Węch to najważniejszy zmysł w życiu psa. Fakt ten wykorzystuje się m.in. w akcjach ratowniczych. Trudno nam sobie wyobrazić, jak bardzo różni się od tego, co czuje człowiek. Dowiedz się, na czym polega różnica.
Zmysły to nieocenione pomoce w naszym życiu. Dla człowieka najważniejszy i najbardziej poznawczy jest wzrok. Nasze oczy są do tego odpowiednio przystosowane. Nie wyczujesz swojego potencjalnego oprawcy nosem, to oczy pomogą ci je namierzyć. Twój czworonożny pupil nie korzysta z tego potencjału tak bardzo, jak ty. Dla psa najważniejszy jest węch. Czy sekret jego doskonałości tkwi w różnicy budowie nosa? Dowiedz się, czy twoje ulubione perfumy mogą spotkać się z dezaprobatą i dlaczego tak się dzieje. Poniżej poznasz najważniejsze kwestie na ten temat.
Węch u psa i człowieka – dlaczego się tak różni?
Możliwość powonienia u psa oraz człowieka znacznie się różni. Najistotniejszą kwestią, która ma na to wpływ, jest budowa nosa. Twój pupil posiada ogromną powierzchnię gąbczastej błony o powierzchni do 400 m2. W jej obszarze mieszczą się receptory zapachowe w liczbie nawet 300 milionów! Dla porównania – nos człowieka także posiada błonę, jednak kilkadziesiąt razy mniejszą, a liczba receptorów to zaledwie 5 milionów. Czy widzisz różnicę? Już wiesz, dlaczego pies tak dokładnie wącha twój ulubiony produkt Lancome – tusz do rzęs, którego ty w ogóle nie czujesz. Kolejną rzeczą jest to, że u psa, nos jest cały czas mokry. Woda pozwala na lepsze przyswajanie cząstek zapachu.
Co czuje twój pies?
Nos psa jest w stanie wyczuć ok. 600 tysięcy przeróżnych aromatów. Jego pamięć zapachowa jest ogromna. Nie musisz się obawiać, że twój czworonożny bohater nie pozna koleżanki twojej mamy, którą widział rok temu. Zapewniamy cię, że nie będzie miał z tym problemu. Pies czuje intensywniej. To, co z pozoru wydaje ci się bezzapachowe, dla niego przybierze odpowiednią kompozycję, którą polubi lub nie. Tak jest np. z kwiatami i innymi roślinami ogrodowymi.
Zmysł węchu u twojego pupila – czy zawsze jest taki sam?
Pies, aby efektywnie czuć, potrzebuje mieć zamknięty pysk. Na jakość psiego węchu ma wpływ kilka czynników. Nie jest niestety tak, że w każdych warunkach jest on identyczny. Jednym z takich czynników jest wysoka temperatura. Wraz z nią pupil zaczyna dyszeć, co znacznie utrudnia mu korzystanie z najważniejszego dla niego zmysłu poznawczego. Upalne lata i tropiki na zewnątrz nie są dla tych zwierząt w żadnym stopniu komfortowe.
Niespokojny psi nos, czyli czego nie lubi twój pupil
Jak już wspomnieliśmy, pies czuje mocniej. Wyobraź sobie swoje mocne, ulubione perfumy np. Lancome Tresore Nuit a la Folie. Dla ciebie ich kompozycja jest doskonała i intensywna zarazem, pomyśl więc, jak silna musi być dla czworonoga? W domu znajdziesz wiele innych rzeczy, których zapach nie spodoba się twojemu psu. Należą do nich:
- ocet;
- owoce tj. cytrusy;
- silne detergenty do sprzątania;
- alkohol;
- naftalina;
- amoniak;
- przyprawy.
Pamiętaj, że twój pupil nie musi dosłownie wkładać nosa w konkretną rzecz, aby poczuć jej zapach. Doskonale czuje ją z całkiem sporej odległości.
Doskonały węch psa – gdzie jest wykorzystywany?
Psi węch jest nieocenioną pomocą tam, gdzie zasoby człowieka stają się niewystarczające. Należą do nich wszelkie wymagające akcje ratownicze, kiedy liczy się życie człowieka. Wiele psów możesz spotkać m.in. na lotniskach. Ich nosy są w stanie odnaleźć osoby, które posiadają przy sobie narkotyki lub inne substancje niedozwolone. Tropienie po węchu przydaje się podczas akcji policyjnych, kiedy ślad po potencjalnym zbrodniarzu, nagle zaginął.
Pies to prawdziwy przyjaciel człowieka. Jego węch okazuje się doskonały, co może uchronić cię przed niebezpieczeństwem. Co ważne, każda rasa będzie się charakteryzować zmysłem na nieco innym poziomie. Nie zmienia to jednak faktu, że Azor na pewno wyczuje złodzieja na kilometr, bez względu na to, czy jest pudlem, czy owczarkiem niemieckim.
Zobacz także:
- Słuch psa: jak funkcjonuje zmysł słuchu u psa?
- Budowa oka psa
- Bulterier – charakter i usposobienie psów tej rasy
- Breloki do kluczy dla miłośników zwierząt domowych
- Legowisko dla psa, czyli dlaczego poduszka nie wystarczy?