Niewielki, bystry, czujny i o charakterystycznym wyglądzie – taki jest właśnie pies tej rasy. Rosyjski toy występuje w dwóch odmianach, co również często jest mylące dla laików w dziedzinie kynologii. W artykule poznasz bliżej jego charakter, dowiesz się więcej o jego wyglądzie i sprawdzisz, do jakiego domu nada się najlepiej!
Rosyjski toy – historia rasy psów
Na potrzebę stworzenia własnego miniaturowego psa Rosjanie wpadli dopiero przed latami 50. XX wieku. To wtedy wyginęła prawie cała populacja angielskich toy terierów, niezwykle popularnych w kraju psów miniaturowych. Ze względu na sytuację na świecie praktycznie niemożliwe było pozyskanie odpowiedniej puli genowej toy terriera z Anglii, dlatego postanowiono stworzyć własne psy na kanwie tych, które uznano za odpowiednie. Do krzyżowania wybierano najmniejsze psy, często bez rodowodu.
Pies, którego uzyskano w efekcie, odbiegał wyglądem od dotychczas obecnych w Rosji ras miniaturowych. Na początku hodowano wyłącznie psy krótkowłose, jednak w 1958 roku po raz pierwszy urodził się długowłosy szczeniak. To on sprawił, że rosyjski toy ma obecnie dwie niezależne od siebie odmiany.
Rosyjski toy – wygląd psa
Toy rosyjski to pies o zwartej budowie, którego sylwetka wpisuje się w kształt prawie zbliżony od kwadratu. Ma niewielką głowę z mocno zaznaczonym stopem, delikatną kufę. W jego zgryzie nożycowym mogą występować pewne braki i jest to dopuszczalna cecha. Charakterystyczne dla rosyjskiego toya są duże oczy i stojące, wysoko osadzone, szeroko rozstawione uszy. Pies jest smukły, jego kłąb lekko zaznaczony, przechodzący w mocny, prosty grzbiet. Ogon w Rosji jest zwykle kopiowany, ale w pozostałych krajach, gdzie nie jest to pozwolone, rosyjskie toye mają naturalny, długi, sierpowaty w kształcie ogon.
Rozmiary rosyjskiego toya
To naprawdę niewielki piesek. Jego waga nie przekracza dla suk i psów 3 kg. Wysokość w kłębie wynosi od 20 do 28 cm. To właśnie niewielkie rozmiary sprawiły, że wykorzystywano te psy do towarzystwa człowiekowi w każdej sytuacji.
Szata i umaszczenie
Istnieją dwie odmiany sierści według wzorca FCI. Rosyjski toy długowłosy ma sierść o długości do 5 cm. Jest on zwykle prosty albo falisty, ściśle przylega do ciała, dlatego sylwetkę psa możesz nadal łatwo zauważyć. Miejscami włos jest krótszy, np. na głowie. Tylne kończyny mają charakterystyczne portki, a na uszach znajdują się pióra. Z kolei rosyjski toy krótkowłosy ma sierść krótką, błyszczącą i przylegającą do ciała. Obie odmiany nie mają podszerstka.
Ten mały pies występuje w kilku wersjach kolorystycznych. Na wystawach spotyka się psy:
- rude z czarnym lub brązowym nalotem;
- rude jednolite;
- czarne podpalane;
- brązowe podpalane;
- niebieskie podpalane.
Rosyjski toy – charakter
Z zasady rosyjski toy to pies o mocnym charakterze, który może stanowić wyzwanie dla zbyt pobłażających opiekunów psów. Pupil ten jest podatny na szkolenie, o ile jest one prowadzone w odpowiedni sposób. Chętnie zadowala swojego opiekuna, dlatego może brać udział w rozmaitych sportach. Jest nawet dostatecznie zwinny, aby startować w zawodach agility.
Stosunek do zwierząt
Wychowanie rosyjskiego toya warto oprzeć na cierpliwości i konsekwencji, a także spokoju. To pies temperamentny. Suki i samce nieco różnią się usposobieniem; te pierwsze są nieco bardziej delikatne. Z kolei psy mogą wpadać w konflikty z przedstawicielami swojego gatunku. Jest zaczepny często do większych psów. To niebezpieczne choćby ze względu na ich rozmiar. Dobrze socjalizowany rosyjski toy może mieszkać z innymi psami.
Relacje z ludźmi
Jako pies do towarzystwa pies rosyjski toy jest oddany swojemu opiekunowi. Dobrze znosi życie w mieście, ale potrzebuje również odpowiedniej dawki ruchu. Jest niezwykle energiczny i żywy. Z zasady nie bywa wylewny w stosunku do obcych osób.
Rosyjski toy należy do tych ras małych i miniaturowych, które nie są polecane do mieszkania z dziećmi. Budowa tego czworonoga sprawia, że maluch mógłby go bardzo łatwo uszkodzić. Co więcej, pies często będzie czuł się przytłoczony, dlatego może nie mieć najlepszych relacji z dzieckiem, zwłaszcza gdy nie widzisz potrzeby nadzorowania ich.
Rosyjski toy – zdrowie i żywienie
W przypadku toyów pojawia się ryzyko występowania chorób typowych dla psów małych, takich jak np. wypadanie rzepek. Prócz tego należy uważnie sprawdzać hodowcę, od którego kupuje się psa. Osobniki z cechami karłowatości są niepożądane w hodowli i mogą cierpieć na rozmaite schorzenia. Pies ma tendencję do odkładania kamienia nazębnego, dlatego o jego zęby trzeba specjalnie dbać. Prócz tego należy do grupy psów podatnych na choroby serca i oczu.
Rosyjski toy żyje z zasady kilkanaście lat. To, ile dokładnie będzie u twojego boku ten mały piesek, zależy od hodowli oraz jego stanu zdrowia. Pamiętaj, że pies ten źle znosi trudne warunki atmosferyczne.
Żywienie rosyjskiego toya
To niewielki pupil, dlatego bardzo ważne jest, aby go nie przekarmiać. Rosyjski toy może jeść zarówno karmy gotowe, jak i jedzenie gotowane czy surowe. W ostatnich dwóch przypadkach kluczowa jest odpowiednia suplementacja.
Rosyjski toy – pielęgnacja
Odmiana krótkowłosa tej rasy nie ma większych wymagań, jeśli chodzi o pielęgnację. Warto czesać psa raz w tygodniu np. gumową rękawicą czy szczotką z miękkim włosiem. Prócz tego kluczowe jest kontrolowanie stanu uszu i oczu. To ostatnie dotyczy również odmiany długowłosej.
Długowłosy rosyjski toy jest bardziej wymagający, jeśli chodzi o wszelkie zabiegi. Przedstawiciel tej odmiany rasy wymaga regularnego szczotkowania włosa. Wszystko po to, aby wyczesać z niego nieczystości ze spacerów, a także zapobiegać tworzeniu się kołtunów. Czesanie warto powtarzać codziennie.
Toy terier rosyjski – hodowla i cena
Cena za szczenię rosyjskiego toya jest bardzo zróżnicowana i wynosi od 4000 zł do nawet 8000 zł. Wielkie znaczenie ma tutaj pochodzenie rodziców. Im bardziej są utytułowani oni i ich przodkowie, tym więcej będzie kosztował pies. Taniej kupisz też czworonoga nieco starszego albo na kolanka. Zawsze wybieraj taką hodowlę, która oferuje wgląd w badania rodziców oraz pokazuje, w jakim miejscu dokładnie żyją na co dzień psy.
Rosyjski toy – dla kogo?
Niewielki toy terier rosyjski to idealny pies dla osób, które szukają towarzysza i mieszkają na niewielkim metrażu. Jest kompaktowych rozmiarów i świetnie znosi rozmaite sytuacje dzięki swojej naturalnej odwadze. Jego wychowanie wymaga konsekwencji i cierpliwości. Musisz zapewnić mu też dawkę ruchu. Nie nadaje się raczej jako towarzysz dla małych dzieci.
Rosyjski toy to niewielki piesek pochodzący z Rosji. Ta wyjątkowa, wyróżniająca się wyglądem rasa nie jest specjalnie popularna w Polsce. To świetny pies towarzyszący dla osób, które nie dadzą się zaślepić jego słodkiemu wyglądowi.
Zobacz także:
- Czarny terier rosyjski – opis wyglądu i charakter psa
- Jack russell terrier – niewielki pies o mocnym charakterze
- Terier szkocki – charakterystyka rasy, opis wyglądu, pielęgnacja
- Dowiedz się, czy terier niemiecki jest agresywny
- 5 psów, które będą idealne do mieszkania w bloku