Kiedy szczepić psa na wściekliznę?

Kiedy szczepić psa na wściekliznę?

Lekarz weterynarii określi, kiedy pies powinien zostać zaszczepiony na wściekliznę. Niektóre szczepionki podaje się w młodym wieku, inne wymagają powtarzania szczepień co kilka lat. Podstawowe szczepionki dla szczeniąt, takie jak wścieklizna, podaje się co trzy tygodnie, aż do osiągnięcia przez psa wieku około czterech miesięcy. Inne szczepionki, takie jak bordatella, nie są szczepionkami podstawowymi dla szczeniąt, ale są niezbędne dla psów wychodzących na podwórko lub zakwaterowanych w hotelu. Wścieklizna jest chorobą w 100% śmiertelną dla psów, dlatego najważniejsza jest profilaktyka.

Psy, które bawią się w wodzie lub gonią dzikie zwierzęta, są bardziej narażone na zakażenie bordetellą. Zakażenie to powoduje kaszel i objawy grypopodobne, w tym zasmarkany nos i gorączkę. Nie zagraża to życiu, ale może być nieprzyjemne dla psa. Zaleca się szczepienie przed wykonywaniem tych czynności, w tym przed pielęgnacją psów. Wirus może być przenoszony drogą powietrzną i przez wspólne sprzęty.

Chociaż u większości psów skutki uboczne po szczepieniu są minimalne, ważne jest, aby obserwować psa pod kątem wszelkich nietypowych reakcji. Często występuje lekka gorączka lub bolesność w miejscu wstrzyknięcia. W przypadku wystąpienia tych działań niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Poważne działania niepożądane, takie jak silne wymioty, mogą ustępować po kilku godzinach lub nawet dniach. W przypadku zauważenia guzka należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską. Ciężka reakcja może wystąpić w ciągu kilku minut lub kilku godzin po szczepieniu.

Zobacz też:  Jesteś zakochana w swoim pupilu i nie widzisz poza nim świata? Odmień swój wygląd z pomocą profesjonalnej koloryzacji

Czas, przez jaki pies jest chroniony przed wirusem, zależy od szczepionki. Ogólnie zaleca się, aby szczepionki przeciwko wściekliźnie podawać co trzy do pięciu lat, ale niektóre państwa wymagają, aby psy były szczepione co roku. Najlepszym sposobem na wyprzedzenie harmonogramu szczepień jest omówienie szczepień z lekarzem weterynarii. Szczepionka ochroni Twoje zwierzę przed wścieklizną i innymi chorobami.

W stanie Indiana szczepienie przeciwko wściekliźnie jest wymagane dla wszystkich psów, kotów i fretek. Szczepionka musi być podana przez lekarza weterynarii lub akredytowaną klinikę. Hodowla lub zamieszkanie na terenie stanu wymaga szczepienia przeciwko wściekliźnie. Ponadto psy i koty, które zostały zaszczepione przeciwko wściekliźnie, muszą otrzymywać coroczne szczepienia przypominające. Zwierzęta trzymane w hodowlach są jednak zwolnione z tego wymogu.

Kiedy zaszczepić psa zarówno podstawowym, jak i uzupełniającym szczepieniem przeciwko wściekliźnie jest ważne zarówno dla zdrowia psa, jak i dla dobra zwierzęcia. W Stanach Zjednoczonych szczepienia przeciwko wściekliźnie muszą być wykonywane zgodnie z zaleceniami licencjonowanych lekarzy weterynarii. Szczepienia przeciwko wściekliźnie mogą być również wymagane przez lokalne przepisy dotyczące kontroli zwierząt. Dokumentacja szczepień przeciwko wściekliźnie musi zawierać podpis licencjonowanego lekarza weterynarii.

Zobacz też:  Najlepsza karma przy szczególnych potrzebach - nasz ranking ułatwi Ci wybór

Koszt szczepienia psa przeciwko wściekliźnie jest różny. Zazwyczaj koszt szczepionki wynosi od 30 do 50 dolarów. Jeśli chcesz uniknąć tych kosztów, zaleca się, aby szczepienia przeciwko wściekliźnie wykonywać co trzy lata. Szczepionki przeciwko wściekliźnie są dostępne u większości lekarzy weterynarii. Jeśli jednak mieszkasz w rejonie, w którym wścieklizna jest powszechna, koniecznie zaszczep swoje zwierzę jak najszybciej.


Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też