Ile kosztuje utrzymanie psa?

Ile kosztuje utrzymanie psa? To pytanie zadaje sobie wielu przyszłych właścicieli czworonogów. Jeśli i ty szukasz na nie odpowiedzi, jesteś we właściwym miejscu! W naszym artykule szczegółowo omawiamy koszt utrzymania psa.
ile kosztuje utrzymanie psa

Jeśli przygotowujesz się do zakupu psa lub adopcji pupila ze schroniska, z pewnością zastanawiasz się, co należy kupić i jak przygotować dom na przyjazd zwierzaka. Być może rozważasz też kwestie finansowe. Jeśli tak, to artykuł, który właśnie czytasz, z pewnością ci się przyda. Dowiesz się z niego, ile kosztuje utrzymanie psa, jakie są podstawowe szczepienia i zabiegi weterynaryjne, które warto wykonać, oraz które akcesoria powinny znaleźć się w domu czworonożnego pupila. Zapraszamy do lektury!

Koszt utrzymania psa – zabiegi weterynaryjne

Niektóre zabiegi weterynaryjne są konieczne dla zdrowia i bezpieczeństwa pupila. Zdarza się również, że zwierzak choruje i trzeba wdrożyć natychmiastowe leczenie, często kosztowne. Takie sytuacje bywają trudne, szczególnie dla osób, które już posiadają pewne zobowiązania finansowe. Wówczas bardzo pomocna okazuje się oferta pożyczek dla zadłużonych online. Takie rozwiązanie bywa nieraz koniecznością, gdy chodzi o zdrowie lub życie ukochanego czworonoga.

Zobacz też:  Karmy dla yorków - o czym należy pamiętać podczas wyboru posiłków?
Infografika ile kosztuje utrzymanie psa stworzona przez pożyczki online pozyczkaportal.pl

Koszt sterylizacji psa

Sterylizacja to zabieg, podczas którego u samca zostają podwiązane lub podcięte nasieniowody, a u samicy – jajowody. Powoduje ona bezpłodność, jednak nie zatrzymuje produkcji hormonów i nie eliminuje zachowań z tym związanych. Koszt sterylizacji psa to od 100 do 600 zł – jest uzależniony od wagi zwierzęcia.

Koszt kastracji psa

Kastracja psa jest zabiegiem, podczas którego narządy rozrodcze zwierzęcia zostają całkowicie usunięte. U wykastrowanych samców i samic hormony płciowe nie będą już produkowane. Koszt kastracji psa to od 150 do 600 zł. Cena zależna jest od wagi i kondycji zdrowotnej zwierzaka.

Koszt uśpienia psa

Koszt uśpienia psa to od 50 do 200 zł. Konkretna cena zastrzyku eutanazyjnego zależy od wagi zwierzęcia.

Koszt szczepienia psa

Pierwsze podstawowe szczepienia wykonuje się u szczeniąt, a następnie powinny być one ponawiane co jakiś czas. Orientacyjny koszt szczepienia psa to od 70 do 150 zł. Szczepienie przeciw wściekliźnie kosztuje około 50 zł.

Koszt czipowania psa

Czipowanie to zabieg, dzięki któremu w sytuacji zaginięcia zwierzaka, szanse na jego powrót do domu są dużo większe. Koszt czipowania psa zwykle nie przekracza 100 zł.

Zobacz też:  Jack Russel Terrier - ile kosztuje pies z certyfikowanej hodowli?

Koszt utrzymania psa – odrobaczanie

Do kosztów regularnej opieki weterynaryjnej nad psem warto dodać również odrobaczanie. Najczęściej polega ono na podaniu zwierzęciu tabletki, preparatu w płynie do spożycia lub do zastosowania na skórę. Odrobaczanie wykonuje się co kilka miesięcy, a jego cena to 20–40 zł.

Ile kosztuje utrzymanie psa? Żywienie

Istotną kwestią dotyczącą tego, ile kosztuje utrzymanie psa, jest jego żywienie. Poniżej znajdziesz orientacyjny koszt zakupu karmy dla psa w skali miesiąca:

 • pies do 10 kg: 40–60 zł;
 • pies do 20 kg: 60–100 zł;
 • pies do 30 kg: 80–120 zł;
 • pies do 40 kg: 100–160 zł;
 • pies do 50 kg: 120–190 zł;
 • pies do 60 kg: 140–230 zł.

Koszt utrzymania psa – wyprawka

Kolejną kwestią, o którą warto zadbać przed pojawieniem się pupila w domu, a która będzie miała wpływ na ostateczne obliczenia dotyczące tego, ile kosztuje utrzymanie psa, jest wyprawka. Najpotrzebniejsze produkty i akcesoria dla szczeniaka to:

 • miski na pokarm i wodę;
 • podkłady higieniczne;
 • posłanie dla psa;
 • smycze i obroże;
 • gryzaki i zabawki;
 • przysmaki;
 • ubranko (opcjonalnie, w zależności od rasy psa).
Zobacz też:  Czy warto czipować kota?

Orientacyjny koszt wyprawki to od 200 do 500 zł.

Miesięczny koszt utrzymania to kwota, która jest ściśle uzależniona od wagi i wieku psa. Jeśli wiesz, jakiej rasy będzie twój pupil, łatwiej obliczysz budżet potrzebny do zaspokojenia wszystkich jego potrzeb. Pamiętaj, że w przypadku niektórych ras do ogólnych kosztów utrzymania może dojść jeszcze cena szkolenia psa.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też