Bieganie z psem – zobacz, jak się przygotować

bieganie z psem

Bieganie z psem to sport, który staje się coraz bardziej popularny. Twój czworonożny przyjaciel należy do tych mających niespożyte ilości energii? Jeśli tak, może to odpowiedni trening także i dla was!

Bieganie z psem to wyjątkowa forma tego sportu. Najlepiej sprawdzają się rasy północne, które są niemal stworzone do biegu oraz ciągnięcia zaprzęgu. Niemniej jednak do uprawiania takiego rodzaju aktywności nadaje się właściwie każdy pies, pod warunkiem, że jego waga nie jest niższa niż 12 kilogramów. Jakie akcesoria będą niezbędne do rozpoczęcia biegania?

Buty do biegania muszą być dobrze dobrane

Aby zacząć bieganie z psem, musisz mieć odpowiednie obuwie. Nie zabieraj się za tę aktywność, mając na stopach zwykłe trampki – na dłuższą metę może to odbić się negatywnie na twoim zdrowiu. Buty do biegania są zaprojektowane specjalnie z myślą o tym sporcie. Dlatego też charakteryzują się:

Zobacz też:  Ile żyją yorki? Czy masz wpływ na długość jego życia?

●       odpowiednią amortyzacją,

●       dużą stabilnością, co minimalizuje ryzyko kontuzji,

●       komfortem użytkowania.

Buty należy dobrać właściwie do terenu, po którym będziesz biegał. Ze względu na bezpieczeństwo psa nie należy używać kolców. 

Bieganie z psem – przydadzą się szelki

Nie możesz zapomnieć o akcesoriach, które znacznie ułatwią bieganie twojemu kompanowi. Konieczne będą specjalne szelki. Dlaczego nie poleca się zakładać psu zwykłej obroży i smyczy? Wtedy może on potraktować wyjście na bieganie jak zwykły spacer. Zamiast biegać, zacznie obwąchiwać teren i nie będzie wcale skory do dłuższej aktywności. Dlatego dobrze jest dać znać czworonożnemu przyjacielowi, że wyjście na bieganie to coś zupełnie innego. Poza tym szelki są znacznie wygodniejsze niż wbijająca się w ciało obroża i smycz, która łatwo powoduje szarpnięcia.

Sprawdź też: https://gardeneo.pl

Alternatywą dla szelek jest specjalny pas

Bieganie z psem może być jeszcze wygodniejsze, jeśli zaopatrzysz psa w odpowiedni pas. Dzięki temu będziesz miał wolne obie ręce, ponieważ pas zakłada się na biodra. Taki sposób jest nie tylko bardziej komfortowy przy uprawianiu sportu, ale też uchroni twoje nadgarstki. Ponadto znajdujące się w tych akcesoriach amortyzatory sprawiają, że nacisk na stawy – twoje oraz psa – są zminimalizowane. Wybierając pas, zwróć uwagę na to, żeby był odpowiednio miękki i szeroki. Niektóre modele dodatkowo posiadają kieszonki na butelkę wody czy też smakołyki dla czworonoga.

Zobacz też:  Ile kosztuje utrzymanie psa?

Przy bieganiu z psem wybierz odpowiednią trasę

Pamiętaj, żeby przy wybieraniu trasy do biegania wziąć pod uwagę nie tylko swoje upodobania. W końcu towarzyszyć ci będzie pies. Jeżeli wiesz, że jest on lękliwy i nie będzie czuł się swobodnie, znajdując się niedaleko samochodów, nie decyduj się na ścieżkę wiodącą przy drodze. Niekoniecznie spodoba mu się też bieganie po parku, jeżeli płoszy go towarzystwo innych ludzi. Najlepiej więc byłoby wybrać trasę poza miastem, tam też z reguły jest zdrowsze powietrze. Nie każdy jednak ma taką możliwość, a i psy są różne, dlatego warto przetestować wszystkie dostępne opcje.

Pierwsze efekty biegania możesz zauważyć już po tygodniu

Zastanawiasz się, jakie pozytywne skutki przyniesie ci bieganie? Dzięki niemu poprawia się ukrwienie skóry, co sprawia, że staje się ona odmłodzona i pozbawiona cellulitu. Zwiększa się również odporność na stres. Ten rodzaj aktywności jest też niezastąpiony, jeżeli chcesz zrzucić dodatkowe kilogramy. Poza tym pierwsze efekty biegania możesz zauważyć już po tygodniu, co jest niezwykle zachęcające. Ten rodzaj sportu to świetna alternatywa dla zwykłych spacerów, przynosząca korzyści zarówno tobie, jak i czworonożnemu kompanowi.

Zobacz też:  W jaki sposób karmić kota, aby był silny i zdrowy?

Bieganie z psem to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu. Dodatkowo przyniesie ci korzyści zdrowotne, a twojemu przyjacielowi da wiele radości. Zanim jednak wyruszycie w trasę, nie zapomnij o odpowiednich butach oraz akcesoriach, które ułatwią bieganie twojemu psu.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też