Coraz więcej osób, wyjeżdżając na wakacje czy urlop, decyduje się zabrać ze sobą psa lub kota. Wynika to z faktu, iż w większości środków transportu można przewozić czworonogi, a wiele miejsc wypoczynkowych i punktów gastronomicznych akceptuje zwierzęta. Zamiast więc zostawiać zwierzaka pod czyjąś opieką, można zabrać go ze sobą!
Wakacje z czworonogiem to dobry pomysł, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Podróże z psem czy kotem za granicę wymagają załatwienia pewnych formalności, a ponadto wiążą się dla zwierzaka ze stresem, który również powinniśmy zminimalizować na miarę możliwości. W zależności od rodzaju środka transportu, różnie też wygląda przewóz psa i kota. Jak więc się do tego wszystkiego zabrać?
Jak przygotować się do dalekiej podróży z psem lub kotem?
Czworonogi, podobnie jak inni uczestnicy podróży, powinny posiadać swój bagaż. Co musi się w nim znaleźć? Niezależnie od tego, gdzie jedziemy, musimy mieć ze sobą dokumenty: książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami oraz paszport, jeżeli podróżujemy za granicę.
W Polsce musimy posiadać zaświadczenie o szczepieniu na wściekliznę, a w krajach takich, jak Anglia, Irlandia czy Szwecja potrzebne będzie także zaświadczenie o wykonanych badaniach na obecność przeciwciał wirusa wścieklizny. Ze względu na to, iż każdy kraj ma własne zasady dotyczące przewozu zwierząt i ich obecności w różnych miejscach, warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z nimi, aby w dniu wyjazdu lub na miejscu nie spotkały nas żadne przykre niespodzianki.
Zobacz preparaty i suplementy dla psów i kotów stworzone z miłości do zwierząt w sklepie Vet Expert
W zależności od rodzaju transportu, może być konieczne zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń. Psy muszą posiadać smycz oraz kaganiec, natomiast koty w podróży trzymamy w solidnym transporterze. W podróż z psem lub kotem powinniśmy wziąć także apteczkę, w której znajdą się leki, które zwierzak przyjmuje, preparaty dezynfekcyjne i opatrunkowe, preparaty stosowane do higieny jamy ustnej, akcesoria do usuwania kleszczy czy sól fizjologiczna do przemywania oczu.
Warto również do obroży lub szelek przyczepić adresatkę z numerem kontaktowym, w razie gdyby zwierzak się zagubił.
Warto zabrać ulubione przedmioty swojego czworonoga, które umilą mu podróż fot. unsplash.com
Oczywiście w podróż należy zabrać także jedzenie i wodę dla zwierzęcia. Dieta w podróży nie powinna odbiegać od tego, co zwierzę je na co dzień. Weźmy zapas jedzenia na cały wyjazd. Na ogół w podróży lepiej sprawdza się karma sucha niż mokra. Jeżeli jednak nasz pupil na co dzień nie jada karmy suchej, nie wprowadzajmy jej z dnia na dzień do diety, gdyż może to skutkować zaburzeniami trawienia.
Najczęściej wybieranym środkiem transportu na urlop jest samochód. Chcąc przewozić czworonogi w samochodzie, musimy zadbać o ich bezpieczeństwo. Małe psy w samochodzie powinny być zamknięte w transporterze, podobnie jak koty. Duże psy powinny mieć zapięte szerokie szelki z mocowaniem do klamry pasa lub być przewożone na specjalnej macie mocowanej do zagłówków i foteli.
Jadąc samochodem, zwłaszcza w daleką podróż, ważne jest, aby zaplanować postoje, kilka krótszych i przynajmniej jeden dłuższy. To czas, by nakarmić i napoić zwierzaka oraz wyprowadzić psa (lub kota, jeśli to lubi) na spacer.
Przyzwyczaj swojego zwierzaka do podróży określonym środkiem transportu
Dla każdego zwierzaka podróż samochodem, pociągiem czy samolotem to bardzo stresujące przeżycie. Można jednak zminimalizować ten stres, gdy na długo przed planowaną podróżą oswoimy zwierzaka z danym środkiem transportu. Jak to robić?
Najlepszym sposobem jest zabieranie pupila na krótkie przejazdy środkiem transportu, w którym ma spędzić wiele godzin. Najprościej jest przyzwyczaić zwierzaka do samochodu – możemy z nim jeździć autem do weterynarza, do parku czy po prostu po okolicy. Dobrze, by taki przejazd kojarzył się z czymś pozytywnym.
Gdy zwierzę zachowa spokój w trasie, nagródź go smaczkiem. Podobnie możemy zabierać zwierzaka na krótkie przejazdy pociągiem. Takie przygotowanie sprawi, że dłuższa podróż nie będzie stanowić dużego wyzwania.
Większy problem możemy mieć, gdy planowany jest przewóz psa lub kota samolotem. Przepisy ściśle określają, jak zwierzęta mogą być przewożone. Niekiedy zwierzęta przewożone są w luku bagażowym, zawsze też muszą znajdować się w specjalnym samolotowym transporterze.
W takiej sytuacji oswajamy zwierzaka z zamknięciem w transporterze – wtedy z pewnością będzie się mniej stresować, gdy już znajdzie się na pokładzie samolotu.
Co zrobić, gdy Twój pies i kot się stresuje
Niezależnie od tego, jak bardzo będziemy się przygotowywać do podróży z pupilem, dla psa i kota może to być stresem. Przewóz psa lub kota samochodem daje nam jednak kilka możliwości, by zadbać o komfort zwierzaka. Przede wszystkim postarajmy się podczas transportu psa lub kota zapewnić mu warunki zbliżone do domowych. Zabierzmy ulubione zabawki i kocyki, które będą miały znajome zapachy. To może bardzo uspokoić psa i kota w podróży.
Przewożąc psa lub kota w transporterze, umieśćmy w nim matę chłonną, na wypadek gdyby zwierzę załatwiło swoje potrzeby wewnątrz transportera.
W przypadku dużego stresu warto podać pupilowi preparat łagodzący objawy stresu fot. vetexpert.eu
Jeżeli dostrzeżemy, że zwierzę zaczyna się niepokoić, zatrzymajmy się na chwilę i zapewnijmy mu wsparcie. Pogłaskajmy, weźmy na kolana, mówmy spokojnie. W przypadku psów można odwrócić jego uwagę ulubionymi komendami, a po ich wykonaniu nagrodzeniem ulubionym smaczkiem. Wzmacnianie dobrych skojarzeń w podróży to klucz do niwelowania stresu.
Oczywiście w skrajnych wypadkach możemy przed podróżą podać zwierzakowi preparaty na uspokojenie zalecone przez weterynarza.
Udana podróż to komfort Twój i Twojego zwierzaka
Podróżowanie z psem po Europie to marzenie niejednej osoby. Dziś jest to możliwe! Niezależnie od tego, czy chcemy podróżować samochodem, pociągiem czy samolotem, możemy zabrać ze sobą pupila.
Aby taki wyjazd był udany, warto wcześniej przygotować swojego czworonożnego przyjaciela do podróży. Dzięki temu każda kolejna wycieczka będzie przyjemniejsza, zarówno dla nas, jak i dla zwierzaka. Nigdy nie bagatelizujmy znaczenia dobrego przygotowania i uwzględniania w podróży różnych potrzeb czworonogów.
Zobacz także:
- Bezpieczne przewożenie zwierząt w samochodzie
- Lot samolotem z psem: Jak bezproblemowo dostać się na Teneryfę
- Lot z pupilem? Przygotuj się!
- Jak przygotować psa do jazdy samochodem?
- Bez jakich akcesoriów dla zwierząt nie obędzie się żaden właściciel