saoregoodnightlovers01

HISTORIA
Rasa wyhodowana w XIX wieku w posiadłości Sealy Ham w Walii przez Kapitana Johna Edwardsa do polowania przede wszystkim na borsuki i wydry. Celem było wyhodowanie zwinnego teriera, który z łatwością pracować będzie pod ziemią. Kolor biały miał natomiast pomóc myśliwemu w ferworze polowania w odróżnieniu psa od boruka. Hodowane psy wyróżniały się niezwykłą ciętością i chęcią pracy. Klub rasy powstał w 1908 roku, natomiast rasa została uznana przez Angielski Kennel Club w 1910 roku.

CHARAKTER
Sealyham terrier jest aktywnym towarzyszem, psem wszechstronnym i rodzinnym. Sealyhamy doskonale sprawdzają się w tropieniu, posłuszeństwie czy agility, ale najważniejszy dla nich jest kontakt z człowiekiem - lojalny towarzysz zawsze chętny do spacerów, ale także przytulania i relaksu na kanapie. Sealyham jest przyjaznym i bardzo wesołym psem, aż do późnej starości. Aktywny i wytrzymły, bywa uparty, ale przy tym uroczy i sympatyczny. 

ZDROWIE
Rasa jest stosunkowo zdrowa. Zalecane jest badanie psów w kierunku PLL

WYGLĄD
Krótkonożny, mocny pies o białej szorstkiej sierści. Prostokątny w obrysie, o sporej masie w niewielkim formacie. Wysokość do 31 cm.
Umaszczenie czysto białe lub białe z cytrynowymi, brązowymi, niebieskimi lub borsuczymi znaczeniami na głowie i uszach.

PIELĘGNACJA
Sierść wymaga regularnego trymowania i pielęgnacji.

 

Na zdjęciu: Zw.Św.'08, Zw.Crufts, Int.Ch., Ch.It.,UK,S. Saore Goodnightlovers, wł.Lisa Novali, Davide Sacco