Yorkshire terrier miniaturka – wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej rasie yorków

yorkshire terier miniaturka

Silny temperament zamknięty w niewielkich rozmiarach, dużo energii i odwagi. Taki właśnie jest Yorkshire Terrier Miniaturka. Jego niezależność i upór mogą stać się dla właściciela wyzwaniem, należy więc zwrócić uwagę na odpowiednie wychowanie.

Yorkshire terrier miniaturka – historia

Nazwa rasy pochodzi od hrabstwa Yorkshire, gdzie miała swoje początki. Niewielkie rozmiary powodowały, że były niedrogie w utrzymaniu, cieszyły się więc dużą popularnością wśród pracowników rozwijającego się przemysłu. Psy stróżowały, polowały na gryzonie. Nierzadko towarzyszyły swoim właścicielom w kłusownictwie.

Z czasem, dzięki krzyżowaniu z maltańczykiem, uzyskały piękną szatę, która dzisiaj jest ich cechą rozpoznawczą. Zapewniło to yorkom zainteresowanie klasy wyższej, a tym samym wstęp na salony. Obecnie są przede wszystkim psami towarzyszącymi.

Yorkshire terrier york miniaturka – charakter rasy

Jako psy stróżujące, yorki są czujne i odważne, a swoje niewielkie rozmiary lubią kompensować szczekaniem. Te wesołe i energiczne psiaki bardzo przywiązują się do opiekuna, chętnie przebywają w jego towarzystwie nawet cały dzień, bywają nawet zazdrosne. Mimo tego cenią sobie niezależność, wymagają konsekwentnego i stanowczego szkolenia.

Zobacz też:  Norfolk terrier, czyli mały wulkan energii

Są dość wrażliwe na dotyk i potrzebują delikatnego traktowania, należy więc nadzorować ich kontakty z małymi dziećmi. Zbyt mocny uścisk może wystraszyć yorka i wywołać nieodpowiednią reakcję.

Dobrze wychowane, będą świetnymi przyjaciółmi. Stosunkowo łatwo dostosowują się do trybu życia opiekuna, nie mają problemu z adaptacją do nowych warunków. Lubią aktywność na świeżym powietrzu, spacery. Nie wymagają intensywnego treningu. Połączenie tych cech z kompaktowym rozmiarem sprawia, że cieszą się dużą popularnością w warunkach miejskich.

Yorkshire terrier miniaturka – umiejętności i szkolenie

Yorki to inteligentne psy. Ze względu na swój upór, szkolenie ich wymaga indywidualnego podejścia. Kluczem jest odpowiednia motywacja, wtedy szybko uczą się nowych komend. Zabawa, poświęcanie psu uwagi i ulubione przysmaki to podstawowe metody wychowawcze. Sprawdzają się również w agility.

Yorki nie są przytulankami i nadmiernie rozpieszczone mogą stać się trudne do opanowania. Zwłaszcza w okresie szczenięcym, kuszące jest branie pieska na ręce, również w sytuacjach dla niego stresujących. Niestety w dalszej perspektywie takie postępowanie może wzmagać u psa lękliwość. Lepiej więc pozwolić szczeniakowi na bezpieczną eksplorację i poznawanie różnorodnych bodźców.

Zobacz też:  Rosyjski toy terier – informacje o rasie, pielęgnacja, charakter

York miniaturka – pielęgnacja

Yorkshire terriery nie mają klasycznej sierści, ich szata przypomina ludzkie włosy, w związku z czym wymaga odpowiedniej pielęgnacji. By utrzymać szatę w dobrej kondycji konieczne jest codzienne czesanie i kąpiel raz w tygodniu, z zastosowaniem przeznaczonych dla tej rasy kosmetyków. Bogate w olejki, nawilżają włosy i zapobiegają ich kołtunieniu się, co ułatwia codzienną pielęgnację. Nie należy używać szamponów i odżywek przeznaczonych dla ludzi, ponieważ mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Warto wcześnie zacząć przyzwyczajać szczeniaka do czesania, kąpieli czy suszenia, by nie stało się to dla niego przykrą i stresującą koniecznością. Co dwa – trzy miesiące należy udać się do groomera na strzyżenie. Krótszą fryzurę łatwiej utrzymać w czystości, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Dbanie o sierść yorka jest więc dość wymagające i może być kosztowne. Atutem jest natomiast fakt, że yorki nie linieją.

Dla kogo yorkshire terrier miniaturka?

Dobrze czują się zarówno w domu z ogrodem jak i w mieszkaniu. Pod względem charakteru sprawdzą się u każdego opiekuna preferującego energiczne i rezolutne pieski. Wystarczy być konsekwentnym i zbytnio swojego pupila nie rozpieścić. Jeśli natomiast w domu są małe dzieci, warto rozważyć inne rasy lub wstrzymać się z zakupem na jakiś czas.

Zobacz też:  Staffordshire bull terrier – psia niańka. Jaki ma charakter i jak wygląda?

Największym wyzwaniem może okazać się pielęgnacja sierści, która jest dość czasochłonna. Decydując się na Yorka trzeba brać to pod uwagę i liczyć się z kosztami usług groomerskich.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też