Cairn terrier – urwis z przyjaznym usposobieniem

cairn terrier

W przypadku cairn terriera już sam wygląd zdradza, z jakim psiakiem mamy do czynienia. Bystre, choć ukryte za sierścią oczy, „rozczochrana fryzura” i sylwetka zdradzają, że mamy do czynienia uroczym łobuzem. Jak o niego zadbać? W jakim domu będzie czuł się najlepiej?

Zacznijmy od historii rasy, która sięga aż przełomu XVI i XVII wieku. To właśnie wtedy szkocki król Jakub VI polecił przesłać z Edynburga do Francji prezent, którym było sześć psów określanych w źródłach jako „ziemne teriery”. Badacze są zasadniczo zgodni co do tego, że mogły one być przodkami psów, które dziś znamy właśnie jako terrier cairn. Pierwsza udokumentowana hodowla cairn terrier powstała zaś w Szkocji w pierwszej połowie XIX wieku. Jej siedzibą była miejscowość Drynoch na niewielkiej wyspie Skye, a właścicielem niejaki kapitan Macleod.

Cairn terrier – od łowcy do domowego pupila

Swoją nazwę rasa ta zawdzięcza charakterystycznym kopcom wykonanym z kamieni, które w dawnych czasach służyły do wytyczania granic posesji w Szkocji. Zwierzęta, takie jak lisy, kuny czy szczury chętnie używały ich w charakterze kryjówek, a pierwsze cairn terriery były przez swoich opiekunów wykorzystywane między innymi do polowania na te szkodniki. Początek XX wieku przyniósł oficjalne uznanie rasy, które później dała początek innej – terrierowi szkockiemu.

Zobacz też:  Terrier parson russell - zadziorny i uroczy

Mimo długiej historii, cairn terrier nadal cieszy się dużą popularnością jako pies domowy. Swoich oddanych miłośników ma również w naszym kraju. Jeśli i was urzekła ta rasa, zanim zdecydujecie się na zakup psa, koniecznie dowiedzcie się, jak o niego zadbać i w jakim towarzystwie będzie on najszczęśliwszy. Te kwestie omawiamy poniżej.

Cairn terrier – wygląd. Czym cechuje się ten pies?

Jeśli chodzi o wygląd, cairn terrier nie wyróżnia się zbytnio na tle pozostałych terrierów. Cechuje się dwuwarstwową szatą, w której podszerstek jest miękki, krótki i gęsto porastający, zaś włos okrywowy ma dużą twardość i szorstkość. Wzorzec rasy dopuszcza delikatne falowanie włosów. Cairny występują w różnych odmianach kolorystycznych – mogą być maści szarej, płowej, rudej, kremowej, pszenicznej lub bardzo ciemnej. Niedopuszczalne umaszczenia to natomiast białe, czarne lub podpalane.

Cairn terrier – charakter. Jakich zachowań można się po nim spodziewać?

Cechujący rasę cairn terrier charakter można w dużym skrócie opisać trzema słowami – radosny, bystry oraz energiczny. Jest przy tym bardzo cierpliwy, co może okazać się ważną cechą dla osób posiadających dzieci. Cairny wyróżnia wysoko rozwinięty instynkt łowiecki – chętnie poluje na gryzonie i inne niewielkie zwierzęta, przejawia ponadto skłonności do kopania. Łatwo przyswaja wiedzę i nowe umiejętności. Planując zakup tego psa, warto pamiętać, że potrzebuje on sporej dawki ruchu.

Zobacz też:  Terier tybetański – kuzyn shih tzu. Poznaj bliżej tę rasę!

Cairn terrier – szczeniaki. W jakim domu będą czuły się najlepiej?

Pochodzące z rasy cairn terrier szczeniaki oraz dorosłe psy są bardzo towarzyskie. Zaniedbane wprawdzie same znajdą sobie zajęcie, ale najpewniej ucierpią na tym inne, mniejsze zwierzęta, wyposażenie ogrodu, a nawet one same. Cairny to doskonały pies towarzyszący rodzinie z dziećmi – ale tylko pod warunkiem, że wasze pociechy wiedzą już, jak obchodzić się z psem, bo nie znoszą one niedelikatnego traktowania.

Cairn terrier – pielęgnacja. Jak należy o niego zadbać?

Jedną z zalet cairn terrierów jest nieliniejąca sierść. By jednak móc się nią cieszyć, należy o nią prawidłowo zadbać, czesząc kilka razy w tygodniu oraz regularnie trymując. Raz w miesiącu psa należy zaś wykąpać oraz przyciąć włosy wokół oczu i uszu.

Cairn terrier – cena. Na jaki wydatek powinniśmy się przygotować?

Ta kwestia zależy przede wszystkim od tego, jaki cennik ma oferująca psy rasy cairn terrier hodowla. Ważnymi czynnikami jest też wiek, pochodzenie płeć danego osobnika. Zasadniczo jednak można przyjąć, że za cairna należy zapłacić 3,5 do 5,5 tysiąca złotych. Utrzymanie psa będzie natomiast kosztowało was od 80 do 100 złotych.

Zobacz też:  Rosyjski toy terier – informacje o rasie, pielęgnacja, charakter


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też