być głównie:

  • Psy szkolone do pomocy osobom niesłyszącym. Ich zadaniem jest informowanie właściciela o ważnych dźwiękach, np.  dzwonku do drzwi. 
  • Psy przewodnicy – to najbardziej znana funkcja psów, którzy pomagają osobom niepełnosprawnym. To psy szkolone indywidualnie do pomocy osobom n niedowidzącym i niewidomym. Pomagają przykładowo swobodnie poruszać się w przestrzeni publicznej. 
  • Psy asystenci – to zwierzaki nazywane też psami serwisowymi. Mają za zadanie pomagać osobom, które nie mogą samodzielnie wykonywać codziennych czynności – zakładanie kurtki, podniesienie przedmiotu. 
Zobacz też:  Terier walijski – strzyżenie. Jak powinno wyglądać trymowanie zwierzęcia?

Niekiedy psy są szkolone po to, aby ostrzegać właściciela przez atakami epilepsji. To pozwoli odpowiednio przygotować się do ataku padaczki. W Naszym kraju najczęściej spotykamy psa przewodnika i psa asystenta. Na szeroką skalę szkolone są też psy do dogoterapii, które są wsparciem w terapii dzieci z autyzmem. 

Istotne informacje

Szkolenie psów asystujących jest długotrwałym i kosztownym procesem. Co ciekawe, wyszkolenia trwa ok. 2 lat i może kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie każda rasa psa może być szkolona. Najczęściej szkolone są golden retrievery i labradory. Po szkoleniu, zwierzę może trafić do osoby niepełnosprawnej. Zasady ubiegania się o takiego psa są ustalane przez daną organizację. Przepisy wskazują, że konieczne jest wyposażenie psa w uprząż i posiadanie certyfikatu, który potwierdza status psa asystującego. Wymagane są też szczepienia weterynaryjne. Certyfikat dla psów jest wydawany przez podmiot do tego uprawniony. Zazwyczaj są to organizacje wpisane do rejestru podmiotów, które są uprawnione do tego. Rejestr organizacji znajdziemy na stronie Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. 

Pies asystujący – certyfikat

Co zawiera certyfikat o potwierdzeniu tego, że pies jest psem asystującym? W dokumencie znajdują się następujące dane:

  • data i miejsce wydania dokumentu,
  • numer i data wpisu do rejestru,
  • rasa, imię i data urodzenia psa,
  • imię i nazwisko osoby niepełnosprawnej, której służy pies asystent,
  • podstawa prawna wydania certyfikatu,
  • pieczęć i podpis podmiotu, który wydał certyfikat. 
Zobacz też:  Ślub kościelny a opieka nad psem? Jak zająć się psem na czas trwania wesela?

Faktem jest, że każdy certyfikat ma odpowiedni numer. Podmioty prowadzące szkolenie muszą prowadzić dokumentację szkolenia. 

Z pomocy wyszkolonego psa może skorzystać przykładowo osobowość neurotycznaTo szczególny typ osób, które mają skłonność do przeżywania negatywnych zdarzeń w swojej głowie, zamartwiania się i nadmiernych złych emocji. Niestety takie osoby popadają w różne choroby psychiczne i uzależnienia. Wsparciem jest obcowanie ze zwierzakami, co działa kojąco na chore osoby. 

Gdzie wejdziemy z psem asystującym?

Osoby niepełnosprawne mogą korzystać z wielu uprawnień, które są wskazane w przepisach prawnych, Pies przewodnik może nam towarzyszyć w budynkach handlowych, oświatowych, kulturalnych, opieki zdrowotnej, wymiary sprawiedliwości, w transporcie, turystyce, gastronomii i tym podobne. To oznacza, że osoby z niepełnosprawnościami wejdą z psem do urzędu skarbowego lub urzędu miasta. Zarządcy obiektów nie mogą żądać tego, aby pies pozostał na zewnątrz. 

Podsumowując warto stwierdzić, że psy asystujące są ogromnym wsparciem dla wielu osób z niepełnosprawnościami. Wyszkoleniem psów zajmują się szczególne organizacje, które wydają certyfikaty po ukończeniu szkolenia. Zwierzaki są bardzo mądre i bywają nieodłącznym towarzyszem życia osób niepełnosprawnych. Pomagają w codziennym życiu domowym i podczas wyjścia na zewnątrz. 

Zobacz też:  Jakie zapachy czuje twój pupil? Dowiedz się, w jaki sposób węch psa różni się od ludzkiego


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też