Jak wychować yorka? Poznaj nasze rady!

jak wychować yorka

Mimo niewielkich rozmiarów, York to prawdziwie wojowniczy i pewny siebie pies. Jest odważny nawet w konfrontacji z o wiele większymi psami, do tego źle wychowany może być szczekliwy i skłonny do konfrontacji z innymi zwierzętami. Takie zachowanie jest nie tylko niepożądane przez właściciela, ale również może stanowić dla Twojego podopiecznego spore niebezpieczeństwo. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie wychowanie małego Yorka – dla twojego i jego dobra.

Kluczowe trzy miesiące

Pierwsze miesiące życia szczeniaka będą determinować jego zachowanie w przyszłości. Dlatego do odpowiedniego wychowania najlepiej przystąpić od razu, gdy piesek trafi do twojego domu. Nie musisz natychmiast bawić się w tresera i zmuszać zwierzęcia do wykonywania skomplikowanych sztuczek. Na początek wystarczy dbanie o czystość i zostawanie samemu w mieszkaniu.

Z małym szczeniakiem musisz często wychodzić na spacery, koniecznie po przebudzeniu i przed snem. Yorki są ruchliwe, więc warto im zapewnić jeden dłuższy spacer wypełniony różnymi rozrywkami. Dzięki temu piesek będzie szczęśliwszy i spokojniejszy. Ważne jest to, aby nie karać szczeniaka, jeśli przydarzy mu się wpadka. Kary niczego go nie nauczą, a jedynie wzbudzą lęk. Wystarczy, że stanowczo powiesz “nie wolno”. To inteligentna rasa, więc dość szybko zrozumie, co masz na myśli.

Zobacz też:  Czym różni się opieka nad psem w mieszkaniu i domu?

Zostawianie psa samego w domu warto zacząć od krótkich przedziałów czasowych, np. 10 minut. Stopniowo możesz ten czas wydłużać, a pies będzie się stopniowo do tego przyzwyczajał. Jeśli twój szczeniak źle znosi samotność, możesz zostawić mu jakieś zajęcie – ulubioną zabawkę albo psią grę, która nieco go zajmie. Możesz je dostać w wielu sklepach zoologicznych, również internetowych.

York a otoczenie

Bardzo ważna w przypadku yorka jest odpowiednia socjalizacja. To szczególnie istotne, jeśli posiadasz w domu inne zwierzęta albo małe dzieci, które mogą być nieostrożne podczas zabawy z nowym pupilem. Warto zapewnić pieskowi jak najwięcej pozytywnych doświadczeń już podczas pierwszego spotkania z obcym mu człowiekiem czy zwierzątkiem. Pamiętaj, że to pies towarzyski, który potrzebuje kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Dlatego w miarę możliwości podczas spacerów nie trzymaj go krótko na smyczy, tylko pozwól na zabawę z innych psiakiem. Oczywiście porozmawiaj o tym z właścicielem drugiego pupila. Kto wie, może przy okazji sam zyskasz nowego przyjaciela?

Szkolenie yorka

Yorkshire terrier to bardzo inteligentna rasa, która uwielbia się uczyć. Warto to wykorzystać i pomóc psiakowi przyswoić kilka sztuczek. Wbrew pozorom to rasa wręcz stworzona do szkolenia, która potrafi świetnie współpracować z człowiekiem. Bywa jednak uparty, dlatego potrzebna jest tutaj odpowiednia dyscyplina i jasno postawione granice. Jeśli przykładowo pies gryzie twoje kapcie, gdy chce wyjść na spacer, a ty mu ulegniesz, york przyswoi tę metodę. Takie nawyki później trudno samodzielnie wyeliminować, dlatego uważaj na nie od samego początku wspólnej przygody.

Zobacz też:  Terier walijski – strzyżenie. Jak powinno wyglądać trymowanie zwierzęcia?

Daj sobie czas

Wychowywanie szczeniaka to nigdy nie jest najprostsza sprawa, jednak często wystarczy dać sobie i zwierzakowi trochę czasu, a efekty się pojawią. Ważna jest tutaj cierpliwość i spokojne usposobienie – pies z pewnością doceni twoje zrównoważone podejście. Powodzenia w szkoleniu!Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też