Spacer z psem – ile powinien trwać?

spacer z psem

Spacer z psem powinien wam obojgu przynosić przyjemność. Dla ciebie najważniejsze powinno być bezpieczeństwo zwierzęcia i jego komfort. Zobacz, jak powinno wyglądać twoje wyjście z psem!

Wydaje się to prostą czynnością – bierzesz obrożę, szelki, zapinasz psa i wychodzicie. Czy rzeczywiście jest to takie proste? Dla psa mieszkającego w domu spacer jest jedyną większą formą aktywności fizycznej. Podczas spaceru z psem buduje się więź między nim a jego panem. Zaniedbania podczas spacerów mogą przynieść psu bardzo dużą szkodę.

Spacer z psem – dlaczego jest tak bardzo istotny?

Wiele problemów z psami swoją przyczynę ma w niewłaściwym zaspokajaniu ich spacerowych potrzeb. Pies potrzebuje aktywności fizycznej i psychicznej, którą realizuje przez eksplorację terenu podczas spaceru. Podczas waszej wspólnej przechadzki pies zmierzy się z wieloma sytuacjami, co pozytywnie wpłynie na budowanie jego charakteru. 

Spacer to aktywność indywidualna dla każdego psa. Nie ma więc jednej odpowiedzi na pytanie o to, jak powinien on wyglądać. Musi być też dostosowany do okolicy, w której się odbywa. Jeżeli mieszkasz na wsi, możesz zostawić psu trochę więcej swobody niż podczas spaceru w mieście. Pamiętaj, żeby podczas przechadzki zawsze kierować się dobrem psa!

Zobacz też:  Dowiedz się, czy terier niemiecki jest agresywny

Ile powinien trwać spacer z psem?

Najlepiej będzie, jeżeli z psem wyjdziesz na spacer trzy razy dziennie. Każdy kolejny powinien być dłuższy od poprzedniego. Wychodząc, zwróć uwagę na to, czy twój pupil załatwił potrzeby fizjologiczne. Resztę czasu możesz poświęcić na zabawę z nim. Pamiętaj o nagradzaniu odpowiedniego zachowania, dzięki któremu pies wyrobi sobie dobre przyzwyczajenia.


Najdłuższy spacer z psem danego dnia nie powinien trwać krócej niż 30 minut. Oczywiście wartość ta jest też uzależniona od rasy psa. Niektóre z nich potrzebują zdecydowanie dłuższych spacerów. Mniejsze psy nie powinny spacerować zbyt długo, ponieważ szybko się zmęczą, co może prowadzić do różnych chorób.

Jak wybrać trasę spaceru z psem?

Staraj się, żeby wasze spacery nie były monotonne. Zmęczy to nie tylko twojego psa, ale i ciebie. Wybieraj różne trasy i miejsca przechadzek. Dzięki temu będzie on doświadczał coraz to nowych zapachów i doznań emocjonalnych. Jak widać, spacer z psem wcale nie musi być nudny! 

Tak spędzony czas pozwoli twojemu pupilowi odkryć nowe ciekawe miejsca. Podczas spaceru w nowe rejony musisz jednak uważać. Jeżeli twój pies wykazuje strach, to powinieneś się z nim wycofać, żeby zadbać o jego bezpieczeństwo, szczególnie kiedy w pobliżu pojawi się inne zwierzę. 

Zobacz też:  Karma dla psa rasy jack russell terrier

Jak bawić się z psem podczas spaceru?

Spacer z psem to przede wszystkim czas zabawy. Jej intensywność zależy jednak od rasy pupila i jego wieku. Ze starszym psem lepiej sprawdzi się po prostu spokojna przechadzka. Nie narażaj go na niepotrzebne przeciążenia. Z bardzo małymi szczeniakami też trzeba uważać – pamiętaj, że dopiero zaczynają się rozwijać i zbyt energiczna zabawa może źle wpłynąć na ten proces.

Dorosłe psy mogą bawić się w zdecydowanie bardziej aktywny sposób. Może biegać i bawić się z innymi psami – wszystko po to, żeby nie było nudno!

Co wziąć na spacer z psem?

Ważna jest oczywiście smycz, dzięki której będziesz mógł zapanować nad psem, kiedy za bardzo wymknie się spod kontroli. Unikaj ciągnięcia smyczy – pies powinien spacerować w miarę swobodnie. Smycz powinna być dłuższa niż 1,6 metra, co zapewni mu komfort. Wykorzystywanie smyczy do karania psa to bardzo zły zwyczaj.

Jak zadbać o siebie przed spacerem z psem?

Zanim wybierzesz się na długi spacer z psem, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Jest to ważne w okresie zimowym, kiedy panują ujemne temperatury. Warto, żebyś regularnie stosował krem zawierający retinol, który poprawi wygląd twojej skóry i jej zdrowie. Pamiętaj, że skóra zimą potrzebuje dodatkowej pielęgnacji. 

Zobacz też:  Pies asystujący - co warto wiedzieć?

Ujemne temperatury sprawiają, że hydrolipidowa warstwa skóry jest znacznie cieńsza. Musisz ją zatem odpowiednio nawilżyć. Powinieneś stosować dobrej jakości kremy nawilżające. Jeżeli chcesz dodatkowo zadbać o skórę, zastosuj serum z witaminą C, które poprawi koloryt twarzy i delikatnie ją nawilży. 

Spacer z psem może sprawić niesamowitą przyjemność. Dzięki tej aktywności stworzy się między wami nierozerwalna więź i oboje nie będziecie mogli się doczekać każdego kolejnego wyjścia.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też