Pies a ciąża – czy twoja relacja z pupilem musi się zmienić?

pies a ciąża

Ciąża to okres pełen emocji i zmian – nie tylko dla ciebie, ale również dla twojego psa. Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, jak twój pies zareaguje na twoją ciążę? Czy kontakt z nim jest bezpieczny dla ciebie i twojego nienarodzonego dziecka? Zapraszamy do lektury!

Bezpieczny kontakt z psem podczas ciąży

Podczas ciąży, bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy kontakt z psem jest bezpieczny. Ogólna zasada jest taka, że jeżeli pies jest zdrowy, regularnie szczepiony i odrobaczany, nie stanowi zagrożenia dla ciężarnej kobiety ani dla płodu. Unikaj jednak zabawy szarpakiem z psem i innych aktywności, które mogą prowadzić do kontuzji. 

Pamiętaj również, aby zawsze myć ręce po kontakcie z psem, zwłaszcza przed jedzeniem. Jeśli nie masz pewności co do zasad higieny lub zdrowego odżywiania w czasie ciąży, zajrzyj na blog parentingowy naszego partnera, Lupiko:

Zobacz też:  Petsitter - kim jest i na czym polega jego praca
blog parentingowy lupiko

Pies wyczuwa ciążę – czy to prawda?

Zdecydowanie tak! Psy mają niezwykle wyczulone zmysły, które pozwalają im wyczuwać subtelne zmiany w naszym ciele. Twoje hormony, zmieniający się styl życia, a nawet delikatne zmiany w zachowaniu mogą skłonić psa do zrozumienia, że coś się dzieje. 

Niektóre psy mogą stać się bardziej opiekuńcze i czułe, podczas gdy inne mogą być nieco zdezorientowane. Ważne jest, aby zachować rutynę swojego psa tak normalną, jak to tylko możliwe, aby pomóc mu dostosować się do nadchodzących zmian.

Co jeszcze należy wiedzieć o psach i ciąży

Pamiętaj, że każdy pies jest inny i twój pupil może różnie reagować na twoją ciążę i pojawienie się dziecka. Dobrą praktyką jest stopniowe wprowadzanie zmian w domu związanych z przybyciem nowego członka rodziny, takich jak montowanie łóżeczka czy wózka kilka miesięcy przed porodem, aby twój pies mógł się do nich przyzwyczaić.

Kontakt z psem podczas ciąży jest generalnie bezpieczny, o ile przestrzegasz zasad higieny i unikasz zabaw, które mogłyby prowadzić do kontuzji. Pamiętaj, że psy mają zdolność do wyczuwania zmian w twoim ciele i mogą reagować na twoją ciążę na różne sposoby. Dzięki zrozumieniu i cierpliwości możesz pomóc swojemu psu przystosować się do nowej sytuacji, a także cieszyć się tym wyjątkowym czasem w swoim życiu.

Zobacz też:  Jak prawidłowo dobrać rozmiar obroży dla różnych ras psów?


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też