Spacer z psem – jak się do niego przygotować?

Pies na spacerze, na smyczy

Spacer to nieodłączny element psiego życia. Aby jednak był naprawdę udany, nie powinien ograniczać się do krótkiego marszu tą samą trasą. Dobrze zaplanowana przechadzka może być dla czworonoga wspaniałą przygodą – pełną nowych wrażeń. Jak prawidłowo przygotować się do spaceru z psem? Gdzie wybrać się z pupilem?

Jak przygotować się do spaceru z psem?

Codzienne spacery odgrywają kluczową rolę w zaspokajaniu psich potrzeb fizycznych i behawioralnych. Niestety dosyć często odbywają się one w pośpiechu, w sposób chaotyczny, przez co nie są w stanie w żaden sposób spełnić psich oczekiwań. Tymczasem idealny spacer z psem powinien być zawsze dobrze zaplanowany.

Wędrówki z czworonogiem powinny składać się z takich elementów jak: 

 • zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, 
 • aktywność fizyczna, 
 • trening, 
 • kontakty społeczne, 
 • zabawa, 
 • eksploracja otoczenia i węszenie. 

Wszystkie te elementy muszą się ze sobą przeplatać w taki sposób, by przechadzka nie była ani zbyt monotonna, ani zbyt męcząca. Ogólny udział poszczególnych aktywności uzależniony jest również od potrzeb i upodobań konkretnego psa. W przypadku psiego wulkanu energii z pewnością warto skupić się na ruchu i zabawie. Z kolei dla młodych psów spacer to dobra okazja do nauki. Towarzyskie psiaki ucieszą się natomiast, jeśli w czasie wędrówki sporo czasu spędzą w otoczeniu innych przyjaznych czworonogów. 

Kolejnym krokiem do udanego spaceru z psem jest zaplanowanie pory oraz czasu przechadzki. Na dłuższą wędrówkę z pupilem warto wygospodarować przynajmniej godzinę. Niektóre rasy psów, zwłaszcza pracujące i sportowe, mogą potrzebować jednak nawet 2,5- godzinnego spaceru. Najlepiej zaplanować spacer z psem w porze relaksu. Przechadzka tuż przed pracą czy w przerwie między zakupami raczej nie będzie udana. 

Zobacz też:  Gryzaki naturalne dla psa. Dlaczego warto je kupować?

Porę spaceru warto dostosować do aktualnych warunków pogodowych. Podczas upałów lepiej unikać spacerowanie z czworonogiem w samo południe. Z kolei w mroźne dni wyprawa późnym wieczorem czy o świcie może nie być zbyt przyjemna. W zależności od panującej aury warto też zaplanować idealną formę spaceru. W czasie chłodów przechadzka powinna być jak najbardziej aktywna. W gorące dni trzeba natomiast unikać ekstremalnych ćwiczeń i przewidzieć więcej czasu na odpoczynek w cieniu. 

Co zabrać na spacer z psem?

Odpowiedni ekwipunek spacerowy jest niezbędny, by zapewnić pupilowi bezpieczeństwo i komfort w czasie spacerów. Do podstawowych elementów psiego wyposażenia spacerowego należą: 

 • smycz dla psa,
 • obroża lub szelki dla psa,
 • kaganiec dla psa,
 • adresówka,
 • przysmaki dla psa,
 • woreczki na psie odchody,
 • zabawki dla psa (np. piłeczka, frisbee, szarpak).

Jeśli spacerujesz z pupilem w szczególnie trudnych warunkach, dodatkowo powinieneś zaopatrzyć się w:

 • akcesoria odblaskowe dla psa (np. obrożę, smycz lub szelki dla psa od Kakadu.pl ) – zwiększają widoczność czworonoga w ciemności. Są pomocne zwłaszcza podczas spacerów po zmroku oraz w warunkach niedostatecznej przejrzystości powietrza (np. mgły).
 • ubranka dla psa (np. kurtki, sweterki, płaszczyki, bluzy) – podnoszą komfort termiczny czworonogów w jesienne i zimowe dni. Są niezbędne dla psów bezwłosych i pozbawionych podszerstka, psich zmarzluchów oraz czworonożnych seniorów. 
 • buty dla psa – zapewniają ochronę psim łapkom, poprawią stabilność chodzenia po podłożu. Przydatne zwłaszcza podczas wędrówek po trudnym (np. kamienistym) terenie oraz w trakcie upałów i silnych mrozów.
 • bidon na wodę dla psa – pozwoli psu ugasić pragnienie podczas przechadzki. Powinieneś zabrać takie akcesorium, jeśli planujesz intensywny lub długi spacer – zwłaszcza latem. 
Zobacz też:  Jak zadbać o swojego psa w czasie upałów?

Przygotowanie odpowiedniego ekwipunku spacerowego dla psa to jednak jeszcze nie wszystko. Równie istotne jest zapewnienie zwierzakowi dobrej ochrony przed zranieniami, chorobami czy pasożytami. Nie można więc zaniedbywać szczepień ochronnych, regularnego odrobaczania pupila oraz stosowania preparatów na pchły i kleszcze. W czasie mrozów i upałów łapki psa należy również zabezpieczyć natłuszczającą maścią ochronną. 

Pies podczas spaceru

Gdzie spacerować z psem?

By wędrówka była dla psa naprawdę interesująca, warto starannie zaplanować jej trasę. Należy unikać wędrowania z pupilem zawsze tą samą drogą. Regularne zmiany spacerowych tras to najlepszy sposób na zapewnienie zwierzakowi stymulacji zmysłowej. Trasa spaceru powinna obfitować w różnorodne elementy krajobrazu (np. drzewa, wzniesienia), które będą stanowić dodatkową atrakcję dla czworonoga. Gdzie warto wybrać się na spacer z psem? Psi opiekunowie mają wiele możliwości:

 • łąka – zapewnia idealne warunki do węszenia i swobodnej eksploracji otoczenia. Doskonała zwłaszcza do wiosennych spacerów. Wybierając się z psem na spacer po łące, powinieneś zabrać długą linkę treningową, która pozwoli zwierzakowi bezpiecznie przechadzać się po otwartym terenie. Podczas przechadzek po łące trzeba szczególnie uważać na kleszcze bytujące wśród wysokich traw. 
 • las – ze względu na obecność wysokich drzew, rzucających cień, stanowi świetny teren do spacerów w czasie upałów. W trakcie wędrówek po lesie trzeba ściśle kontrolować poczynania czworonoga, który może rzucić się w pogoń za dzikimi zwierzętami lub podążyć za znalezionym tropem. Nigdy nie należy więc pozwalać pupilowi na bieganie bez nadzoru. Przydadzą się więc z pewnością wygodne szelki dla psa i mocna smycz. 
 • park – przechadzka po parku to uniwersalny sposób na wypoczynek z psem. Park to zatem dobre miejsce na spacery o każdej porze dnia i roku. 
 • miasto – spacery z psem po zatłoczonych miejskich chodnikach bez wątpienia nie są zbyt komfortowe. Mogą mieć jednak wymiar edukacyjny – zwłaszcza dla młodych psów, które uczą się życia w wśród ludzi, w miejskich warunkach. Jeśli musisz przemieszczać się z pupilem po zatłoczonych ulicach pełnych przechodniów, koniecznie zaopatrz go w kaganiec dla psa dostępny w sklepie Kakadu.pl. Aby wzmacniać pożądane zachowania u czworonoga, zabierz ze sobą również przysmaki dla psa z oferty Kakadu.pl – do podawania jako nagrody. 
 • wybieg dla psów – to wspaniałe miejsce do spotkań towarzyskich. Na wybiegu dla psów zwierzak może swobodnie pobiegać i pobawić się z innymi czworonogami. Nawet w takim miejscu powinieneś jednak zachować czujność i stale obserwować poczynania swojego czworonoga. 
 • okolice zbiorników wodnych – pozwalają połączyć spacer z wypoczynkiem nad wodą lub wodnymi szaleństwami. Polecane zwłaszcza do rekreacji z czworonożnymi amatorami kąpieli. Jeśli chcesz dać swojemu pupilowi możliwość pływania, wybierz okolice spacerowe ze zbiornikami z płytką, czystą, stojącą wodą. Koniecznie zabierz ze sobą pływające zabawki dla psa. 
Zobacz też:  Pies na wsi - nie tylko towarzysz

Spacer z psem nie musi być nudny. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu codzienne przechadzki z czworonogiem będą nie tylko bezpieczne, ale również pełne ekscytujących wrażeń.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zobacz też