Jak wybrać odpowiednią obrożę dla psa?

Akcesoria spacerowe są podstawowym elementem psiej wyprawki. Obroża dla psa ma za zadanie zapewnić opiekunowi możliwość kontroli podczas spacerów, zwiększając tym samym bezpieczeństwo zwierzaka. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rozmaitych modeli, różniących się od siebie nie tylko wzorem i materiałem, ale także sposobem zapięcia. Jak wybrać obrożę dla psa? Czym kierować się przy zakupie?
pieswobrozy

Jak dobrać obrożę dla psa? Długość i szerokość

Obroże dla psów powinny być jak najlepiej dopasowane do gabarytów zwierzęcia. Dobrze dopasowana obroża nie powinna być ani za ciasna, ani zbyt luźna. Uznaje się, że prawidłowa długość obroży pozwala opiekunowi bez większego problemu włożyć dwa palce pomiędzy szyję a pasek.

O ile dobór odpowiedniej długości zwykle nie sprawia opiekunom większego problemu, tak szerokość obroży zwykle powoduje konsternację. Jest to jednak nie mniej istotne kryterium, o którym często się zapomina. Zbyt wąska obroża może powodować ucisk na krtań, a w ekstremalnych przypadkach skutkować problemami z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Z kolei zbyt szeroka będzie powodować dyskomfort i ograniczać ruchy zwierzęcia, jednocześnie utrudniając komunikację przy pomocy smyczy. Jak zatem dobrać odpowiednią szerokość obroży? Przyjmuje się, że obroża powinna obejmować dwa kręgi szyjne psa. Oznacza to, że u psów wielkości owczarka najlepiej sprawdzą się obroże o szerokości 3-4 cm, a u ras miniaturowych – 1,5-2 cm.

Zobacz też:  Petsitter - kim jest i na czym polega jego praca

Wybór obroży dla psa – rodzaj zapięcia

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych opcji, jeśli chodzi o rodzaj zapięcia. Najbardziej klasyczne obroże z plastikową klamrą nie sprawdzą się zwykle u dużych i silnych psów. Dla takich zwierząt dobrze jest sięgnąć po dodatkowe zabezpieczenie w postaci podwójnych metalowych okuć, które znajdziemy w obrożach double lock JoQu®.

Ciekawym rozwiązaniem jest również obroża półzaciskowa dla psa. Doskonale sprawdza się ona u psów lękliwych, uniemożliwiając im wyswobodzenie się z obroży i ucieczkę w razie ataku paniki. To dobry wybór także dla psów z dłuższą szatą, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnej obroży, nie gniecie sierści, pozostając luźna gdy pies nie ciągnie na smyczy. 

Szelki czy obroża?

Wielu opiekunów waha się, czy obroża będzie odpowiednim wyborem dla ich psa. Zdarza się, że zamiast obroży wybierają szelki. Odpowiedź na pytanie „obroża czy szelki?” nie jest jednak tak prosta.

Obroża zapewnia znacznie lepszą kontrolę nad zachowaniem psa i znacznie poprawia komunikację między człowiekiem a czworonogiem. Jest zalecana zarówno dla młodych zwierząt, które uczą się zasad panujących na spacerach, jak i tych z problemami behawioralnymi. Przy wyborze oprócz zapięcia i rozmiaru warto zwrócić uwagę również na materiał – wodoodporne obroże dobrze sprawdzą się u psów aktywnych, pływających i często spacerujących w różnych warunkach. Z kolei u zwierząt z delikatną szatą, ceniących sobie komfort lepiej sprawdzą się obroże z dodatkowym podszyciem.

Zobacz też:  Problemy behawioralne u zwierząt: Czy olejki CBD mogą pomóc?

Z kolei szelki dobrze sprawują się u psów ras miniaturowych oraz u psich seniorów, zwłaszcza tych, którzy cierpią na problemy z zapadającą się tchawicą. Świetnie sprawdzają się także u psich sportowców oraz podczas aktywnych, długich spacerów. Warto jednak pamiętać, że szelki, by spełniały swoją rolę, powinny być dobrze dopasowane, by nie ograniczać ruchów zwierzęcia.

Materiał promocyjny



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też