Choroba zwierzęcia może być bardzo stresująca dla jego właściciela. Wiele osób zastanawia się, czy w takim wypadku przysługuje im zwolnienie lekarskie. Jeżeli chcesz poznać odpowiedź, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Choroba pupila może wymagać od właściciela częstych wizyt u weterynarza. Może to być problem dla pracownika, dlatego wiele osób zastanawia się, czy można wziąć zwolnienie lekarskie z tego powodu. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest zwolnienie lekarskie oraz w jakich przypadkach można je uzyskać.
Czym jest zwolnienie lekarskie?
Zwolnienie lekarskie jest usprawiedliwieniem nieobecności w pracy. Stanowi również podstawę do wypłacenia zasiłku chorobowego na czas niezdolności do wykonywania obowiązków służbowych. Zawsze wystawia je lekarz, który musi stwierdzić, czy stan pracownika pozwala mu na pracę. Na każdym zwolnieniu lekarskim widnieje informacja o powodzie niezdolności do pracy oraz jego długości. Warto pamiętać, że uzyskaniu zwolnienia lekarskiego może służyć konsultacja lekarska przez internet.
Zwolnienie lekarskie wypisuje się na czas przywrócenia zdolności do wykonywania obowiązków służbowych. Zwolnienie może być również związane z opieką nad chorymi członkami rodziny. W tym wypadku konieczne jest uzasadnienie, w którym zazwyczaj znajduje się informacja o tym, że chory członek rodziny nie ma innej osoby, która może się nim opiekować. Najczęściej zwolnienia wypisywane są w związku z opieką nad osobami małoletnimi, z którymi pracownik mieszka pod jednym dachem.
Czy można uzyskać zwolnienie lekarskie na chorego pupila?
Wiele osób traktuje swoje zwierzęta jak członków rodziny. Czy można zatem w przypadku choroby pupila otrzymać e-zwolnienie lekarskie przez internet? Niestety, nie można uzyskać zwolnienia lekarskiego w tym przypadku. W Kodeksie pracy znajdują się odniesienia jedynie do członków rodziny, którzy podczas choroby potrzebują ciągłej opieki. Nie można więc uzyskać zwolnienia lekarskiego na chore zwierzę. W przypadku choroby pupila trzeba będzie wykorzystać przysługujący urlop.
Co możesz zrobić w przypadku choroby zwierzęcia?
Chorujące zwierzę często musi być otoczone ciągłą opieką. Skoro nie przysługuje ci zwolnienie lekarskie, to musisz wykorzystać urlop. Wielu pracodawców podchodzi do sprawy bardzo empatycznie i bez problemu udzieli kilku dni urlopowych w przypadku choroby zwierząt domowych. Przełożeni bardzo często wyrażają zgodę na urlop nagłych przypadkach i zwykle nie powinno z tym być większych problemów.
Wolne ze względu na chorobę zwierzęcia – jak je uzyskać?
Aby zająć się swoim pupilem podczas choroby, możesz wnioskować o udzielenie urlopu wypoczynkowego. Każdemu pracownikowi przysługuje 20 lub 26 dni urlopowych w ciągu roku. Pracodawcy proszą zwykle o poinformowanie o chęci wzięcia urlopu z pewnym wyprzedzeniem, ale jeżeli chodzi o sytuacje nagłe, to bardzo często wyrażają oni zgodę. Czasami może to wymagać pewnych negocjacji, ale pracodawcy najczęściej bardzo empatycznie podchodzą do sprawy.
Możesz także zdecydować się na urlop bezpłatny. W tym przypadku Kodeks pracy nie stwierdza jasno, ile może trwać. Należy jednak wiedzieć, że wówczas nie otrzymasz wynagrodzenia. Tutaj również wiele zależy od dobrej woli pracodawcy.
Czy zmieni się prawo odnoszące się do zwolnień lekarskich dotyczących opieki nad zwierzętami?
Prawa zwierząt są coraz bardziej respektowane przez przepisy. Odnosi się to również do pracowników, którzy mają w domu zwierzęta. Jeżeli w domu nie ma innych osób, które mogą zająć się zwierzęciem, to jest to dosyć duży problem. Nie ma konkretnych wiadomości o pracach związanych ze stworzeniem prawa, które pozwalałoby wziąć zwolnienie lekarskie na chore zwierzę. Można mieć jednak nadzieję, że w przyszłości coś takiego zostanie wprowadzone.
Niestety, ale obecnie nie można wziąć zwolnienia lekarskiego na chore zwierzę. Pracownik musi więc negocjować z pracodawcą wzięcie urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego. Tylko one pozwalają na spokojną opiekę nad chorymi zwierzętami.
Zobacz także:
- Tarczyca u psów: objawy, choroby i nadczynność
- Petsitter – kim jest i na czym polega jego praca
- Podróże z czworonogiem. Zadbaj o komfort psa i kota w czasie dalekich podróży.
- Ile kosztują yorki? Poznaj cenę psów z włosami zamiast sierści!
- Objawy przeziębienia u psów