jaskarinbravo01

HISTORIA
Rasa, jak wskazuje nazwa, pochodzi z Australii. Miała wszechstronne zastosowanie w gospodarstwach i kopalniach - od stróżowania do zwalczania szczurów czy węży. Psy w tym typie pojawiły się na wystawie w Mellbourne już w 1872, a w 1887 napisany został pierwszy standard rasy.

CHARAKTER
Terier australijski ma silny charakter - duży pies w małym ciele. Jest doskonałym towarzyszem zarówno dla osób młodych i starszych. Pomimo wielkości jest bardziej wytrzymały niż można by przypuszczać. Rasa jest znana ze swojej czujności i zwinność; cech, które sprawiają, że doskonale nadaje się do długich spacerów, obedience i agility. Terier australijski jest rasą mało szczekliwą, a jego głos jest potężny w stosunku do wielkości. 

jaskarinbravo02

WYGLĄD
Wysokość dla psów wynosi 25 cm, a waga ok. 6,5 kg. Suki są nieco mniejsze i lżejsze. Szorstkowłosy pies sprawiający wrażenie zwinności i siły. Występuje w dwóch umaszczeniach: stalowe do szaro-niebieskiego lub czerwone/piaskowe. Cechą charakterystyczną rasy jest czuprynka i kołnierz.

PIELĘGNACJA
Wymaga trymowania 2-3 rasy w roku i czesania kilka rasy w tygodniu metalowym/stalowym grzebieniem. Dzięki regularnej pielęgnacji właściwie nie gubi włosa w domu.

jaskarinsirius

 

Na zdjęciach:
1, 2 - Zw.Św. '06'08'09'10, Zw.Eur. '05'06, Int.Ch., Ch.S.,Dk.,N.,Fi.,Pl.,Mx. Jaskarin Bravo, wł.Markus Walldén
3 - Int.Ch., Ch.S.,N.,Fin.,Nord. Jaskarin Sirius, wł.Christina Karlsson