Rat terrier – co to za rasa? Poznaj ją bliżej!

W Polsce rat terrier praktycznie nie jest spotykany. Ta amerykańska rasa jest typowo użytkowa i pochodzi z farm, gdzie wykorzystywano ją do polowania na szczury i inne szkodniki. Co warto wiedzieć o tym psie? Czy nadaje się dla każdego? Sprawdź!
rat terrier

American rat terrier to rasa uznana obecnie przez American Kennel Club (AKC) i United Kennel Club (UKC). W Polsce przedstawiciele tej rasy praktycznie nie występują. Jest to nieco związane z faktem, że to pies typowo użytkowy, a dodatkowo nieuznawany przez FCI. Wato jednak dowiedzieć się więcej na jego temat.

Rat terrier – historia rasy

Nie do końca wiadomo, jak powstała rasa rat terrier. Na pewno w jej powstaniu brały udział inne rasy psów, takie jak fox terrier, white terrier czy manchester terrier. Co więcej, niekiedy psy, które były momentami zbyt potężne, krzyżowano np. z chartami czy whippetami dla uzyskania zgrabniejszego wyglądu. Używano również beagli i psów gończych, aby zwiększyć łowność tego miniaturowego teriera.

Największą popularnością amerykańskie rat terriery cieszyły się w latach 20. XX wieku. Był to efekt tego, że szukano psów na szczury, które pomagały w gospodarstwach, a jednocześnie radziły sobie z plagą gryzoni. Rolnicy chętnie ich używali jako stróżów i pomocników podczas prac w polu i gospodarstwie. Na podstawie powstała dyscyplina, jaką jest ratting. Polega ona na tępieniu przez teriery szczurów na czas.

Rat terrier – opis rasy

Rat terrier to mały pies myśliwski. Z wyglądu przypomina mieszankę pinczera miniaturowego, jack russell terriera i foksteriera. Ma osadzone wysoko, trójkątne uszy i głowę w kształcie tępego klina. Szyja, podobnie jak tułów, jest umięśniona. Grzbiet kończy się zaokrąglonym zadem. Ogon często jest kopiowany, jednak pozostaje również naturalny w krajach, gdzie kopiowanie jest zabronione.

Zobacz też:  Terier walijski - dowiedz się wszystkiego na temat tej rasy

Rat terrier – szata i umaszczenie

To pies krótkowłosy, o sierści przylegającej do ciała, gładkiej. Przy niższych temperaturach na grzbiecie tworzą mu się czasami niewielkie fale. Standardowym umaszczeniem jest tricolor. Mogą to być jednak też psy koloru białego, czarno-brązowego, błękitnego, żółtego. Bywają dwukolorowe, co jest dopuszczalne, o ile jednym z kolorów jest biel. Zdarza się umaszczenie merle, jednak nie jest ono pożądane i często bywa eliminowane z hodowli z uwagi na liczne choroby takich psów.

Rat terrier – rozmiar

Rat terrier występuje w dwóch odmianach, jeśli chodzi o wielkość. Standardowy czworonóg jest typowym psem pracującym. Mierzy od 33 do 46 cm w kłębie, a jego górną granicą wagi jest 11,3 kg. Z kolei miniaturowa wersja, uznana obecnie przez UKC, mierzy poniżej 33 cm. Jego masa ciała zaczyna się od 4,5 kg. Jest też łagodniejszy z charakteru.

Rat terrier – charakterystyka

Rat terrier ma wyraźny temperament i nie jest psem dla każdego. Choć odmiana miniaturowa psa tej rasy bywa uważana za towarzysza na co dzień, nadal wykazuje swoje charakterystyczne cechy.

Rat terrier – stosunek do zwierząt

To psy energiczne, ze skłonnością do szczekliwości i ciętości. Mogą polować na mniejsze zwierzęta, również w domu, co warto brać pod uwagę. Bywają też zaczepne w stosunku do innych przedstawicieli swojej rasy – dotyczy to zwłaszcza samców. Zachowania niepożądane w tym aspekcie można wyprzedzić dzięki odpowiedniej socjalizacji, zwłaszcza że rat terrier to pies bystry, inteligentny, choć uparty.

Stosunek do ludzi

Ten wesoły pies wydaje się idealny dla rodziny. W rzeczywistości jest dość czujny, a jego szczekanie może spędzać sen z powiek. Będzie doskonałym towarzyszem, o ile zapewnisz mu regularną aktywność fizyczną oraz psychiczną. Wymaga zdecydowanego prowadzenia, zwłaszcza w przypadku psów wyhodowanych w tradycyjnych hodowlach, czyli tych przeznaczonych do polowania na szczury. Relacje rat terriera z dziećmi, zwłaszcza małymi, zawsze powinny być czujnie obserwowane przez dorosłą osobę.

Zobacz też:  Terier australijski - opis rasy

Rat terrier – zdrowie i żywienie

To pies raczej zdrowy. Wielu przedstawicieli tej rasy przeżywa nawet 19 lat! Wskazane są badania pod kątem zespołu Legg-Calve-Perthesa. Psom tej rasy zdarzają się również dysplazje stawów, wypadanie rzepek czy problemy z sercem i trzustką. Jeśli zdecydujesz się na takiego psa, wybierz osobnika pochodzącego od hodowcy, który wykonuje badania swoim psom.

Żywienie rat terriera

Z uwagi na duże zapotrzebowanie na ruch rat terrier powinien mieć jedzenie dostarczające takiej dawki kalorii, która jest mu niezbędna. Dotyczy to również psów realizujących się w sportach, np. agility. Bardzo ważne jest to, aby unikać złej jakości pożywienia, co szybko odbije się na zdrowiu pupila. Rat terrier może jeść pokarm gotowy, np. suchą lub mokrą karmę, a także pokarm gotowany i surowy. W dwóch ostatnich przypadkach bardzo ważna jest prawidłowa suplementacja. Dobierze ją zawsze zoodietetyk.

Rat terrier – pielęgnacja psa

Z uwagi na rodzaj okrywy i użytkowość, pod kątem której selekcjonowana była rasa, rat terrier jest psem łatwym w utrzymaniu. Wymaga czesania gumową rękawicą albo miękką szczotką mniej więcej raz w tygodniu. Warto go szczotkować również z uwagi na aspekt masażu ciała. Zawsze sprawdzaj, czy ten zwinny pies nie ma problemów z opuszkami i długością pazurów, których może nie ścierać nawet podczas długich spacerów.

Rat terrier – hodowle i cena

Kupienie rat terriera w Polsce jest praktycznie niemożliwe. Nie istnieją żadne legalne hodowle tej rasy. Jeśli zależy ci na jej przedstawicielu, musisz zwrócić się do kraju pochodzenia, czyli Stanów Zjednoczonych. Tam rat terriery nadal są hodowane, choć nie tak często, jak w okresie popularności w latach 20. XX wieku. Trudno jednoznacznie wskazać na cenę psa, bo w tym przypadku dochodzą też koszty jego przewozu czy załatwienia niezbędnych formalności.

Zobacz też:  Angielski toy terrier

Dla kogo rat terrier?

Nie każdy właściciel psa dobrze będzie czuł się z rat terrierem pod jednym dachem. Pamiętaj, że to bardzo aktywna rasa, która potrzebuje codziennych ćwiczeń. Sprawdzi się w sportach i np. tropieniu. Ma dużą skłonność do kopania, dlatego lepiej nie zostawiać psa samego w ogródku. Rat terrier będzie odpowiednim pupilem dla osoby aktywnej, która ceni sobie regularne uprawianie sportu, jest konsekwentna i cierpliwa. Raczej odradza się tę rasę osobom starszym.

Rat terrier to jeden z terierów nieuznanych przez FCI. W Polsce praktycznie niemożliwe jest znalezienie przedstawicieli tej rasy. Pies wyhodowany został do polowania na szkodniki, a dla lepszego wyglądu mieszany był z wieloma rasami. Tak powstał czworonóg nieustraszony, odważny, zwinny, czujny, świetnie radzący sobie z groźnym przeciwnikiem, jakim bywa szczur. Dziś jego pierwotne wykorzystanie jest raczej rzadkie, choć nadal zdarzają się gospodarstwa korzystające z pracy rat terrierów.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też